Consultanta in afaceri | Manager
 

Protectia muncii: Instructaj la schimbarea locului de munca


Va rog sa ma ajutati cu un raspuns in ceea ce priveste situatia urmatoare:

O colega angajata la sediul din localitatea X cu instructaj facut la 6 luni conf deciziilor, s-a mutat la un alt loc de munca tot la sediul din aceeasi localitate. Si aici la fel ca si la vechea functie sunt aceleasi riscuri (fiind vorba de personal TESA). Va rog sa ma ajutati cu un raspuns in ceea ce priveste instructajul.

Trebuie facut instructaj de 8 ore la schimbarea locului de munca sau fiiind vorba de aceeasi locatie aceleasi riscuri pot sari peste partea de instructaj la schimbarea locului de munca?

Potrivit prevederilor art. 90, alin (2) din HG nr. 1425/2006 pentru aprobarea normelor metodologice de aplicare a Legii securitatii si sanatatii in munca nr. 319/2006, cu modificarile si completarile ulterioare, instruirea la locul de munca este obligatorie si in cazul lucratorilor carora li se schimba locul de munca in cadrul intreprinderii si/sau unitatii.

Instruirea la locul de munca se face de catre conducatorul direct al noului loc de munca.

Durata instruirii la noul loc de munca nu va fi mai mica de 8 ore si se stabileste prin instructiuni proprii de catre conducatorul locului de munca respectiv, impreuna cu:

a) angajatorul care si-a asumat atributiile din domeniul securitatii si sanatatii in munca; sau
b) lucratorul desemnat; sau
c) un lucrator al serviciului intern de prevenire si protectie; sau
d) serviciul extern de prevenire si protectie.

Instruirea la noul loc de munca se va efectua pe baza tematicilor de instruire si trebuie sa cuprinda si informatii privind riscurile de accidentare si imbolnavire profesionala specifice locului de munca si/sau postului de lucru respectiv.

Ori, potrivit prevederilor art. 15 alin. (1) pct. 1) din HG nr. 1425/2006, identificarea pericolelor si evaluarea riscurilor se face pentru fiecare componenta a sistemului de munca, respectiv executant, sarcina de munca, mijloace de munca/ echipamente de munca si mediul de munca pe locuri de munca/posturi de lucru, nu pe intreprindere si/sau unitate.


Carta Sanctiunilor ITM
Carta Sanctiunilor ITM

Vezi detalii

Ghid complet Sanatate si Securitate in Munca
Ghid complet Sanatate si Securitate in Munca

Vezi detalii

Carta Sanctiunilor SSM
Carta Sanctiunilor SSM

Vezi detalii




Inceperea efectiva a activitatii la noul post de lucru de catre lucratorul instruit se face numai dupa verificarea cunostintelor de catre seful ierarhic superior celui care a facut instruirea si se consemneaza in fisa de instruire individuala.

Prin urmare, potrivit legii, nu se poate sari peste instruirea la locul de munca in cazul schimbarii locului de munca in cadrul intreprinderii si/sau unitatii.

Ti-a placut acest articol? Trimite-l si prietenilor tai!


Data aparitiei: 02 Octombrie 2013
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


Nota: 5 din 1 voturi
Protectia muncii: Instructaj la schimbarea locului de munca
 

 
x


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

 

ClubLegislatiaMuncii.ro - intrebarea zilei

 
Concediu De Cresterea Copil Unei AngajateIntrebare: buna ziua! am si eu o nelamurire si as vrea sa ma ajutati va rog!!! sunt angajata la o societate de unde am intrat in ccc pana in data de 01.03,2014. nu mi-am reluat activitatea si sunt insarcinata in 7 luni.intrebarea este daca era obligatia angajatorului sa imi faca reangajarea si sa ma anunte cand expira ccc???? mai pot intra in cresterea copilului?? in revisal apare suspendarea contr de munca pt cresterea copilului respectiv reluarea activitatii dupa cei 2 ani de concediu??? cine trebui
 

Raspuns: Trebuie sa anuntati angajatorul referitor la implinirea varstei de pensionare, pentru ca potrivit Co... citeste tot raspunsul aici


 

eNews Legislatia Muncii


Descarca GRATUIT raportul special

"Modificari in Codul Muncii - noutati REVISAL si Evaluarea Angajatilor"