Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie

 

Modificarea denumirii angajatorului. Se va face act aditional la CIM? Cand se va transmite in REVISAL?

act aditional cimrevisal act aditionalmodificare denumire firma
Este demn de mentionat ca, potrivit art. 16 din Codul muncii, locul de munca reprezinta locul in care salariatul isi desfasoara activitatea, situat in perimetrul asigurat de angajator, persoana fizica sau juridica, la sediul principal sau la sucursale, reprezentante, agentii sau puncte de lucru care apartin acestuia.


Copia contractului individual de munca se pastreaza la locul de munca pe suport hartie sau pe suport electronic, de catre persoana desemnata de angajator in acest scop, cu respectarea prevederilor privind confidentialitatea datelor cu caracter personal.



"Societatea si-a schimbat sediul social, in acelasi judet dar la o alta adresa. In aceasta situatie trebuie facute acte aditionale pentru fiecare CIM sau se poate face altfel?"


Raspunsul specialistilor de la PortalCodulMuncii.ro:



Este demn de mentionat inca de la inceput ca in Codul muncii, atat art. 17 alin. (5) coroborat cu art. 17 alin.(3) cat si art. 41 reglementeaza modificarea contractului individual de munca. Prin urmare, actul aditional este necesar atat pentru elementele prevazute la art. 17 alin.(3) cat si pentru elementele prevazute la art. 41 chiar daca unul dintre elementele prevazute la art. 41 nu se regaseste la art. 17 alin.(3) si invers, daca este cazul.


IMPORTANT!

Art. 17 alin.(5) face referire la orice element din cele prevazute la art. 17 alin. (3) in sensul ca modificarea poate intervene prin act aditional.

Actul aditional presupune acordul de vointa al celor doua parti, salariat si angajator. Or, in cazul in cazul in care, se modifica denumirea angajatorului, nu este necesar acordul salariatului.

Prin urmare, nu se incheie act aditional pentru modificarea denumirii angajatorului intrucat salariatul nu trebuie sa fie de acord cu modificarea denumirii angajatorului. Modificarea denumirii angajatorului se inregistreaza in Revisal in termen de 3 zile calendaristice de la aparitia modificarii, in baza art. 4 alin. (5) din HG 905/2017 privind registrul general de evidenta a salariatilor si a documentele care privesc modificare denumirii.


Sursa: PortalCodulMuncii



Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
act aditional cimrevisal act aditionalmodificare denumire firma

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!


Data aparitiei: 12 Decembrie 2018
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


Modificarea denumirii angajatorului. Se va face act aditional la CIM? Cand se va transmite in REVISAL? Nota: 3.58 din 5 - 6 voturi.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

 

ClubLegislatiaMuncii.ro - intrebarea zilei

 
Cum Se Aplica Prevederile Oug 96/2018, Varsta De Pensionare Femei?Intrebare: Buna ziua! As dori un punct de vedere cu privire la modificarile aduse Codului Muncii prin OUG 96/2018. O salariata X, in baza art 56 alin 1 lit c) din Codul Muncii republicat, in interiorul celor 60 de zile calendaristice, inainteaza conducerii societatii o adresa prin care isi exprima optiunea, Ón scris, pentru continuarea executării contractului individual de muncă, pana la varsta de 65 de ani. In acest caz, salariata va cumula pensia cu salariul? Care sunt actele de personal pe
 

Raspuns: Contractul de munca ar inceta numai daca salariatul depune dosar de pensionare.Pentru cazul prezenta... citeste tot raspunsul aici


Descarca GRATUIT
“SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti”

exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.

 

Afla totul despre modificarile din SALARIZARE in 2019!

Cazuri practice si mod de calcul
 
Descarcati gratuit Raportul Special
"SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti"
SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


 

 


 
Afla totul despre modificarile din SALARIZARE in 2019!
Cazuri practice si mod de calcul

Descarcati gratuit Raportul Special

"SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti"

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016
[x]