legislatiamuncii.ro cauta meniu

 

Transportul angajatilor la si de la locul de munca. Pot fi deduse cheltuielile?

transport angajatidecontare transport
Utilizarea oricarui bun, inclusiv a unui vehicul de orice tip, din patrimoniul afacerii sau inchiriat de la o terta persoana, in scop personal este considerata avantaj impozabil la nivelul persoanei fizice, conform art. 76 alin. (3) lit. a) din Codul fiscal.

Atentie! Fac exceptie de la aceasta prevedere deplasarile pe distanta dus-intors de la domiciliu sau resedinta la locul de munca/locul desfasurarii activitatii.

Avantajele sub forma utilizarii in scop personal a vehiculelor care nu sunt utilizate exclusiv in interesul activitatii economice si pentru care cheltuielile sunt deductibile in cota de 50% conform prevederilor art. 25 alin. (3) lit. l), nu sunt considerate venit impozabil in sensul impozitului pe venit, potrivit art. 76 alin. (4) lit. t,) din Codul fiscal.
 
In cazul in care in contractul de munca aplicabil se prevede posibilitatea suportarii contravaloarii transportului la si de la locul de munca al salariatului, aceasta va reprezenta venit neimpozabil pentru salariati.

Daca vehiculele nu sunt utilizate exclusiv in interesul activitatii economice, este acceptata deductibilitatea limitata a cheltuielilor privind combustibilul si TVA aferenta la 50% potrivit art. 25 alin.(3) lit. l) si art. 298 alin. (1) din Codul fiscal, fara sa fie nevoie de intocmirea foii de parcurs si de prezentarea dovezii utilizarii vehiculului in scopul activitații economice sau pentru uz personal cu ajutorul foii de parcurs.

Sursa: Portal Codul Fiscal

de Ana-Maria Tudor


Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
transport angajatidecontare transport

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!


Data aparitiei: 26 Septembrie 2016
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


Transportul angajatilor la si de la locul de munca. Pot fi deduse cheltuielile? Nota: 5 din 5 - 1 vot.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

 

Sfaturi de la Experti - Intrebari si Raspunsuri

 
Cercetare disciplinaraIntrebare: In cazul unei cercetari disciplinare, convocarea la cercetare disciplinara se poate efectua prin e-mail sau alta metoda online? De asemenea, intrevederea comisiei cu salariatul cercetat poate avea loc online, mai ales ca salariatul are contract de munca la domiciliu?
vezi AICI raspunsul specialistilor <<
 
Salariata revenita din CCC. Modificare functie. Incetare CIM in perioada de probaIntrebare: O salariata revine din concediu crestere copil pana la 2 ani pe postul suspendat. Angajatorul ii propune un alt post in alt departament, salariata accepta. Se poate pune perioada de proba pentru noua pozitie? In aceasta situatie pot sa ii incetez contractul dupa perioada de proba? sau trebuie sa respect cele 6 luni de la revenirea din suspendare?
vezi AICI raspunsul specialistilor <<


Descarca GRATUIT
“Fise de Post modificate de Pandemie - 12 modele actualizate la zi”

exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.
Rentrop ∧ Straton

 

 

Atentie la Fisele de Post ale angajatilor!

Descarcati gratuit Raportul Special

"Fise de Post modificate de Pandemie - 12 modele actualizate la zi"
Fise de Post modificate de Pandemie - 12 modele actualizate la zi

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


 


 
Atentie la Fisele de Post ale angajatilor!
Descarcati gratuit Raportul Special

"Fise de Post modificate de Pandemie - 12 modele actualizate la zi"

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016
[x]