Schimbarea numelui prin casatorie. Ce acte din dosarul personal sufera modificari?

schimbare nume casatoriedosar personal salariatmodificare nume casatorie revisal
Schimbarea numelui prin casatorie. Ce acte din dosarul personal sufera modificari?
Copierea de continut din prezentul site este supusa regulilor precizate in Termeni si conditii! Click aici.
Prin utilizarea siteului sunteti de acord, in mod implicit cu Termenii si conditiile! Orice abatere de la acestea constituie incalcarea dreptului nostru de autor si va angajeaza raspunderea!
X

"Daca o angajata prin casatorie isi modifica numele se transmite in Revisal? Statul de plata pe ce nume se va face? Ce alte acte din dosarul personal mai sufera modificari/completari?"
 
Raspunsul specialistului: 
 
Codul muncii instituie obligatia incheierii actului aditional pentru modificarea elementelor prevazute la art. 17 alin. (3) cu exceptia situatiei in care modificarea rezulta ca posibila din lege sau din contractul colectiv de munca.
 
Modificarea numelui rezulta ca posibila din dispozitiile Codului civil ca urmare a casatoriei, astfel ca, nu este necesara incheierea unui act aditional la contractul individual de munca.
 
Codul muncii s-a modificat! Aflati raspunsurile la toate intrebarile din ghidul practic: Dosarul personal al salariatului.
 
Va garantam ca, parcurgand acest ghid, veti scapa de emotii in cazul unui control si, totodata, veti avea si numeroase avantaje in activitatea dvs. cotidiana de manager HR, detalii aici >>>
 
Practic, numele salariatei nu se modifica prin vointa partilor, angajat si angajator, pentru a fi necesara incheierea unui act aditional ci, se modifica in baza legii, ca urmare a casatoriei.
 
Astfel, dovada modificarii numelui se face cu certificatul de casatorie.
 
Modificarea se opereaza in Revisal conform art. 3 alin. (2) lit. b) coroborat cu art. 4 alin. (5) din HG 905/2017 si se transmite la Inspectoratul teritorial de munca in termen de 3 zile de la data aparitiei modificarii.
Statul de plata se va intocmi cu numele nou/modificat.
 
Nici un alt act din dosarul personal nu se modifica deoarece modificarea nu produce efecte retroactiv. Toate actele ce se vor intocmi dupa data casatoriei se vor incheia cu noul nume.
 
Raspuns oferit in luna ianuarie 2023 de catre specialistii site-ului PortalCodulMuncii.ro. Dati click AICI pentru a vedea toate noutatile din Codul Muncii + consultanta si raspunsuri detaliate de la experti.

NOUTATI din Legislatia muncii

Atentie: Trebuie sa va actualizati Regulamentul intern!


Legea nr. 283, intrata in vigoare in 22 octombrie 2022, a modificat radical art. 243 din Codul muncii!

Astfel, conform noilor prevederi, sunteti obligat sa aduceti la cunostinta fiecarui salariat prevederile regulamentului intern, in prima zi de lucru, si sa faceti dovada indeplinirii acestei obligatii.

Regulamentul intern poate fi transmis pe suport de hartie sau in format electronic si isi produce efectele fata de salariat de la momentul luarii la cunostinta.



...Vezi AICI detaliile complete <<

de Ioana Pavel

Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
schimbare nume casatoriedosar personal salariatmodificare nume casatorie revisal

Data aparitiei: 18 Ianuarie 2023
Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!


Urmareste-ne pe Google News
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


Schimbarea numelui prin casatorie. Ce acte din dosarul personal sufera modificari? Nota: 5 din 5 - 2 voturi.
 

 

Sfaturi de la Experti - Intrebari si Raspunsuri

 
Deducere personala. CopilIntrebare: Pentru un copil care urmeaza sa implineasca 18 ani in data de 29 ianuarie si nu este inscris in nicio unitate de invatamant, deci nu merge la scoala, mama are dreptul sa beneficieze de deducere personala de baza la salariul lunii ianuarie, in conformitate cu modificarile aduse de OG nr. 16/2022? Precizez ca si tatal copilului nu obtine venituri si este declarat in intretinerea mamei.
vezi AICI raspunsul specialistilor <<
 
Bonus in perioada de suspendare a contractului individual de munca. Temei legalIntrebare: Va rog sa ne oferiti opinia dvs cu privire la urmatoarea speta : avem un salariat care este intreaga luna ianuarie in concediu medical insa dorim sa ii oferim un bonus de performanta pentru realizarea cu maxima eficienta a sarcinilor de munca aferente anului 2022. Este in regula din punct de vedere legal? De regula cand oferim bonusuri/prime emitem o decizie din partea administratorului unde sunt trecute persoanele si sumele aferente.
vezi AICI raspunsul specialistilor <<


Descarca GRATUIT
“MODIFICARILE aparute in Codul Muncii. TOP 10 Studii de caz”

exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.
Rentrop ∧ Straton

 

 

Atentie la Controalele ITM!

Descarcati gratuit Raportul Special

"MODIFICARILE aparute in Codul Muncii. TOP 10 Studii de caz"
MODIFICARILE aparute in Codul Muncii. TOP 10 Studii de caz

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


 

 

 
 
 



 
Atentie la Controalele ITM!
Descarcati gratuit Raportul Special

"MODIFICARILE aparute in Codul Muncii. TOP 10 Studii de caz"

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016
[x]