Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
legislatiamuncii.ro cauta meniu

 

Speta: taxele retinute in urma conventiilor civile se declara?

taxe conventii civilecontributie sociala de sanatateconventie civila
Impozitul pe venit se calculeaza prin retinere la sursa la momentul acordarii veniturilor de catre platitorii de venituri, prin aplicarea cotei de 16% asupra venitului.

Impozitul calculat si retinut reprezinta impozit final. Impozitul astfel retinut se plateste la bugetul de stat pana la data de 25 inclusiv a lunii urmatoare celei in care a fost retinut.

"Taxele retinute in urma conventiilor civile se declara in D 112? Ce taxe care se retin?"

Veniturile din alte surse prevazute de art. 114 alin. (2) lit. g) din Codul fiscal se declara de platitor in formularul 100.
Conform art. 177 alin. (3) din Codul fiscal, persoanele care realizeaza venituri din alte surse nu datoreaza contributie de asigurari sociale de sanatate pentru aceste venituri, daca realizeaza urmatoarele venituri:

- venituri din salarii sau asimilate salariilor;
- venituri din pensii;
- venituri din activitati independente;
- venituri din asocierea cu o persoana juridica;
(...)


In acest context, daca persoana fizica neautorizata realizeaza unul dintre aceste venituri, nu datoreaza contributia la sistemul asigurarilor sociale de sanatate.

Daca nu realizeaza pe langa veniturile din conventii civile si unul dintre aceste venituri, datoreaza contributia la sistemul asigurarilor sociale de sanatate.

Aceasta exceptie de la plata contributiei la sistemul asigurarilor sociale de sanatate nu a fost aplicabila in luna ianuarie 2017. Astfel, in luna ianuarie indiferent daca, pe langa venituri din conventii civile, persona fizica neautorizata obtine sau nu si alte venituri, contributia la sistemul de sanatate se datoreaza.

ATENTIE! Contributia de asigurari sociale de sanatate, in cazul in care se datoreaza, nu se retine la sursa de platitorul de venit.


Sursa: PortalCodulMuncii



de Isabela Alexe


Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
taxe conventii civilecontributie sociala de sanatateconventie civila

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!


Data aparitiei: 03 Februarie 2017
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


Speta: taxele retinute in urma conventiilor civile se declara? Nota: 4.22 din 5 - 9 voturi.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

 

Sfaturi de la Experti - Intrebari si Raspunsuri

 
Refuzul salariatului de a semna actul aditional de modificare a salariuluiIntrebare: Va rog sa-mi spuneti ce se intampla daca unul sau mai multi salariati nu sunt de acord cu diminuarea salariului/salariile nu se diminueaza la toti salariatii si nu semneaza Actul aditional de diminuare a salariului. CCM spune ca salariul se negociaza cu directorul general iar in caz de esuare a negocierii, in termen de 10 zile de la constatarea faptului (ca nu s-a semnat actul aditional) se intruneste Comisia paritara cu rolul de facilitare a negocierii. Deci in ultima instanta nu se semneaza...
vezi AICI raspunsul specialistilor <<
 
Stagiul de cotizare de 6 luni in ultimele 12 luniIntrebare: Am un angajat care a lucrat in compania noastra pana in data de 24.07.2019. Incepand cu data de 14.01.2020 l-am reangajat. Intre timp nu a mai lucrat nicaieri. Acesta doreste sa imi aduca un concediu medical in luna februarie 2020. Va rog sa imi spuneti daca indeplineste stagiul de cotizare pentru a putea avea dreptul la concediu medical. Se iau in considerare veniturile pe lunile februarie, martie, aprilie, mai, iunie 2019, precum si jumatate din iulie 2019 si jumatate din ianuarie 2020? Este...
vezi AICI raspunsul specialistilor <<


Descarca GRATUIT
“CONTRACTELE Part Time - modificari majore in 2020. Model de Contract + Calcul contributii”

exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.
Rentrop ∧ Straton

 

Aflati totul despre modificarile din contractele part-time
in 2020!

Descarcati gratuit Raportul Special
"CONTRACTELE Part Time - modificari majore in 2020. Model de Contract + Calcul contributii"
CONTRACTELE Part Time - modificari majore in 2020. Model de Contract + Calcul contributii

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


 

 

 

 
 
 



 
Aflati totul despre modificarile din contractele part-time in 2020!
Descarcati gratuit Raportul Special

"CONTRACTELE Part Time - modificari majore in 2020. Model de Contract + Calcul contributii"

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016
[x]