Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
legislatiamuncii.ro cauta meniu

 

Clauza de neconcurenta

Intrebare:



Alin. (1) art. 21 din Codul muncii "perioada de neconcurenta" - inseamna ca angajatorul poate sa stabileasca prin proprie vointa ca aceasta durata sa fie si pe parcursul derularii contractului de munca ? Daca da, atunci cum este "legat" financiar angajatul, cum este motivat ca sa respecte aceasta clauza si pe timpul in care este angajat atata timp cat indemnizatia de neconcurenta se acorda dupa incetarea contractului de munca ? Sau nu se pune problema compensarii financiare pe timpul cat are contract de munca? Exemplu: daca dimineata muncesc la Coca-Cola,dupa-amiaza pot munci si la Pepsi?

Raspuns:

In urma modificarii art. 21 din Codul muncii prin Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 65/2005, “perioada de neconcurenta” se poate situa numai ulterior incetarii contractului individual de munca, astfel, angajatul nu poate fi obligat pe durata derularii raporturilor de munca sa respecte obligatia de neconcurenta stabilita prin respectiva clauza.

Pe durata derularii raporturilor de munca, clauza de neconcurenta este stabilita contractual dar nu este remunerata, indemnizatia de neconcurenta urmand a fi pusa in plata numai pe durata “perioadei de neconcurenta”, situata dupa cum am subliniat deja, ulterior incetarii sau desfacerii contractului individual de munca, cu exceptiile prevazute de art. 22 alin. 2 din Codul muncii, cu modificarile si completarile ulterioare.

2) ce se intampla cu sporul de neconcurenta de 25%? Mai este valabil? Mai naste obligatii pentru salariatul care l-a primit pana acum? Firma il va plati mai departe?

Indemnizatia de neconcurenta in cuantum de cel putin 25% din salariu, asa cum era stabilit prin dispozitia art. 21 alin. 3 din Codul muncii anterior intrarii in vigoare a OUG nr. 65/2005 nu se mai acorda salariatului.

Angajatorul care a acordat respectiva indemnizatie poate invoca raspunderea contractuala a angajatului care a incalcat dispozitiile clauzei de neconcurenta stabilita in temeiul art. 21 din Codul muncii in forma initiala, pana la data intrarii in vigoare a OUG nr. 65/2005.

3) care este situatia in acest moment a unei persoane angajate conform prevederilor vechiului Cod al Muncii, care a semnat o clauza de neconcurenta si care a primit lunar pana la data de 1.07.2005 un spor de neconcurenta. Cum continuam cu ea?


Protectia datelor personale - Ghid pentru HR
Protectia datelor personale - Ghid pentru HR

Vezi detalii

Cum sa operati eficient si fara greseli in Revisal
Cum sa operati eficient si fara greseli in Revisal

Vezi detalii

Procedura completa la angajare
Procedura completa la angajare

Vezi detalii




In acest caz, veti incheia un act aditional prin care se va renunta la clauza de neconcurenta stabilita in baza vechii legislatii, totodata angajatul nu va mai avea dreptul la acordarea lunara a clauzei de neconcurenta.

Prin respectivul act aditional, sau prin alt act aditional ulterior, va putea fi stabilita o noua clauza de neconcurenta in temeiul dispozitiilor OUG nr. 65/2005.


Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!


Data aparitiei: 28 Aprilie 2006
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


Clauza de neconcurenta Nota: 5 din 5 - 1 vot.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

 

ClubLegislatiaMuncii.ro - intrebarea zilei

 
Pot Continua Activitatea Dupa Cei 3 Ani Dupa Pensionare ?Intrebare: Buna ziua! Lucrez in sistemul bugetar. Sunt pensionare din martie 2015, si in curnd va expira perioada celor 3 ani de activitate si pensie. Mai pot continua activitatea ( cf. art 82 si 83 din CM 2018), avand in vedere ca sunt informatician si acum este o perioada foarte aglomerata cu examene , simulari de examene, finalizari de semestru, respectiv an scolar? http://legislatiamuncii.manager.ro/a/20707/drepturile-salariatilor-pensionari-tot-ce-trebuie-sa-stie-angajatii-si-angajatorii.html
 

Raspuns: Multumesc !<br />Intrebare: continuarea cu concurs?... citeste tot raspunsul aici


Descarca GRATUIT
“Codul Muncii: 5 modificari majore in 2018”

exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.

 

Modificari majore in Codul Muncii 2018

- contributii sociale, noutati Revisal, concedii medicale -
 
Descarca GRATUIT raportul special
Codul Muncii: 5 modificari majore in 2018
 
Toate modificarile sunt explicate detaliat in raportul

Codul Muncii: 5 modificari majore in 2018

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


 

 


 
xx
Atentie la modificarile din Codul Muncii in 2018!
- Revisal, contributii, concedii + alte noutati -

Descarcati gratuit Raportul Special

"Codul Muncii: 5 modificari majore in 2018"

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016