Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
legislatiamuncii.ro cauta meniu

 

Adeverinta VECHIME in munca pentru veniturile realizate inainte de 2011. Angajatorii sunt obligati sa o elibereze?

vechime in muncaadeverinta vechime in munca obligatorieobligatie eliberare adeverinta vechime
Va reamintim ca vechimea in munca este atestata prin intermediul adeverintei de vechime in munca incepand din data de 1 ianuarie 2011, data cand a incetat emiterea carnetelor de munca.


Reguli generale de care tinem cont in privinta adeverintei de vechime in munca 2019:

1. Angajatorii sunt obligati sa infiinteze si sa transmita catre inspectoratul teritorial de munca registrul general de evidenta a salariatilor...citeste totul despre adeverinte aici >>>


"Fosti salariati momentan pensionari solicita adeverinta din care sa rezulte venitul brut realizat lunar inainte de 01.04.2001. Suntem obligati sa eliberam aceste adeverinte?"


Raspunsul specialistilor de la Rentrop& Straton:


Este demn de precizat ca Legea nr. 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice prevede pentru pensionari si posibilitatea de a solicita recalcularea pensiei.

O asemenea operatiune poate fi solicitata, spre exemplu, in cazul in care pensionarul a obtinut venituri mai mari decat cele inscrise in carnetul de munca, in perioada de activitate profesionala.


Avand in vedere ca este vorba de un document solicitat de fosti salariati, care au calitatea de pensionari, probabil este necesar pentru recalcularea drepturilor de pensie.

ATENTIE!

In opinia noastra, angajatorul trebuie sa emita adeverinta mentionata, avand in vedere prevederile art. 34 alin. (5) din Legea nr. 53/2003 Codul muncii, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare. La acest articol se prevede ca „La solicitarea salariatului sau a unui fost salariat, angajatorul este obligat sa elibereze un document care sa ateste activitatea desfasurata de acesta, durata activitatii, salariul, vechimea in munca, in meserie si in specialitate”.


Sursa: PortalCodulMuncii



de Mara Dobrin


Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
vechime in muncaadeverinta vechime in munca obligatorieobligatie eliberare adeverinta vechime

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!


Data aparitiei: 15 Ianuarie 2019
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


Adeverinta VECHIME in munca pentru veniturile realizate inainte de 2011. Angajatorii sunt obligati sa o elibereze? Nota: 4.23 din 5 - 11 voturi.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

Comentarii (1)


AURELIA DORE
10-Sep-2019

Buna ziua. Am lucrat la I.B.C.C.JILAVA, INAINTE DE ANUL 1989, perioada 1979-1984, acum se numeste DUCATEX Jilava, str.ana ipatescu nr. 44, Bucuresti. Am trimis cerere si documentele probatoare, prin posta, email, dar nu am primit nici acum raspuns. Cum trebuie sa procedez...ca sa pot obtine adeverinta de vechime si grupa a 2 a de munca. Va multumesc.

 

Sfaturi de la Experti - Intrebari si Raspunsuri

 
Munca suplimentara. Modalitate de compensareIntrebare: Compensarea muncii suplimentare prin ore libere platite in urmatoarele 60 zile calendaristice dupa efectuarea acesteia. Am o intrebare legata de modul de compensare /plata al orelor prestate peste numarul de ore lucratoare din luna. S-a optat pentru compensarea orelor suplimentare cu timp liber platit in urmatoarele 60 de zile dupa efectuarea acesteia. Angajatul care a muncit suplimentar va beneficia de un numar de ore libere egal cu numarul de ore prestate suplimentar. Aceste ore ii vor fi...
vezi AICI raspunsul specialistilor <<
 
Concediu pentru ingrijrea copilului cu dizabilitati. Stagiu pentru concediu medical.Concediu pentru crestere copilIntrebare: Avem o salariata care se afla in concediu creste copil cu handicap de aproximativ 4 ani (si-a reinnoit certificatul anual). La acest moment are contractul suspendat si ne-a anuntat ca este insarcinata cu cel de-al doilea copil. Care din cele 2 suspendari are prioritate: cea pentru copil cu handicap sau pentru cel de-al doilea copil? Mentionez ca beneficiaza de o indemnizatie pentru copilul cu handicap pana in luna martie(cand expira valabilitatea certificatului) cu posibilitea de prelungire. Nu...
vezi AICI raspunsul specialistilor <<


Descarca GRATUIT
“CORONAVIRUS - Ghid de MASURI URGENTE pentru Angajatori. Reguli impuse pentru fiecare firma”

exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.
Rentrop ∧ Straton

 

 

Alerta Coronavirus - Masuri de preventie pentru Angajatori

Descarcati gratuit Raportul Special

"CORONAVIRUS - Ghid de MASURI URGENTE pentru Angajatori. Reguli impuse pentru fiecare firma"
CORONAVIRUS - Ghid de MASURI URGENTE pentru Angajatori. Reguli impuse pentru fiecare firma

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


 

 

 
 
 



 
Alerta Coronavirus - Masuri de preventie pentru Angajatori
Descarcati gratuit Raportul Special

"CORONAVIRUS - Ghid de MASURI URGENTE pentru Angajatori. Reguli impuse pentru fiecare firma"

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016
[x]