Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
legislatiamuncii.ro cauta meniu

 

Securitatea muncii: In ce conditii obtinem sporul pentru conditii vatamatoare daca lucram la calculator?

ssmspor de calculatorspor calculatorspor conditii vatamatoare
"Pentru lucrul cu calculatorul pentru un numar de 480 terminale si echipamente cu ecran de vizualizare altele decat calculatoarele PC se poate obtine sporul de 10% asociat lucrului in conditii vatamatoare?"

Dupa cum bine stim, in ultima perioada de timp am tot discutat despre acest spor de calculator. In mod special pentru responsabilii SSM, acesta reprezinta un subiect deosebit de important. Cum se acorda sporul pentru calculator? In cazul caror angajati? Care este diferenta dintre privat si institutie publica? Ce conditii trebuie intrunite pentru obtinerea sporului?

La toate aceste intrebari ne-au raspuns deja specialistii PortalCodulMuncii.ro:

"Din informatiile furnizate nu se desprinde in mod exact caracterul unitatii angajatoare, respectiv unitate publica sau de drept privat. In situatia in care unitatea este persoana juridica de drept privat, acest spor poate face obiectul negocierilor contractului colectiv de munca, pe baza determinarilor si a avizelor institutiilor abilitate.

Insa, in situatia in care unitatea in discutie este unitate bugetara apreciem ca devin incidente dispozitiile art. 21 din Legea 284/2010, cu modificarile si completarile ulterioare potrivit carora,  locurile de munca, categoriile de personal, marimea concreta a sporului pentru conditii de munca prevazut in anexele nr. I - VIII, precum si conditiile de acordare a acestuia se stabilesc prin regulament elaborat de catre fiecare dintre ministerele coordonatoare ale celor 6 domenii de activitate bugetara - administratie, sanatate, invatamant, justitie, cultura, diplomatie, de catre institutiile de aparare, ordine publica si siguranta nationala, precum si de catre autoritatile publice centrale autonome, care se aproba prin hotarare a Guvernului, la propunerea fiecaruia dintre ministerele coordonatoare, fiecareia dintre institutiile de aparare, ordine publica si siguranta nationala sau autoritatile publice centrale autonome, cu avizul Ministerului Muncii si al Ministerului Finantelor Publice si cu consultarea federatiilor sindicale reprezentative domeniului de activitate.

Trebuie sa precizam si faptul ca, in conformitate cu prevederile art. 7 din OUG 83/2014, aprobarea acestui Regulament a fost prorogata, specificandu-se in mod expres ca, prevederile art. 21 din Legea-cadru nr. 284/2010, cu modificarile ulterioare, se aplica incepand cu data de 1 ianuarie 2016.

Sporurile pentru conditii de munca  prevazute de Legea-  cadru nr. 284/2010, cu modificarile ulterioare, se acorda si personalului nou-incadrat si personalului ale carui raporturi de munca sau serviciu au fost suspendate in conditiile legii  si care  si-a reluat activitatea in anul 2015, numai in masura in care acesta isi desfasoara activitatea in aceleasi conditii de munca cu ale personalului care beneficiaza de aceste sporuri din institutia/autoritatea publica respectiva, intr-un cuantum egal cu cel stabilit pentru functiile similare in plata.

Astfel, apreciem ca in prezent, pana la aprobarea Regulamentului prevazut la art. 21 din Legea 284/2010 , cu modificarile si completarile ulterioare, in ceea ce priveste acordarea sporului pentru conditii vatamatoare legea stabileste in mod expres categoriile de personal care beneficiaza de acesta, respectiv personalul care beneficia de acesta in decembrie 2009, personalului nou-incadrat si personalului ale carui raporturi de munca sau serviciu au fost suspendate in conditiile legii si care si-a reluat activitatea in anul 2015, numai in masura in care acesta isi desfasoara activitatea in aceleasi conditii de munca cu ale personalului care beneficiaza de aceste sporuri din institutia/autoritatea publica respectiva, intr-un cuantum egal cu cel stabilit pentru functiile similare in plata.

In concluzie, apreciem ca in lipsa cadrului general in materie, respectiv Regulamenul prevazut la art. 21 din Legea 284/2010, cu modificarile si completarile ulterioare, nu poate fi aprobat nici regulamentul propriu aprobat la nivelul fiecarui ordonator de credite."


Raspuns oferit de specialistii PortalCodulMuncii.ro



Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
ssmspor de calculatorspor calculatorspor conditii vatamatoare

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!


Data aparitiei: 16 Martie 2015
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


Securitatea muncii: In ce conditii obtinem sporul pentru conditii vatamatoare daca lucram la calculator? Nota: 3.07 din 5 - 7 voturi.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

 

ClubLegislatiaMuncii.ro - intrebarea zilei

 
Pot Sa Primesc Indemnizatia De Crestere A Copilului?Intrebare: Buna ziua, am 22 de ani, in data de 4 februarie mi-am dat demisia de la locul de munca nestiind ca sunt insarcinata (am aflat pe 25 februarie). Am citit criteriile de acordare a indemnizatiei insa sunt nelamurita cu un lucru, eu cele 12 luni in ultimii 2 ani le am, pentru ca de la 18 ani tot lucrez, pot beneficia de insemnizatie? Banuiesc ca de prenatal nu.. mentionez ca sotul meu lucreaza, daca ajuta la ceva, dar eu nu mai lucrez, chiar nu am pe cine sa intreb. Multumesc!
 

Raspuns: Buna ziua, da.<br />Veti beneficia de concediu crestere copil, pentru ca ati spus ca indeplini... citeste tot raspunsul aici


Descarca GRATUIT
“SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti”

exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.

 

Afla totul despre modificarile din SALARIZARE in 2019!

Cazuri practice si mod de calcul
 
Descarcati gratuit Raportul Special
"SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti"
SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


 

 


 
Afla totul despre modificarile din SALARIZARE in 2019!
Cazuri practice si mod de calcul

Descarcati gratuit Raportul Special

"SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti"

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016
[x]