Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
legislatiamuncii.ro cauta meniu

 

Notificarea incetarii CIM in perioada de proba. Cum se va face dovada comunicarii?

notificare incetare cimart 31 codul munciinotificare scrisaincetare cim perioada de proba
Va reamintim ca perioada de proba reprezinta o optiune des intalnita in raporturile de munca dintre angajati si angajatori, dintre agenti de munca temporara si angajati temporari. De la Directori de vanzari si pana la muncitori necalificati, toti angajatii au dreptul sa beneficieze de perioada de proba.

Este, daca doriti sa priviti astfel, o sansa in plus pentru ambele parti. Este o sansa sa descoperi, din postura de angajator, daca are rost sa investesti in urmatorii ani in angajatul pe care il supui unei perioade de probe. Acelasi sistem se aplica pentru angajat care are sansa sa descopere daca respectivul loc de munca este ceea ce cauta...citeste mai multe despre perioada de proba >>>


"Notificarea pentru incetarea contractului individual de munca pe care angajatorul o da angajatului aflat in perioada de proba trebuie semnata si de catre angajat ca a luat la cunostinta notificarea in cauza?"


Conform art. 31 alin. (3) din Codul muncii, republicat, pe durata sau la sfarsitul perioadei de proba, contractul individual de munca poate inceta exclusiv printr-o notificare scrisa, fara preaviz, la initiativa oricareia dintre parti, fara a fi necesara motivarea acesteia.

Astfel, in perioada de proba, atat angajatorul cat si salariatul, pot inceta contractul de munca exclusiv printr-o notificare scrisa, fara preaviz si fara a fi necesara motivarea acesteia, in temeiul art. 31 alin. (3) din Codul muncii, republicat.

Veti inceta contractul de munca in perioada de proba prin decizia angajatorului, fara preaviz. Decizia de incetare a contractului de munca va fi comunciata salariatului in termen de 5 zile de la emitere si va fi inregistrata in registrul general de evidenta a salariatilor (Revisal) in chiar ziua incetarii CIM.



Cu privire la incetarea contractului de munca pe durata perioadei de proba Codul muncii nu face alte precizari.

Cand notificarea este data de salariat apreciem ca nu este necesara semnatura acestuia pentru dovada comunicarii. In cazul in care notificarea este data de angajator aceasta trebuie comunicata asa incat angajatorul trebuie sa aiba dovada comunicarii notificarii de incetare a raportului de munca.


Un raspuns oferit de specialistii de la PortalCodulMuncii >>>




 

Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
notificare incetare cimart 31 codul munciinotificare scrisaincetare cim perioada de proba

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!


Data aparitiei: 15 Iulie 2019
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


Notificarea incetarii CIM in perioada de proba. Cum se va face dovada comunicarii? Nota: 3.75 din 5 - 4 voturi.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

 

ClubLegislatiaMuncii.ro - intrebarea zilei

 
Vechime In Munca Crestere Si Ingrijire Copil Pana La 7 AniIntrebare: Buna ziua, ma numesc Ana si am 56 de ani .In data de 09.05.1983 am incetat activitatea la locul de munca pentru crestere si educare copil sub 7 ani conform art.9 alineatul 2 din Legea 1/1970, pana in data de 01.06.1990 cand m am angajat la o alta unitate. Va rog respectuos sa mi spuneti daca aceasta perioada se constituie vechime in munca si se ia in calcul la stabilirea stagiului de cotizare in vederea pensionarii. Mentionez ca de la aceasta unitate am primit o notificare din care
 

Raspuns: Perioada respectiva nu este stagiu de cotizare la pensie.... citeste tot raspunsul aici


Descarca GRATUIT
“SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti”

exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.

 

Afla totul despre modificarile din SALARIZARE in 2019!

Cazuri practice si mod de calcul
 
Descarcati gratuit Raportul Special
"SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti"
SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


 

 


 
Afla totul despre modificarile din SALARIZARE in 2019!
Cazuri practice si mod de calcul

Descarcati gratuit Raportul Special

"SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti"

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016
[x]