Angajator in carantina. Salariatii pot fi trimisi in concediu fara plata?

concedii medicaleconcediu carantina cod 07legea 55/2020
Angajator in carantina. Salariatii pot fi trimisi in concediu fara plata?
Copierea de continut din prezentul site este supusa regulilor precizate in Termeni si conditii! Click aici.
Prin utilizarea siteului sunteti de acord, in mod implicit cu Termenii si conditiile! Orice abatere de la acestea constituie incalcarea dreptului nostru de autor si va angajeaza raspunderea!
X
 
“Datorita situatiei grave generata de inmultirea cazurilor de COVID in incinta unitatii, se preconizeaza suspendarea activitatii pentru minimum 2 saptamani. Se pot trimite salarii in concediu fara plata pentru aceasta perioada? Care e procedura? Ce alternative exista?”
 
 
Raspunsul specialistului:
 
Suspendarea activitatii unui angajator nu poate avea ca efect concedii fara plata pentru salariati. Astfel, conform art. 54 din Codul muncii, contractul individual de munca poate fi suspendat, prin acordul partilor, in cazul concediilor fara plata pentru studii sau pentru interese personale.
 
Prin urmare, concediile fara plata se acorda pentru studii sau pentru interese personale la solicitarea salariatilor.
 
Salariatii pot beneficia de concediu de carantina (cod 07) avand in vedere dispozitiile art. 20 alin. (2) din Legea nr. 136/2020 privind instituirea unor masuri in domeniul sanatatii publice in situatii de risc: concediul si indemnizatia pentru carantina se acorda asiguratilor carora li se interzice continuarea activitatii, care nu poate fi realizata de la domiciliu, din cauza unei suspiciuni asupra unei boli contagioase, pe durata stabilita prin certificatul eliberat de directia de sanatate publica.
 
Salariatiii confirmati cu Covid vor beneficia de concediu medical si indemnizatie cod 51.
 
In consecinta solutia legala pentru situatia expusa sunt:
 
- salariatii confirmati pozitiv vor beneficia de concedii medicale cod 51;
 
- salariatii care nu sunt confirmati pozitiv dar care au intrat in contact cu salariatii confirmati pozitivi vor beneficia de concediile medicale de carantina cod 07.
 
Conform art. I alin. (1) din OUG 211/2020 privind prelungirea aplicarii unor masuri de protectie sociala adoptate in contextul raspandirii coronavirusului SARS-CoV-2, precum si pentru modificarea Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 132/2020 privind masuri de sprijin destinate salariatilor si angajatorilor in contextul situatiei epidemiologice determinate de raspandirea coronavirusului SARS-CoV-2, precum si pentru stimularea cresterii ocuparii fortei de munca, prevederile art. XI si XV din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 30/2020 pentru modificarea si completarea unor acte normative, precum si pentru stabilirea unor masuri in domeniul protectiei sociale in contextul situatiei epidemiologice determinate de raspandirea coronavirusului SARS-CoV-2, aprobata cu modificari si completari prin Legea nr. 59/2020, cu completarile ulterioare, se acorda pana la 30 iunie 2021, pentru toate domeniile de activitate prevazute de Legea nr. 55/2020 privind unele masuri pentru prevenirea si combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, cu modificarile si completarile ulterioare.
 
Astfel, indemnizatia de somaj tehnic poate fi decontata doar in domeniile de activitate restrictionate prevazute de Legea nr. 55/2020 privind unele masuri pentru prevenirea si combaterea efectelor pandemiei de COVID-19.
 
Raspuns oferit de Rodica Mantescu, specialist in legislatia muncii, pentru PortalCodulMuncii.ro
 
 

de LegislatiaMuncii.ro


Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
concedii medicaleconcediu carantina cod 07legea 55/2020

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!


Data aparitiei: 15 Martie 2021
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


Angajator in carantina. Salariatii pot fi trimisi in concediu fara plata? Nota: 2.88 din 5 - 4 voturi.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

 

Sfaturi de la Experti - Intrebari si Raspunsuri

 
Angajatorul nu poate obliga salariatul sa comunice decizia de pensie pentru limita de varsta cu reducerea varstei standard de pensionareIntrebare: Ce trebuie sa faca angajatorul, daca un salariat a primit decizia de pensionare pentru limita de varsta cu reducerea stagiului de cotizare, dar aceasta nu a fost comunicata angajatorului?
vezi AICI raspunsul specialistilor <<
 
Incetare CIM in perioada de probaIntrebare: Am inregistrat un salariat cu CIM din 14.04.2021 cu incepere pe 15.04.2021 si am primit telefon ca nu mai vine. Cum procedez cu inregistrarea facuta in data de 14.04.2021.
vezi AICI raspunsul specialistilor <<


Descarca GRATUIT
“Controale ITM 2021! DOCUMENTELE verificate si SOLUTIILE specialistilor”

exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.
Rentrop ∧ Straton

 

 

Atentie la documentele solicitate la controalele ITM!

Descarcati gratuit Raportul Special

"Controale ITM 2021! DOCUMENTELE verificate si SOLUTIILE specialistilor"
Controale ITM 2021! DOCUMENTELE verificate si SOLUTIILE specialistilor

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


 


 
Atentie la documentele solicitate la controalele ITM!
Descarcati gratuit Raportul Special

"Controale ITM 2021! DOCUMENTELE verificate si SOLUTIILE specialistilor"

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016
[x]