Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
legislatiamuncii.ro cauta meniu

 

Studiu de caz: Beneficiarii veniturilor din activitati desfasurate in baza unei conventii civile

Codul fiscalCodului civilcontract/ conventie civila

Valabil la 29.08.2011

Cum se va proceda in situatia in care, in cazul unui CAR pensionari, remunerarea persoanelor se face pe baza de conventie civila veniturile fiind din alte surse? In ce masura este corecta remunerarea acestora de trei ori pe an si retinerea de catre platitorul de venit a unui impozit de 16%? Care sunt conditiile legale care reglementeaza aceasta situatie si care sunt optiunile de impozitare in cazul de fata?

In primul rand, se retine ca beneficiarul veniturilor din activitati desfasurate in baza unui contract/ conventie civila incheiate potrivit Codului civil poate opta intre doua modalitati de impozitare, respectiv:

1) retinere la sursa reprezentand plati anticipate. In acest caz, potrivit dispozitiilor art. 52 alin. (2) din Codul fiscal, impozitul ce trebuie retinut, se stabileste aplicand o cota de impunere de 10 % la venitul brut.
2) stabilirea impozitului pe venit ca impozit final. In acest caz, conform art. 52 indice 2 alin. (2) din Codul fiscal, impozitul pe venit se calculeaza prin retinere la sursa la momentul platii veniturilor de catre platitorii de venituri, prin aplicarea cotei de 16% asupra venitului brut.

Optiunea de impunere a venitului brut se exercita in scris in momentul incheierii fiecarui raport juridic/contract si este aplicabila veniturilor realizate ca urmare a activitatii desfasurate pe baza acestuia.

In consecinta, platitorul veniturilor din contracte incheiate potrivit Codului civil retine fie impozit in cota de 10%, fie impozit in cota de 16%, in functie de optiunea de impunere exercitata in scris in momentul incheierii contractului de beneficiarul veniturilor.

In ceea ce priveste contributiile sociale, daca beneficiarii veniturilor au calitatea de pensionari, ei nu datoreaza contributia la sistemul asigurarilor sociale de stat si contributia la sistemul asigurarilor pentru somaj. Pe cale de consecinta, platitorul veniturilor nu are obligatia de a retine, calcula si vira contributii sociale pentru veniturile obtinute in baza contractelor incheiate potrivit Codului civil de catre persoane care au calitatea de pensionari.

Incepand cu veniturile realizate după data de 1 ianuarie 2011 daca persoanele fizice opteaza pentru impozitarea veniturilor obtinute in baza contractelor/conventiilor civile incheiate potrivit Codului civil cu impozit final, veniturile nu vor mai fi calificate drept venituri din alte surse, ci tot venituri din activitati independente.


Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
Codul fiscalCodului civilcontract/ conventie civila

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!


Data aparitiei: 26 August 2011
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


Studiu de caz: Beneficiarii veniturilor din activitati desfasurate in baza unei conventii civile Nota: 5 din 5 - 1 vot.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

 

ClubLegislatiaMuncii.ro - intrebarea zilei

 
As Dori Sa Aflu Daca Mi Se Va Recalcula Pensia.Intrebare: Buna ziua! Sunt (nascuta la 19.08.1955) pensionata din 19.10.2013 cu reducere 2 ani pt 11 ani lucrati in grupa 2 (1981.04.01-1992.07.01). Mi se va recalcula pensia?
 

Raspuns: Nu... citeste tot raspunsul aici


Descarca GRATUIT
“SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti”

exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.

 

Afla totul despre modificarile din SALARIZARE in 2019!

Cazuri practice si mod de calcul
 
Descarcati gratuit Raportul Special
"SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti"
SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


 

 

 

 
 
 



 
Afla totul despre modificarile din SALARIZARE in 2019!
Cazuri practice si mod de calcul

Descarcati gratuit Raportul Special

"SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti"

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016
[x]