Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
legislatiamuncii.ro cauta meniu

 

OUG 114/2018: Acordarea facilitatilor in sectorul constructiilor! La ce trebuie sa fie atenti angajatorii

OUG 114/2018facilitati constructiiscutiri salariale constructiiconditii scutire impozit constructii
La finalul anului trecut, a fost publicata in Monitorul Oficial cu nr. 1.116 Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 114.


Ce prevede OUG 114/2018? Ce modificari vor exista in sectorul bugetar? Ce se va intampla in constructii, cine va putea lucra in regim zilier?


Prevederi speciale in sectorul constructiilor

Salariul de baza minim brut pe tara garantat in plata se stabileste in bani, fara a include sporuri si alte adaosuri, la suma de 3.000 lei lunar in domeniul constructiilor, pentru un program normal de lucru in medie de 167,333 ore pe luna, in perioada 1 ianuarie 2019 - 31 decembrie 2019.

De asemenea, acestia vor fi scutiti de impozitul de venit si de plata asigurarii de sanatate (CASS) daca vor indeplini cumulativ urmatoarele conditii >>>



"Probleme din domeniul constructiilor: 1. Daca intr-o luna venitul realizat scade sub 3000 lei (concedii medicale, fara plata etc.), salariatul mai poate beneficia de facilitati? 2. In venitul brut mentionat la art. 60 pct. 5 lit. c) din Codul fiscal se includ si biletele de valoare? 3. art. 60 pct. 5 lit. c) din Codul fiscal mentioneaza si veniturile asimilate salariilor, referindu-se si la art.76 alin. (2). Tocmai aceste venituri NU se realizeaza pe baza unui contract de munca. Cum se interpreteaza prevederea? Mentionam, ca ordinul inca nepublicat, prevazut la art. 147 alin. (17) din Codul fiscal, mentionat in OUG 114/18 reprezinta normele de completarea Declaratiei 112, care este putin probabil sa clarifice aceste aspecte."





1. Pentru acordarea facilitatilor, trebuie indeplinite cumulativ toate conditiile prevazute de art. 60 pct. 5 din Codul fiscal.

Astfel, in masura in care veniturile brute lunare din salarii si asimilate salariilor prevazute la art. 76 alin. (1) - (3) din Codul fiscal, realizate de persoanele fizice pentru care se aplica scutirea, scad sub 3.000 lei, conditia prevazuta la lit. c) al art. 60 pct. 5 din Codul fiscal nu este indeplinita si facilitatile nu pot fi acordate. Conditia prevede ca veniturile brute lunare din salarii si asimilate salariilor prevazute la art. 76 alin. (1) - (3) din Codul fiscal, realizate de persoanele fizice pentru care se aplica scutirea, sa fie cuprinse intre 3.000 si 30.000 lei lunar inclusiv si sa fie realizate in baza contractului individual de munca.

ATENTIE!

Veniturile brute lunare din salarii si asimilate salariilor prevazute la art. 76 alin. (1) - (3) din Codul fiscal INCLUD veniturile din salarii, inclusiv indemnizatiile pentru incapacitate temporara de munca, veniturile asimilate salariilor si avantajele impozabile.

2. Bilete de valoare sub forma tichetelor cadou acordate potrivit legii, cu exceptia destinatiilor (cu ocazia Pastelui, zilei de 1 iunie, Craciunului si a sarbatorilor similare ale altor culte religioase, si zilei de 8 martie) si limitelor (150 lei pentru fiecare persoana si ocazie) prevazute la art. 76 alin. (4) lit. a) din Codul fiscal, tichetelor de masa, voucherelor de vacanta, tichetelor de cresa si tichetelor culturale, acordate potrivit legii, reprezinta avantaje impozabile, potrivit art. 76 alin. (3) lit. h) din Codul fiscal. Prin urmare, biletele de valoare impozabile sunt incluse in veniturile brute lunare din salarii si asimilate salariilor prevazute la art. 76 alin. (1) - (3) la care se face referire la art. 60 pct. 5 lit. c) din Codul fiscal.

3. Art. 76 alin. (2) din Codul fiscal cuprinde o serie de venituri considerate asimilate salariilor carora li se aplica regulile de impunere proprii veniturilor din salarii si include atat venituri care nu au la baza un contract individual de munca, dar si venituri realizate de salariatii care au incheiate contracte individuale de munca. La astfel de venituri face referire conditia prevazuta de art. 60 pct. 5 lit. c) din Codul fiscal.


IMPORTANT:

Prin urmare, pentru a fi indeplinita conditia prevazuta la art. 60 pct. 5 lit. c) din Codul fiscal este necesar ca venitul brut lunar realizat sa fie cuprinse intre 3.000 si 30.000 lei lunar inclusiv, scutirea nefiind acordata decat salariatilor.

De asemenea, avand in vedere ca potrivit celei de-a patra conditie cuprinsa la art. 60 pct. 5 din Codul fiscal, scutirea se aplica potrivit instructiunilor la Ordinul prin care urmeaza sa se aprobe, in perioada urmatoare, noul model, continut, modalitate de depunere si de gestionare a Declaratiei 112, si in urmatoarea perioada intreaga atentie va trebui indreptata asupra modului in care administratia fiscala va clarifica modul de aplicare al reglementarilor intrate in vigoare incepand cu 1 ianuarie 2019 prin legislatia secundara adoptata in vederea indeplinirii obligatiilor fiscale in termenele prevazute de lege.


Mai multe intrebari si raspunsurile specialistilor la PortalCodulMuncii >>>


de Isabela Alexe


Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
OUG 114/2018facilitati constructiiscutiri salariale constructiiconditii scutire impozit constructii

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!


Data aparitiei: 29 Ianuarie 2019
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


OUG 114/2018: Acordarea facilitatilor in sectorul constructiilor! La ce trebuie sa fie atenti angajatorii Nota: 4.04 din 5 - 12 voturi.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

 

Sfaturi de la Experti - Intrebari si Raspunsuri

 
Angajare cetatean din Gambia. AvizeIntrebare: In ce conditii un angajator poate angaja un cetatean din Gambia care are permis de sedere temporara in Romania (ce avize se solicita inainte de angajare si cu ce salariu se poate angaja?)
vezi AICI raspunsul specialistilor <<
 
Regulament intern. Modificare spor de weekend. RevisalIntrebare: Daca angajatii au trecut in contractul de munca un spor de weekend de 15% si se doreste modificarea lui se poate face printr-un act aditional la Regulamentul Intern prin care sa se aduca la cunostinta ca incepand cu data X se modifica procentul si sa semneze toti angajatii sau se poate doar prin act aditional individual, la contractul de munca? Acest spor trebuie trecut si in REVISAL?
vezi AICI raspunsul specialistilor <<


Descarca GRATUIT
“CORONAVIRUS - Ghid de MASURI URGENTE pentru Angajatori. Reguli impuse pentru fiecare firma”

exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.
Rentrop ∧ Straton

 

 

Alerta Coronavirus - Masuri de preventie pentru Angajatori

Descarcati gratuit Raportul Special

"CORONAVIRUS - Ghid de MASURI URGENTE pentru Angajatori. Reguli impuse pentru fiecare firma"
CORONAVIRUS - Ghid de MASURI URGENTE pentru Angajatori. Reguli impuse pentru fiecare firma

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


 

 

 
 
 



 
Alerta Coronavirus - Masuri de preventie pentru Angajatori
Descarcati gratuit Raportul Special

"CORONAVIRUS - Ghid de MASURI URGENTE pentru Angajatori. Reguli impuse pentru fiecare firma"

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016
[x]