Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
legislatiamuncii.ro cauta meniu

 

Specialistii raspund: Putem ponta salariata in CCC ca absenta nemotivat?

salariata in cccsalariata ccc concediu fara plataiesire cccconcediu de crestere a copilului


Avem de-a face cu situatia unei angajate a carei copil s-a nascut dupa data de 01.03.2012 si a carei contract este suspendat in ingrijire copil pana la 2 ani. Dansa trebuie sa revina la lucru inainte cu o luna de incetarea suspendarii contractului. Daca aceasta nu revine si nici nu isi face cerere de revenire, angajatorul are voie sa ii inceteze suspendarea si apoi sa o ponteze ca fiind absenta nemotivat?

Conform art. 11 din OUG 111/2010, dreptul la concediul pentru cresterea copilului stabilit conform prevederilor art. 2 alin. (1) se acorda pe baza netransferabila persoanelor ai caror copii se nasc incepand cu data de 1 martie 2012, precum si celor aflate in situatiile prevazute la art. 8 alin. (2), incepand cu aceasta data, in situatia in care ambele persoane din familia respectiva indeplinesc conditiile de acordare a acestuia, dupa cum urmeaza:

1. Cel putin o luna din intreaga perioada a concediului de crestere a copilului este alocata uneia dintre persoanele care nu au solicitat acest drept.

2. in situatia in care persoana prevaxuta la lit. a) nu cere dreptul la concediul care ii revine, celalalt parinte nu poate beneficia de dreptul la concediu in locul acesteia.

Conform art. 4 indice 1 din Normele metodologice de aplicare a OUG 111/2010
privind concediul si indemnizatia pentru cresterea copiilor, in aplicarea prevederilor art. 11 lit. a) din OUG 111/2010, celalalt parinte sau cealalta persoana prevazuta la art. 8 alin. (2) din ordonanta de urgenta care nu a solicitat dreptul la indemnizatie poate solicita acest drept, daca indeplineste conditiile de acordare, oricand pana la implinirea de catre copil a varstei de un an, 2 ani, respectiv 3 ani, in cazul copilului cu handicap.

In cazul in care acest drept nu se solicita, concediul si indemnizatia pentru cresterea copilului se reduc cu o luna.

In concluzie, daca salariata nu cere concediu fara plata nu revine la locul de munca si copilul nu a fost diagnosticat cu handicap, iar sotul indeplineste conditiile pentru a beneficia de concediu si indemnizatie crestere copil, concediul si indemnizatia pentru cresterea copilului se reduc cu o luna.

Raspuns oferit de specialistii PortalCodulMuncii.ro



Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
salariata in cccsalariata ccc concediu fara plataiesire cccconcediu de crestere a copilului

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!


Data aparitiei: 29 Ianuarie 2014
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


Specialistii raspund: Putem ponta salariata in CCC ca absenta nemotivat? Nota: 5 din 5 - 1 vot.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

Comentarii (1)


31-Ian-2014

1. Societatea care acorda CCC de unde cunoaste faptul ca celalalt parinte indeplineste sau nu conditiile pentru acea luna de CCC? 2. Daca indeplineste conditiile si solicita 1 luna CCC atunci persoana care a solicitat initial CCC trebuie sa revina la serviciu o luna, sa i se inceteze suspendarea contractului si apoi sa continue restul de CCC. 3. Daca nu indeplineste conditiile pentru 1 luna CCC sau daca persoana care a solicitat CCC este singura, atunci beneficiaza de intreg concediul.

 

ClubLegislatiaMuncii.ro - intrebarea zilei

 
Este Obligatorie Iesirea La Pensie La 53ani Ptr Handicap Accentuat?Intrebare: Buna ziua!Daca ai grad de handicap accentuat si ai stagiu de cotizatie efectuat ,este obligatoriu sa iesi la pensie la 53 ani (reducere 10ani ) sau pot sa mai lucrez ?mentionez ca sunt bugetara . Multumesc!
 

Raspuns: Nu este obligatoriu, puteti ramane in activitate pana la implinirea varstei standard.Este optiunea d... citeste tot raspunsul aici


Descarca GRATUIT
“SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti”

exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.

 

Afla totul despre modificarile din SALARIZARE in 2019!

Cazuri practice si mod de calcul
 
Descarcati gratuit Raportul Special
"SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti"
SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


 

 


 
Afla totul despre modificarile din SALARIZARE in 2019!
Cazuri practice si mod de calcul

Descarcati gratuit Raportul Special

"SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti"

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016
[x]