Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie

 

Veniturile realizate in calitate de PFA vor fi luate in calcul la stabilirea indemnizatiei medicale?

pfa concediu medicalvenituri pfaindemnizatie medicalaOUG 158/2005
Va reamintim ca, art. 1 din OUG 158/2005 privind concediile si indemnizatiile de asigurari sociale de sanatate stabileste astfel:



Art. 1. - (1) Persoanele asigurate pentru concedii si indemnizatii de asigurari sociale de sanatate in sistemul de asigurari sociale de sanatate, denumite in continuare asigurati, au dreptul, in conditiile prezentei ordonante de urgenta, pe perioada in care au domiciliul sau resedinta pe teritoriul Romaniei, la concedii medicale si indemnizatii de asigurari sociale de sanatate, daca:

A. realizeaza venituri din desfasurarea unei activitati in baza unui contract individual de munca, a unui raport de serviciu, act de detasare sau a unui statut special prevazut de lege, precum si alte venituri asimilate salariilor, cu respectarea prevederilor legislatiei europene aplicabile in domeniul securitatii sociale, precum si a acordurilor privind sistemele de securitate sociala la care Romania este parte;


...mai multe detalii despre persoanele asigurate aici >>>



Am un angajat din 29.05.2018 care vine cu concediu medical in luna noiembrie. A adus angajatul pentru perioada 01.02.2018-31.01.2019 decizie de impunere pentru care se stabileste contributia de asigurari sociale de sanatate, pe care a si achitat-o. 190 lei *x 12 luni - 2280 lei. Se ia in considerare ca stagiu aceasta perioada pentru care a platit a platit contrib. de asigurari de sanatate dar nu a realizat venit? Se poate plati acest concediu medical?


Raspunsul specialistilor de la PortalCodulMuncii:



Se pot asigura in sistemul de asigurari sociale de sanatate, pentru a beneficia de concedii si indemnizatii de asigurari sociale de sanatate, in conditiile prezentei ordonante de urgenta, persoanele fizice, altele decat cele prevazute la alin. (1), pe baza de contract de asigurare pentru concedii si indemnizatii de asigurari sociale de sanatate.

Astfel cum se poate observa, la alin. (2), art. 1 din OUG 158/2005 se prevede ca, se pot asigura in sistemul de asigurari sociale de sanatate, pentru a beneficia de concedii si indemnizatii de asigurari sociale de sanatate, persoanele fizice, altele decat cele prevazute la alin. (1) (intra aici si PFA), pe baza de contract de asigurare pentru concedii si indemnizatii de asigurari sociale de sanatate.



Potrivit art. 10 alin. (3) din OUG 158/2005 privind concediile si indemnizatiile de asigurari sociale de sanatate, pentru persoanele prevazute la art. 1 alin. (2), baza de calcul al indemnizatiilor prevazute la art. 2 se determina ca medie a veniturilor asigurate, inscrise in contractul de asigurare, din ultimele 6 luni din cele 12 luni din care se constituie stagiul de cotizare, pana la limita a 12 salarii minime brute pe tara lunar.

ATENTIE!

Baza de calcul al indemnzatiei de concediu medical se constituie din veniturile asigurate pe care PFA le-a inscris in contractul de asigurare din ultimele 6 luni.

Daca salariatul in perioada in care a prestat activitate in calitate de PFA nu a incheiat contract de asigurare cu casa de asigurari de sanatate in baza caruia sa fi platit contributia pentru concedii si indemnizatii, aceasta perioada nu constituie stagiu de cotizare pentru acordarea concediului si indemnizatiei medicale.

De asemenea, veniturile realizate in calitate de PFA nu vor fi luate in calcul la stabilirea indemnizatiei medicale. Doar daca se asigura pe baza de contract de asigurare, se lua in calcul la stabilirea indemnizatiei, venitul prevazut in contractul de asigurare.

Concediul medical nu se plateste daca nu se poate constitui stagiu de cotizare de 6 luni in ultimele 12 luni.
 


Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
pfa concediu medicalvenituri pfaindemnizatie medicalaOUG 158/2005

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!


Data aparitiei: 20 Noiembrie 2018
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


Veniturile realizate in calitate de PFA vor fi luate in calcul la stabilirea indemnizatiei medicale? Nota: 5 din 5 - 2 voturi.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

 

ClubLegislatiaMuncii.ro - intrebarea zilei

 
Pensionare Anticipata/ De DreptIntrebare: As dori sa stiu cand ma pot pensiona de drept, anticipat, anticipat partial. Data nasterii: 18,07,1955 livret militar: 30.09.1974-30.06.1975 , 16.07.1980-29.07.1980 Facultate: 1975-1980 la zi- diploma inginer SERVICI: 02.09.1980-08.11.2000 din care fara plata -22 zile 02.05.2001- 01.01.2009 din care fara plata -53 zile nu am lucrat : 01.01.2009-16.06.2009 16.06.2009-01.01.2011 din care fara plata 66 zile 01.01.2011-31.05.2018 din care fara plata 225 zile in perioada 01.01.1984-25.01.
 

Raspuns: La limita de varsta la 63 de ani si 6 luni, beneficiati de o reducere de un an si 6 luni<br />... citeste tot raspunsul aici


Descarca GRATUIT
“7+1 modele de fise de post actualizate conform GDPR”

exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.

 

Atentie la Fisele de Post modificate de GDPR!

Modele de Fise de Post actualizate in 2018
 
Descarcati gratuit Raportul Special
"7+1 modele de fise de post actualizate conform GDPR"
7+1 modele de fise de post actualizate conform GDPR

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


 

 


 
Atentie la Fisele de Post modificate de GDPR!
Modele de Fise de Post actualizate in 2018

Descarcati gratuit Raportul Special

"7+1 modele de fise de post actualizate conform GDPR"

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016
[x]