Sunt in concediu de crestere a copilului. Pot beneficia de pregatire profesionala in acest timp?

concediu cresterea copiluluipregatire profesionalapregatire profesionala in timpul concediului de crestere copil
Copierea de continut din prezentul site este supusa regulilor precizate in Termeni si conditii! Click aici.
Prin utilizarea siteului sunteti de acord, in mod implicit cu Termenii si conditiile! Orice abatere de la acestea constituie incalcarea dreptului nostru de autor si va angajeaza raspunderea!
X

"Sunt in concediu de crestere a copilului pana la 2 ani si as dori sa stiu cum trebuie sa procedez daca vreau ca in acest timp sa beneficiez de pregatire profesionala, pregatire stagiari 2015.

Daca se poate, suma pentru pregatire se poate deconta si se poate trece la cheltuieli deductibile?

Astept un raspuns din partea dvs."

Avem un raspuns din partea specialistilor PortalCodulMuncii.ro:


"Salariatul poate fi format profesional:

- La initiativa sa
- La initiativa angajatorului.

In cazul formarii profesionale din initiative salariatului contractual individual de munca se suspenda in baza art. 51 alin. (1) lit. d) din Codul muncii.

In cazul in care formarea profesionala a salariatului intervine la initiative angajatorului contractual individual de munca nu se suspenda. Perioada in care salariatul se formeaza profesional din intitiativa angajatorului constituie timp de lucru salariatul urmand sa beneficieze de toate drepturile salariale detinute in conformitate cu prevederile art. 197 alin. (2) din Codul muncii.

Or, salariata aflata in concediu crestere copil are contractual individual de munca suspendat in baza art. 51 alin. (1) lit. a) din Codul muncii.

De aceea apreciem ca salariata aflata in concediu crestere copil nu poate urma cursuri de pregatire profesionala in aceasta perioada la initiative angajatorului sau a salariatului."


NOUTATI din Legislatie aparute in 2022

ReviSal in 2022


Uitati de erori si de amenzi legate de ReviSal!

Caiet practic de completare in ReviSal elimina neclaritatile de orice fel.

Cu ajutorul lui:

- obtineti pe loc solutia dorita;
- aveti intotdeauna certitudinea ca transmiteti in ReviSal exact ceea ce trebuie;
- eliminati total riscul unor amenzi.

...Vezi AICI lista completa <<

de Legislatia Muncii

Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
concediu cresterea copiluluipregatire profesionalapregatire profesionala in timpul concediului de crestere copil

Data aparitiei: 20 Martie 2015
Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!


Urmareste-ne pe Google News
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


Sunt in concediu de crestere a copilului. Pot beneficia de pregatire profesionala in acest timp? Nota: 4.08 din 5 - 6 voturi.
 

 

Sfaturi de la Experti - Intrebari si Raspunsuri

 
Protectia salariatei gravide. Reducerea cu o patrime a duratei normale de munca. Dispensa pentru consultatii prenataleIntrebare: In cazul in care o angajata insarcinata prezinta toata documentatia pentru reducerea programului de lucru cu o patrime, aceasta mai are dreptul la cele 16 h/luna libere platite pentru efectuarea analizelor?
vezi AICI raspunsul specialistilor <<
 
Fisa postului pentru Tehnician energetician/electricianIntrebare: Fisa de post Tehnician energetician/electrician
vezi AICI raspunsul specialistilor <<


Descarca GRATUIT
“DIURNA. Noile modificari legislative transpuse in 13 STUDII de CAZ”

exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.
Rentrop ∧ Straton

 

 

Atentie la Controalele ITM!

Descarcati gratuit Raportul Special

"DIURNA. Noile modificari legislative transpuse in 13 STUDII de CAZ"
DIURNA. Noile modificari legislative transpuse in 13 STUDII de CAZ

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


 

 

 
 
 



 
Atentie la documentele solicitate la controalele ITM!
Descarcati gratuit Raportul Special

"DIURNA. Noile modificari legislative transpuse in 13 STUDII de CAZ"

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016
[x]