legislatiamuncii.ro cauta meniu

 

Salariat in asteptarea rezultatului testului COVID. Se poate impune concediu de odihna de catre angajator? Cum pontam?

test covid-19zile libere platiteangajat confirmat pozitiv
Salariat in asteptarea rezultatului testului COVID. Se poate impune concediu de odihna de catre angajator? Cum pontam?
Copierea de continut din prezentul site este supusa regulilor precizate in Termeni si conditii! Click aici.
Prin utilizarea siteului sunteti de acord, in mod implicit cu Termenii si conditiile! Orice abatere de la acestea constituie incalcarea dreptului nostru de autor si va angajeaza raspunderea!
X
“Pe perioada starii de alerta, poate angajatorul sa initieze aplicarea zilelor de concediu de odihna fara acordul angajatului? Apare aceasta intrebare deoarece angajatii suspecti de COVID-19 sunt rugati sa ramana acasa pana la aflarea rezultatului PCR. In cazul in care rezultatul acestora este negativ, care ar fi modalitatea de pontare, acestia nebeneficiind de concediu medical?”
 
Raspunsul specialistului: 
 
Conform art. 148 alin. (1) din Codul muncii, efectuarea concediului de odihna se realizeaza in baza unei programari colective sau individuale stabilite de angajator cu consultarea sindicatului sau, dupa caz, a reprezentantilor salariatilor, pentru programarile colective, ori cu consultarea salariatului, pentru programarile individuale. Programarea se face pana la sfarsitul anului calendaristic pentru anul urmator.
Astfel, programarea concediilor de odihna reprezinta atributul angajatorului acesta avand obligatia doar de a consulta salariatul. Insa programarea concediilor de odihna se efectueaza la sfarsitul anului calendaristic pentru anul urmator.
 
Daca zilele de concediu de odihna pe care angajatorul vrea sa le acorde salariatului nu su fost programate in conditiile art. 148 alin. (1) mai sus citat (la sfarsitul anului calendaristic pentru anul urmator), angajatorul nu poate impune salariatului zile de concediu de odihna in perioada in care acesta sta acasa in asteptarea rezultatului testului. Salariatul poate beneficia in aceste zile de concediu de odihna cu acordul lui.
 
Daca locul de munca nu permite telemunca, solutia este ca salariatul sa fie pontat in zile libere platite avand in vedere ca ramanerea acasa ii este impusa de angajator. Angajatorul ia in acest caz o masura de sanatate si securitate in munca in baza art. 6 alin. (1) din Legea 319/2006 a securitatii si sanatatii in munca conform caruia:
 
Angajatorul are obligatia de a asigura securitatea si sanatatea lucratorilor in toate aspectele legate de munca.
 
Salariatul poate sa spuna ca el vine la serviciu cata vreme nu este confirmat pozitiv.
 
Raspuns oferit de Irina Dumitrescu pentru PortalCodulMuncii.ro
 

de LegislatiaMuncii.ro


Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
test covid-19zile libere platiteangajat confirmat pozitiv

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!


Data aparitiei: 22 Octombrie 2020
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


Salariat in asteptarea rezultatului testului COVID. Se poate impune concediu de odihna de catre angajator? Cum pontam? Nota: 3.63 din 5 - 15 voturi.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

 

Sfaturi de la Experti - Intrebari si Raspunsuri

 
Zile libere platite pentru efectuarea testului COVIDIntrebare: Un angajator decide ca salariatii sai sa efectueze, pe cheltuiala sa, testul medical de diagnosticare a infectiei COVID-19 in scopul depistarii si prevenirii raspandirii coronavirusului SARS-CoV-2. In aceasta situatie, cum vor fi pontati salariatii in zilele cuprinse intre ziua efectuarii testului si ziua primirii rezultatului, inlcusiv? Mentionez ca in aceste zile nu vor fi prezenti la serviciu, urmand sa revina in ziua urmatoare celei in care laboratorul de analize medicale le comunica un...
vezi AICI raspunsul specialistilor <<
 
Spatii de locuit oferite salariatilor. Tratament fiscalIntrebare: Angajatorul a amenajat in curtea societatii spatii de locuit pentru salariatii care sunt din provincie. Va rog sa-mi spuneti cum se procedeaza in acest caz. Este considerata avantaj in natura? Se incheie contract de inchiriere intre societate si angajat? Trebuie mentionat in contractul de munca al salariatului acest aspect?
vezi AICI raspunsul specialistilor <<


Descarca GRATUIT
“Fise de Post modificate de Pandemie - 12 modele actualizate la zi”

exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.
Rentrop ∧ Straton

 

 

Atentie la Fisele de Post ale angajatilor!

Descarcati gratuit Raportul Special

"Fise de Post modificate de Pandemie - 12 modele actualizate la zi"
Fise de Post modificate de Pandemie - 12 modele actualizate la zi

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


 


 
Atentie la Fisele de Post ale angajatilor!
Descarcati gratuit Raportul Special

"Fise de Post modificate de Pandemie - 12 modele actualizate la zi"

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016
//
[x]