Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
legislatiamuncii.ro cauta meniu

 

Incetarea existentei carnetelor de munca

carnat de muncacodul muncii
Intrebare
Societatea unde lucrez completa inainte de 31.12.2010 carnetele de munca si platea 0.25% comisionul la ITM. La 10.01.2011 un salariat a incetat activitatea cf. art. 55 lit. b).ultima inscriere a lui din carnet era chiar cea de la angajare deoarece nu a mai avut nici o alta modificare in tot acest timp. Ce scriu eu acum in carnet in primul si-n primul rand?

Raspuns
Incepand cu 01 ianuarie 2011 datele privind evidenta muncii prestate salariati in baza unui contract individual de munca nu se mai inscriu in carnetele de munca.

Conform dispozitiilor art. 296 din Codul muncii, cu modificarile si completarile ulterioare, vechimea in munca stabilita pana la data de 31 decembrie 2010 se probeaza cu carnetul de munca. La art. 296 alin.(3) din cod se prevede ca, angajatorii care pastreaza si completeaza carnetele de munca le vor elibera titularilor in mod esalonat, pana la data de 30 iunie 2011, pe baza de proces-verbal individual de predare-primire.

Astfel, angajatorii care au primit aprobare pentru pastrarea si completarea carnetelor de munca ale salariatilor proprii, la sediul unitatii, vor prezenta carnetele de munca la inspectoratul teritorial de munca de care apartin, in vederea certificarii inregistrarilor efectuate de acestia privind modificarile intervenite in relatiile de munca pana la data de 31 decembrie 2010.

Angajatorii care pastreaza si completeaza carnetele de munca, le vor elibera titularilor in mod esalonat, dupa certificare, pana la data de 30 iunie 2011, pe baza de proces-verbal, individual, de predare-primire.

Prin urmare, de la 1 ianuarie 2011 inceteaza existenta carnetului de munca, dupa aceasta data evidenta muncii realizandu-se electronic prin intermediul registrului general de evidenta a salariatilor reglementat prin HG 161/2006, cu modificarile si completarile ulterioare.

In carnetele de munca ce urmeaza a fi predate titularilor ar trebui sa se mentioneze abrogarea Decretului nr. 92/1976 privind carnetul de munca, publicat in Buletinul Oficial, Partea I, nr. 37 din 26 aprilie 1976 in baza art. 298 alin. (3) din Codul muncii. Insa, cu privire la modalitatea de inchidere definitiva a carnetelor de munca nu exista inca o procedura legala.


Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
carnat de muncacodul muncii

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!


Data aparitiei: 18 Ianuarie 2011
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


Incetarea existentei carnetelor de munca Nota: 5 din 5 - 2 voturi.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

 

ClubLegislatiaMuncii.ro - intrebarea zilei

 
Este Actul Aditional Valid Fara Semnatura?Intrebare: Buna ziua, Contractul meu de munca (norma de 6 ore) a expirat in luna iulie. De atunci pana in prezent, am continuat sa lucrez desi nu am primit sau semnat un act aditional care sa mentioneze prelungirea contractului, modificarea normei la 8 ore si cresterea salariului. Angajatorul a trimis la insistentele mele abia saptamana aceasta acel act aditional, ca dovada ca acesta exista (desi nu este semnat de niciuna dintre parti). In acest sens, va rog sa ma ajutati cu raspunsuri la urmatoarele
 

Raspuns: Buna ziua.<br />Da, exista posibilitatea ca angajatorul sa fi platit contributiile la stat, ch... citeste tot raspunsul aici


Descarca GRATUIT
“SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti”

exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.

 

Afla totul despre modificarile din SALARIZARE in 2019!

Cazuri practice si mod de calcul
 
Descarcati gratuit Raportul Special
"SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti"
SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


 

 


 
Afla totul despre modificarile din SALARIZARE in 2019!
Cazuri practice si mod de calcul

Descarcati gratuit Raportul Special

"SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti"

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016
[x]