Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
legislatiamuncii.ro cauta meniu

 

Completare adeverinta de vechime in munca. O situatie aparte

completare adeverinta vechime in muncaadeverinta vechimesalariu adeverinta vechime
La intocmirea adeverintei de vechime in munca a unui salariat sunt doua situatii: venitul realizat pana la denominarea monedei nationale 01 iulie 2005 si dupa aceasta data. Trebuie mentionat in adeverinta faptul ca sunt lei vechi pana la 01 iulie 2005?
 
Raspunsul specialistului:
 
Eliberarea adeverintei de vechime pentru perioada ulterioara anului 2011 se elibereaza in conditiile art. 34 alin.(5) din Codul muncii, republicat, cu modificarile si completarile ulterioare, si ale art. 7 alin.(5) din HG 905/2017, cu modificarile si completarile ulterioare. Astfel, la solicitarea scrisa a salariatului sau a unui fost salariat, angajatorii sunt obligati sa ii elibereze acestuia un extras din registru, datat si certificat pentru conformitate, sau o adeverinta care sa ateste activitatea desfasurata de acesta, durata activitatii, salariul, vechimea in munca si in specialitate, astfel cum rezulta din registru si din dosarul personal, in termen de cel mult 15 zile de la data solicitarii.
 
Asadar, fara a fi aprobat in mod unitar un model al acestei adeverinte, apreciem ca aceasta va fi completata cu date si informatii care reflecta realitatea juridica la un moment dat, ce poate fi dovedita cu state de plata si alte documente financiare. Asadar, apreciem ca salariul inscris in adeverinta va fi in mod identic redat cu cel inscris in contractul individual de munca, acesta nefiind modificat pentru a reflecta operatiunea de denominare.
 
Drepturile salariale si  reflectarea corespunzatoare a acestora, apreciem ca se realizeaza tinand cont de legislatia aplicabila la nivelului anului pentru care se opereaza inscrierea, modificarile ce intervin pe parcurs fiind realizate de catre factorii implicati, tinand cont de noua realitate juridica.   
 
Asadar, salariul mentionat in adeverinta este salariul de baza brut mentionat in contractul individual de munca si inregistrat in registrul general de evidenta a salariatilor.
 
 
 
Raspuns oferit de Alexandra Nedelcu, Expert Legislatia muncii, pentru PortalCodulMuncii.ro
 
 
 
 

de LegislatiaMuncii.ro


Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
completare adeverinta vechime in muncaadeverinta vechimesalariu adeverinta vechime

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!


Data aparitiei: 14 Iulie 2020
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


Completare adeverinta de vechime in munca. O situatie aparte Nota: 5 din 5 - 1 vot.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

 

Sfaturi de la Experti - Intrebari si Raspunsuri

 
Fisa postului pentru optician - cod COR 731110Intrebare: Ma puteti ajuta cu o fisa de post pentru optician - cod COR 731110?
vezi AICI raspunsul specialistilor <<
 
Salariul de baza lunar brut nu se acorda in functie de numarul zilelor lucratoareIntrebare: In cazul unei firme de constructii, daca un salariat care are salariu de incadrare 3000 lei iar in luna iunie (20 zile lucratoare) salariul brut realizat este de (3000 : 167.333) lei/ ora 160 ore = 2868.53 lei. Este corect 2868.53 lei sau trebuie sa realizeze 3000 lei?
vezi AICI raspunsul specialistilor <<


Descarca GRATUIT
“CORONAVIRUS - Ghid de MASURI URGENTE pentru Angajatori. Reguli impuse pentru fiecare firma”

exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.
Rentrop ∧ Straton

 

 

Alerta Coronavirus - Masuri de preventie pentru Angajatori

Descarcati gratuit Raportul Special

"CORONAVIRUS - Ghid de MASURI URGENTE pentru Angajatori. Reguli impuse pentru fiecare firma"
CORONAVIRUS - Ghid de MASURI URGENTE pentru Angajatori. Reguli impuse pentru fiecare firma

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


 

 

 
 
 



 
Alerta Coronavirus - Masuri de preventie pentru Angajatori
Descarcati gratuit Raportul Special

"CORONAVIRUS - Ghid de MASURI URGENTE pentru Angajatori. Reguli impuse pentru fiecare firma"

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016
[x]