Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
legislatiamuncii.ro cauta meniu

 

Compensarea in bani a concediului de odihna. Cand este posibila?

concediu de odihna baniconcediu de odihna compensat in baniart 144 codul muncii
Potrivit art. 144 din Codul Muncii, dreptul la concediu de odihna nu poate constitui obiectul unei cesiuni, renuntari sau limitari. Aceasta prevedere are doua implicatii majore.

In primul rand, angajatul nu poate renunta la zilele de concediu de odihna care ii revin in conformitate cu prevederile legale si prevederile contractului individual de munca.


Prin urmare, angajatii trebuie sa isi cunoasca drepturile pe care le au referitor la acordarea concediului de odihna, asa cum angajatorii trebuie sa cunoasca si sa respecte obligatiile care le revin in acest sens.


...mai multe despre concediul de odihna aici >>>


"Avem o salariata care a intrat in concediu prenatal incepand cu luna decembrie, dar am constatat ca nu a efectuat tot concediul de odihna aferent anului 2018. Aceasta are contract pe durata determinata si ii inceteaza contractul de munca in perioada concediului pentru crestere copil. Este corect sa ii achitam concediul de odihna neefectuat la luna noiembrie 2018?"



Raspunsul specialistilor de la PortalCodulMuncii.ro:


Este important de precizat inca de la inceput ca, concediul de odihna se compenseaza in bani doar in cazul in care contractul individual de munca inceteaza. In acest sens, art. 146 alin. (3) din  Codul muncii stabileste ca, compensarea in bani a concediului de odihna neefectuat este permisa numai in cazul incetarii contractului individual de munca.

ATENTIE!

In situatia in care salariata beneficiaza de concediu pentru cresterea copilului, contractul individual de munca incheiat cu salariata in cauza nu inceteaza ci se suspenda in baza art. 51 alin. (1) lit. a) din Codul muncii.

Prin urmare, nu se poate compensa in bani concediul de odihna la intrarea in concediu pentru cresterea copilului.
Compensarea in bani o veti efectua la incetarea contractului individual de munca.
 

Sursa: PortalCodulMuncii





de Mara Dobrin


Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
concediu de odihna baniconcediu de odihna compensat in baniart 144 codul muncii

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!


Data aparitiei: 14 Decembrie 2018
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


Compensarea in bani a concediului de odihna. Cand este posibila? Nota: 4.38 din 5 - 4 voturi.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

 

Sfaturi de la Experti - Intrebari si Raspunsuri

 
Dreptul tatalui la CCC. Mama casnicaIntrebare: Un salariat cu contract de munca pe perioada determinata(muncitor necalificat agricultura) din 09.01.2020 pana in 15.12.2020 urmeaza sa ii nasca sotia cel de-al treilea copil in data de 10.08.2020. Acest salariat lucreaza la noi din data de 09.01.2020, dar are stagiu de cotizare de 12 luni in ultimii 2 ani si vrea sa intre in concediu de crestere copil pana la implinirea varstei de 2 ani(mentionez faptul ca sotia este casnica, in momentul de fata fiind in intretinerea sotului). Intrebarile mele...
vezi AICI raspunsul specialistilor <<
 
Detasare transnationala. Semnatarii actului aditionalIntrebare: In actul aditional de detasare transnationala, trebuie sa semneze angajatorul, salariatul si entitatea din celalalt stat membru la care urmeaza sa fie detasat salariatul? Solicitam acest raspuns in vederea depunerii documentatiei pentru obtinerea formularului A1.
vezi AICI raspunsul specialistilor <<


Descarca GRATUIT
“CORONAVIRUS - Ghid de MASURI URGENTE pentru Angajatori. Reguli impuse pentru fiecare firma”

exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.
Rentrop ∧ Straton

 

 

Alerta Coronavirus - Masuri de preventie pentru Angajatori

Descarcati gratuit Raportul Special

"CORONAVIRUS - Ghid de MASURI URGENTE pentru Angajatori. Reguli impuse pentru fiecare firma"
CORONAVIRUS - Ghid de MASURI URGENTE pentru Angajatori. Reguli impuse pentru fiecare firma

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


 


 
Alerta Coronavirus - Masuri de preventie pentru Angajatori
Descarcati gratuit Raportul Special

"CORONAVIRUS - Ghid de MASURI URGENTE pentru Angajatori. Reguli impuse pentru fiecare firma"

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016
[x]