Senatul a adoptat, miercuri, o propunere legislativa care prevede ca ANAF va executa silit persoanele fizice care nu isi achita la termen contributiile datorate fondului asigurarilor sociale de sanatate.
Propunerea a fost adoptata de Senat cu 61 de voturi "pentru", 3 voturi "impotriva" si o abtinere.
Legea prevede ca, in cazul neachitarii la termen a contributiilor datorate fondului, colectarea veniturilor se face de catre ANAF, care procedeaza la aplicarea masurilor de executare silita pentru incasarea sumelor cuvenite, dar si a majorarilor de intarziere.
In cazul persoanelor care nu realizeaza venituri, dar au obligatia sa isi asigure sanatatea, aplicarea masurilor de executare silita se efectueaza de catre CNAS.
Propunerea legislativa adoptata de Senat mai prevede ca Ministerul Finantelor, prin ANAF, va colecta contributiile persoanelor juridice si fizice care au calitatea de angajator, precum si cele ale persoanelor fizice care realizeaza venituri. ANAF va colecta aceste contributii intr-un cont deschis pe seama CNAS.
Senatul a fost prima Camera sesizata cu aceasta initiativa, prin care se modifica Legea 95/2006 privind reforma in domeniul sanatatii.
Initiatorii actului normativ sunt senatorii PDL Serban Radulescu si Iosif Secasan.
Sfaturi de la Experti - Intrebari si Raspunsuri
Reges. Sporul pentru munca suplimentara.Intrebare: In modelul cadru de Contract Individual de Munca la capitolul salarizare apar precizari referitoare la orele suplimentare si si la sporul de minim (75%) cu care orele suplimentare vor fi platite daca nu este posibila compensarea cu timp liber platit. Sporul pentru ore suplimentare stabilit prin CCM este 100%. In REGES declaram sporul de ore suplimentare de 100%? Salariatii pot avea ore suplimentare in unele luni, orele suplimentare care se compenseaza cu timp liber platit in general si acolo...
vezi AICI raspunsul specialistilor <<
CIM cu numar de inregistrate la ITM diferit de numarul de inregistrare din Revisal. Cum se coreleaza?Intrebare: Sper sa ma puteti ajuta cu urmatoarea situatie: angajatul lucreaza in companie dinainte de 2011, avand un numar de contract atribuit de ITM la acel moment. In anul 2011, la migrarea in Revisal, din pacate nu a fost preluat numarul de contract din cartea de munca, ci i-a fost atribuit un numar nou (de exemplu 1). Astfel, exista acte aditionale emise inainte de 2011 care fac referire la un anumit numar de contract si acte aditionale emise dupa 2011 care fac referire la un alt numar de contract. In...
vezi AICI raspunsul specialistilor <<