legislatiamuncii.ro cauta meniu

 

Reglementare tichete cadou in contractul de munca. Se poate face act aditional?

tichete cadou contractul de muncaact aditional tichete cadou 150 leitichete cadou craciun 2020
Reglementare tichete cadou in contractul de munca. Se poate face act aditional?
Copierea de continut din prezentul site este supusa regulilor precizate in Termeni si conditii! Click aici.
Prin utilizarea siteului sunteti de acord, in mod implicit cu Termenii si conditiile! Orice abatere de la acestea constituie incalcarea dreptului nostru de autor si va angajeaza raspunderea!
X
Pentru a beneficia de facilitatile fiscale privind tichetele cadou (150 lei pentru fiecare angajat si copil minor al acestuia), acordarea lor poate fi prevazuta intr-un act aditional la CCM sau este obligatoriu in CIM?
 
Raspunsul specialistului:
 
Conform prevederilor art. 76 alin.(4) lit.a) din Codul fiscal, urmatoarele venituri nu sunt impozabile, in intelesul impozitului pe venit:
a) ajutoarele de inmormantare, ajutoarele pentru bolile grave si incurabile, ajutoarele pentru dispozitive medicale, ajutoarele pentru nastere, ajutoarele pentru pierderi produse in gospodariile proprii ca urmare a calamitatilor naturale, veniturile reprezentand cadouri in bani si/sau in natura, inclusiv tichete cadou, oferite salariatilor, cat si cele oferite pentru copiii minori ai acestora, contravaloarea transportului la si de la locul de munca al salariatului, contravaloarea serviciilor turistice si/sau de tratament, inclusiv transportul, pe perioada concediului, pentru salariatii proprii si membrii de familie ai acestora, acordate de angajator pentru salariatii proprii sau alte persoane, astfel cum este prevazut in contractul de munca.
 
Cadourile in bani, inclusiv tichetele cadou, oferite de angajatori salariatilor, cat si cele oferite in beneficiul copiilor minori ai acestora, cu ocazia Pastelui, zilei de 1 iunie, Craciunului si a sarbatorilor similare ale altor culte religioase, precum si cadourile, inclusiv tichetele cadou, oferite salariatelor cu ocazia zilei de 8 martie se acorda astfel cum acestea sunt reglementate in contractul de munca.
Precum Codul fiscal nu face distinctie intre contractul colectiv si contractul individual de munca apreciem ca poate fi oricare dintre aceste contracte.
 
In consecinta, cadourile in bani sau tichetele cadou acordate cu ocaziile de mai sus (ocazia Pastelui, zilei de 1 iunie, Craciunului si a sarbatorilor similare ale altor culte religioase, 8 martie), in limita a 150 lei pentru fiecare persoana in parte daca sunt prevazute in contractul de munca (individual sau colectiv) nu sunt venituri impozabile.
 
Aceeasi prevedere se regaseste in Codul fiscal in ceea ce priveste contributiile sociale la art. 142 lit. b).
 
In concluzie, tichetele cadou se pot acorda fara a fi taxate cu contributii sociale si impozit pe venit cu ocazia Pastelui, zilei de 1 iunie, Craciunului si a sarbatorilor similare ale altor culte religioase precum si salariatelor cu ocazia zilei de 8 martie in limita sumei de 150 lei pentru fiecare persoana pentru fiecare eveniment daca sunt prevazute in contractul de munca (individual sau colectiv).
 
Raspuns oferit de Alexandra Nedelcu, Expert Legislatia muncii, pentru PortalCodulMuncii.ro
 

de LegislatiaMuncii.ro


Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
tichete cadou contractul de muncaact aditional tichete cadou 150 leitichete cadou craciun 2020

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!


Data aparitiei: 31 Decembrie 2020
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


Reglementare tichete cadou in contractul de munca. Se poate face act aditional? Nota: 5 din 5 - 3 voturi.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

 

Sfaturi de la Experti - Intrebari si Raspunsuri

 
Locuri de munca in conditii deosebite. CASIntrebare: Care sunt conditiile de munca deosebite, grele sau periculoase? Si ce contributii presupun pentru angajator si salariati?
vezi AICI raspunsul specialistilor <<
 
Salariati cetateni state din afara UE. Detasare transnationalaIntrebare: Putem detasa transnational in state membre UE cetateni ucraineni pentru care am obtinut permis de munca si viza de sedere in Romania? Din consultarea legislatiei inteleg ca acestia pot desfasura activitatea doar in Romania, adica in statul in care au obtinut permisul de munca si dreptul de sedere pe durata determinata de 9 luni. De asemenea inteleg si ca nu pot obtine un document portabil A1 , acesta fiind un document care atesta apartenenta la statul de origine si poate fi obtinut doar pentru...
vezi AICI raspunsul specialistilor <<


Descarca GRATUIT
“Fise de Post modificate de Pandemie - 12 modele actualizate la zi”

exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.
Rentrop ∧ Straton

 

 

Atentie la Fisele de Post ale angajatilor!

Descarcati gratuit Raportul Special

"Fise de Post modificate de Pandemie - 12 modele actualizate la zi"
Fise de Post modificate de Pandemie - 12 modele actualizate la zi

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


 

 

 
 
 



 
Atentie la Fisele de Post ale angajatilor!
Descarcati gratuit Raportul Special

"Fise de Post modificate de Pandemie - 12 modele actualizate la zi"

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016
//
[x]