Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
legislatiamuncii.ro cauta meniu

 

Loc de munca desfiintat. Cum angajam pe altcineva pe acest post

angajareloc de munca desfiintat

Loc de munca desfiintat. Cum angajam pe altcineva pe acest post  

In urma cu 6 luni s-a desfiintat postul de secretara, iar persoana respectiva a fost trimisa in somaj. Acum se doreste angajarea unei alte persoane pe acelasi post. Ce putem face?  

Faptul ca dupa 6 luni se doreste angajarea unei alte persoane pe acelasi post, fara a face publica aceasta masura cu notificarea salariatilor este o greseala.  

Intrucat postul de secretara a fost desfiintat, angajarea unui persoane pentru ocuparea acestui post presupune reinfiintarea lui.   

In situatia in care in aceasta perioada se reiau activitatile a caror incetare a condus la concedieri colective, angajatorul are obligatia de a transmite salariatilor care au fost concediati o comunicare scrisa in acest sens si de a-i reangaja pe aceleasi locuri de munca pe care le-au ocupat anterior, fara examen sau concurs ori perioada de proba ( art. 72 alin.(2)). 

Ce trebuie sa facem?

Potrivit dispozitiilor art. 72 alin. (1) din Codul muncii, angajatorul care a dispus concedieri colective nu poate face noi incadrari pe locurile de munca  ale salariatilor concediati timp de 9 luni de la data concedierii acestora. Interdictia instituita vizeaza imposibilitatea angajatorului de a face noi incadrari pe locurile de munca ale salariatilor concediati.   

Pentru reangajare, salariatii au la dispozitie un termen de maximum 10 zile lucratoare de la data comunicarii angajatorului pentru a-si manifesta in scris consimtamantul cu privire la locul de munca oferit art.(72 alin.(3)).  

Art. 82 alin. (1) din Contractul colectiv de munca unic la nivel national pe anii 2007-2010 nr. 2895/2006 prevede ca unitatea care isi extinde sau isi reia activitatea intr-o perioada de 9 luni de la luarea masurilor de desfacere a contractului individual de munca pentru motivele ce nu tin de persoana salariatului are obligatia sa incunostinteze in scris despre aceasta organizatiile sindicale si sa faca publica masura. Salariatii notificati in acest sens au la dispozitie un termen de maximum 10 zile lucratoare de la data primirii comunicarii pentru a-si manifesta expres consimtamantul cu privire la locul de munca oferit. 

Dispozitiile Codului muncii, mai sus citate, vizeaza numai concedierile colective, in timp ce, cele ale contractului colectiv de munca unic la nivel national se refera la orice concediere pentru motive ce nu tin de persoana salariatului, individuala sau colectiva.


Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
angajareloc de munca desfiintat

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!


Data aparitiei: 20 Octombrie 2010
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


Loc de munca desfiintat. Cum angajam pe altcineva pe acest post Nota: 5 din 5 - 1 vot.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

 

ClubLegislatiaMuncii.ro - intrebarea zilei

 
Buna,la Ce Varsta Pot Sa Ma PensionezIntrebare: am 24 de ani lucrati in grupa 1 de munca si 2ani in grupa 2 avand in vedere ca implinesc 51 de ani anul acesta
 

Raspuns: Probabil dupa 01.04.2001 ati lucrat in conditii speciale, grupa Ia de munca s-a acordat doar pana la... citeste tot raspunsul aici


Descarca GRATUIT
“SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti”

exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.

 

Afla totul despre modificarile din SALARIZARE in 2019!

Cazuri practice si mod de calcul
 
Descarcati gratuit Raportul Special
"SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti"
SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


 

 

 

 
 
 



 
Afla totul despre modificarile din SALARIZARE in 2019!
Cazuri practice si mod de calcul

Descarcati gratuit Raportul Special

"SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti"

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016
[x]