Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
legislatiamuncii.ro cauta meniu

 

Intrebarea angajatorului: Nu concediez salariata revenita din CCC dar pot sa ii dau preaviz?

concediereconcediere salariata revenita din cccinterdictie concediereconcediere 2015
Dupa cum bine stim, salariatele revenite din Concediul pentru Cresterea Copilului sunt protejate pe o perioada de 6 luni impotriva masurii de concediere.

Stim deja faptul ca in aceasta perioada de timp, angajatorului ii este interzis sa dispuna incetarea raporturilor de munca sau de serviciu.

Dar ce se intampla daca angajatorul decize ca in perioada de 6 luni sa fie inclus si termenul de preaviz de 20 de zile? Este corect? Este legal?

Pentru a rezolva aceasta situatie trebuie sa privim catre dispozitiile OUG 111/2010.

Astfel, potrivit dispozitiilor art. 25 alin. (2) din OUG 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor, este interzis angajatorului sa dispuna incetarea raporturilor de munca sau de serviciu in cazul:


a) salariatei/salariatului care se afla in concediu crestere copil in varsta de pana la un an sau de pana la 2 ani, respectiv 3 ani, in cazul copilului cu handicap;

b) salariatei/salariatului care se afla in plata stimulentului de insertie prevazut la art. 7.

Alin. (3) din acelasi articol prevede ca interdictia prevazuta la alin. (2) se extinde, o singura data, cu pana la 6 luni dupa revenirea definitiva a salariatei/salariatului in unitate, iar alin. (4) mentioneaza ca prevederile alin. (2) si (3) nu se aplica in cazul concedierii pentru motive ce intervin ca urmare a reorganizarii judiciare sau a falimentului angajatorului, in conditiile legii.



Atentie mare! Incetarea raporturilor de munca este o notiune care include si situatia concedierii pentru motive disciplinare, asa incat apreciem ca OUG 111/2010 interzice inclusiv concedierea disciplinara a salariatei revenita din concediu pentru cresterea copilului.

Specialistii PortalCodulMuncii.ro precizeaza ca oriceĀ  interpretare a unui text legislativ ambiguu va putea fi contrazisa de instanta judecatoreasca investita cu solutionarea contestatiei salariatului concediat.

Sfatul expertilor este ca salariatului sa nu ii fie desfacut contractul individual de munca pe o perioada de 6 luni de la revenirea acestuia la locul de munca. "Procedand astfel, angajatorul nu se supune riscului anularii deciziei de concediere, platii unei despagubiri egale cu salariile indexate, majorate si reactualizate si cu celelalte drepturi de care ar fi beneficiat salariatul si reintegrarii acestuia si nici riscului de a fi sanctionat cu amenda de la 1.000 lei la 2.500 lei.", concluzioneaza specialistii PortalCodulMuncii.ro.

In perioada celor 6 luni de zile de la revenirea din CCC NU desfaceti contractul de munca si nu includeti perioada de preaviz. Aveti tot timpul sa faceti aceste doua lucruri dupa expirarea celor 6 luni de zile.

Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
concediereconcediere salariata revenita din cccinterdictie concediereconcediere 2015

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!


Data aparitiei: 06 Octombrie 2015
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


Intrebarea angajatorului: Nu concediez salariata revenita din CCC dar pot sa ii dau preaviz? Nota: 3.29 din 5 - 7 voturi.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

Comentarii (1)


hmo
07-Oct-2015

NU s-a raspuns la intrebarea pusa !!! acele 20 de zile de preaviz pot fi incluse in cele 6 luni sau nu !!! ... ... este , aici, dat un raspuns tipic romanesc adica vezi legea si gata, ori legea nu zice despre intrebare

 

ClubLegislatiaMuncii.ro - intrebarea zilei

 
Pensie Medicala Schizofrenie ParanoicaIntrebare: Buna ziua.Sotul meu a avut o pensie de boala psihica-schizofrenie pana in octombrie 2018.El are vechimea 11 ani pe cartea de munca.A avut gradul 2 sau 3 cu drept de lucru 4 ore.A vrut sa se angajeze legal pe 4 ore,dar angajatorul -s-a angajat di august pana in octombrie l-a angajat cu 8 ore.Nu a mai lucrat acolo in octombrie si si-a dat demisia.Cei de la casa de pensii l-au vazut pe calculator ca e angajat cu 8 ore si i-a taiat pensia din octombrie,trebuia angajat cu 4 ore.El acum nu mai primes
 

Raspuns: corectie revizuirea medicala... citeste tot raspunsul aici


Descarca GRATUIT
“SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti”

exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.

 

Afla totul despre modificarile din SALARIZARE in 2019!

Cazuri practice si mod de calcul
 
Descarcati gratuit Raportul Special
"SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti"
SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


 

 


 
Afla totul despre modificarile din SALARIZARE in 2019!
Cazuri practice si mod de calcul

Descarcati gratuit Raportul Special

"SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti"

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016
[x]