legislatiamuncii.ro cauta meniu

 

Cum rectificam declaratia 112 pentru concediul medical necuvenit?

concediu medicalconcediu necuvenitdeclaratia 112 rectificativa


Analizam situatia expusa de un angajator care se confrunta cu o situatie aparte in ceea ce priveste rectificarea declaratiei 112 pentru concediul medical necuvenit acordat unui salariat.

Angajatorul mentioneaza faptul ca unui angajator i s-a eliberat certificat medical peste cele 90 de zile fara avizul mediului expert. Plata zilelor de CM s-a facut din FNUASS iar declaratia 112 a fost transmisa la acea data fara erori.

In luna aprilie, angajatorul a primit adresa de la CASS cum ca declaratia 112 nu poate fi procesata din cauza ca acel concediu medical nu detine avizul medicului expert, aviz care ulterior nu a fost obtinut. Angajatorul doreste sa stie cum trebuie procedat pentru rectificarea declaratiei 112 rectificativa in conditiile in care angajatul este in continuare in CM, urmand ca acesta sa se pensioneze pentru ca nu mai este apt de munca.

Raspunsul specialistilor PortalCodulMuncii.ro:

Art. 88 din Normele metodologice de aplicare a OUG 158/2005
stabileste ca in intelesul prevederilor OUG 158/2005, constituie refuzuri justificate la plata indemnizatiilor urmatoarele situatii:

a) nu se face dovada calitatii de asigurat pentru concedii si indemnizatii de asigurari sociale de sanatate;
b) neindeplinirea stagiului complet de cotizare, cu exceptiile prevazute de lege;
c) necompletarea tuturor rubricilor din certificatul de concediu medical de catre medicul care a eliberat/vizat respectivul certificat;
d) neprezentarea certificatului de concediu medical in termenele prevazute de lege;
e) acordarea retroactiva a certificatelor de concediu medical in afara situatiilor prevazute de lege;
f) certificate de concediu medical ce depasesc duratele maxime prevazute de prezentele norme;
g) amanarea platii ca urmare a sesizarii comisiilor care efectueaza controlul, de catre angajatorul care constata eliberari nejustificate de certificate de concedii medicale;

Astfel cum putem observa, la lit. f), este prevazut ca refuz justificat de plata si cazul certificatelor de concediu medical ce depasesc duratele maxime prevazute de normele metodologice.

Tinem cont de prevederile art. 256 alin. (1) din Codul muncii. Astfel, salariatul care a incasat de la angajator o suma nedatorata este obligat sa o restituie.

In aceasta situatie aparte, salariatul a incasat de la angajator o suma nedatorata pe care este obligat sa o restituie cata vreme certificatul medical depasea durata prevazuta de lege fara a avea avizul medicului expert al asigurarilor sociale, conditie obligatorie prevazuta de lege.

In concluzie, angajatorul va rectifica declaratia 112 si statul de salarii. Perioada in care salariatul a beneficiat de indemnizatie necuvenita nu va fi luata in calcul la declararea zilelor lucrate in formularul 112.


Raspuns oferit de specialistii PortalCodulMuncii.ro

de LegislatiaMuncii.ro


Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
concediu medicalconcediu necuvenitdeclaratia 112 rectificativa

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!


Data aparitiei: 01 Mai 2014
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


Cum rectificam declaratia 112 pentru concediul medical necuvenit? Nota: 5 din 5 - 2 voturi.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

 

Sfaturi de la Experti - Intrebari si Raspunsuri

 
Munca suplimentara si munca in zi de repaus saptamanalIntrebare: Daca programul angajatilor in prima saptamana este de 48 de ore (luni-sambata) urmata de zile libere (duminica-luni) si saptamana urmatoare este de 36 de ore (marti - vineri) cu zile libere (sambata - duminica), programul de lucru presupune 8 ore suplimentare sau ma incadrez ca program normal de lucru cu media de 40 de ore pe saptamana?
vezi AICI raspunsul specialistilor <<
 
ONG. Activitate prestata ocazional. Tip de contractIntrebare: Cum pot fi platite doua persoane fizice (au contract individual de munca in alta parte) care presteaza ocazional activitate (1 data la cateva luni) in cadrul unei asociatii (ONG) care desfasoara si activitate economica? Se poate face conventie civila, le retinem 10% impozit la sursa si depunem declaratia 100? Sau ce alt tip de contract putem folosi?
vezi AICI raspunsul specialistilor <<


Descarca GRATUIT
“Fise de Post modificate de Pandemie - 12 modele actualizate la zi”

exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.
Rentrop ∧ Straton

 

 

Atentie la Fisele de Post ale angajatilor!

Descarcati gratuit Raportul Special

"Fise de Post modificate de Pandemie - 12 modele actualizate la zi"
Fise de Post modificate de Pandemie - 12 modele actualizate la zi

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


 


 
Atentie la Fisele de Post ale angajatilor!
Descarcati gratuit Raportul Special

"Fise de Post modificate de Pandemie - 12 modele actualizate la zi"

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016
[x]