Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
legislatiamuncii.ro cauta meniu

 

Neindeplinirea conditiilor privind acordarea concediului de maternitate. Cum se va proceda?

concediu de maternitate 2019conditii concediu maternitateconcediu prenatal
Concediul de maternitate poate fi acordat inainte sau dupa nastere, pe o perioada de cel mult 126 de zile, intrucat perioada de prenatal poate fi compensata in parte cu cea de postnatal, in functie de optiunea persoanei sau de recomandarea medicului.

Care este perioada de acordare a concediului prenatal?

Femeia gravida poate beneficia de 63 de zile de concediu medical prenatal inainte de data previzibila a nasterii, dar nu mai devreme de a 84-a zi anterioara acestei date...citeste mai multe despre concediul de maternitate aici >>>



"Avem o salariata care a nascut in luna noiembrie 2018, dar care nu a putut beneficia de concediu medical intrucat nu aparea asigurata la casa de sanatate. Compania a remediat aceasta problema de abia in luna ianuarie 2019. Pe toata aceasta perioada salariata nu a fost in concediu medical. De cand poate intra in crestere copil? Se poate face suspendarea pentru CIC cu data din urma adica din noiembrie de cand a nascut sau dupa ce implineste cele 42 zile de lauzie?"



Conform art. 15 alin.(1) lit. b) din OUG 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor, drepturile prevazute de prezenta ordonanta de urgenta reprezentand indemnizatii si stimulent de insertie se stabilesc dupa cum urmeaza:


b) incepand cu data nasterii copilului, daca cererea este depusa in termen de 60 de zile lucratoare de la acea data, in cazul persoanelor care nu indeplinesc conditiile, conform legii, pentru acordarea concediului de maternitate si a indemnizatiei aferente;

Astfel, intrucat salariata nu indeplineste conditiile pentru a beneficia de concediu de maternitate, aceasta beneficiaza de concediu pentru cresterea copilului incepand cu data nasterii copilului cu conditia ca salariata sa depuna cererea pentru acordarea indemnizatiei in termen de 60 de zile lucratoarea socotite de la data nasterii copilului.


Atentie!

Este necesar ca salariata sa nu fi indeplinit conditiile pentru acordarea concediului de maternitate in sensul ca nu a avut stagiu de cotizare de 6 luni anterioare.

In situatia in care angajatorul suspenda contractul individual de munca retroactiv incalca prevederile art. 4 alin. (1) lit. e) din HG 905/2017 care prevad ca suspendarea se inregistreaza in Revisal cel tarziu in ziua anterioara datei suspendarii.


...un raspuns oferit de specialistii de la PortalCodulMuncii >>>


Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
concediu de maternitate 2019conditii concediu maternitateconcediu prenatal

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!


Data aparitiei: 21 Ianuarie 2019
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


Neindeplinirea conditiilor privind acordarea concediului de maternitate. Cum se va proceda? Nota: 3.6 din 5 - 5 voturi.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

 

ClubLegislatiaMuncii.ro - intrebarea zilei

 
Scoala Profesionala Se Considera Vechime Si Stagiu De Cotizare ?Intrebare: Buna ziua , As dori un raspuns din partea dumneavoastra foarte obiectiv in perioada septembrie 1996 si febroarie 1998 am urmat scoala profesionala cu bursa scoala si vacantele aferente, scoala profesionala a durat deci 1 an si jumatate , In anul doi de scolarizare am facut practica la o intreprindere care acuma numai exista ,, practica fiind obligatorie de scoala intrebarea mea este urmatoarea , vechimea mea se considera pe toata d
 

Raspuns: Scoala profesionala nu este vechime in munca si nici stagiu de cotizare in situa'ia dumneavoastra... citeste tot raspunsul aici


Descarca GRATUIT
“SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti”

exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.

 

Afla totul despre modificarile din SALARIZARE in 2019!

Cazuri practice si mod de calcul
 
Descarcati gratuit Raportul Special
"SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti"
SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


 

 


 
Afla totul despre modificarile din SALARIZARE in 2019!
Cazuri practice si mod de calcul

Descarcati gratuit Raportul Special

"SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti"

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016
[x]