Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
legislatiamuncii.ro cauta meniu

 

Cum trebuie sa procedez daca o salariata solicita concediu de maternitate?

Raspuns:

In aceasta situatie trebuie sa tineti cont de urmatoarele:

1. Solicitati salariatei certificatul medical si stabiliti daca este vorba de un concediu prenatal sau postnatal. In cazul unui concediu postnatal , urmariti ca numarul zilelor de concediu acordat sa nu fie mai mic de 42 de zile.

2. Determinati daca salariata indeplineste conditiile privind stagiul de cotizare pentru acordarea concediului.

3. Stabiliti veniturile in baza carora s-a achitat contributia pentru concedii si indemnizatii de asigurari sociale de sanatate (CCIASS)

4. Alcatuiti baza de calcul si calculati indemnizatia.

5. Platiti indemnizatia

6. Compensati valoarea indemnizatiei cu CCIASS datorata.

7. Evidentiati suma platita in declaratia nominala a asiguratilor care au beneficiat de concedii si indemnizatii de asigurari sociale de sanatate.

Indemnizatia aferenta concediului de maternitate se suporta integral din contributia pentru concedii si indemnizatii de asigurari sociale de sanatate (art. 25 alin. (2) din O.U.G. nr. 158/2005).


Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!


Data aparitiei: 10 Mai 2007
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


Cum trebuie sa procedez daca o salariata solicita concediu de maternitate? Nota: 5 din 5 - 1 vot.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

 

ClubLegislatiaMuncii.ro - intrebarea zilei

 
Pot Sa Primesc Indemnizatia De Crestere A Copilului?Intrebare: Buna ziua, am 22 de ani, in data de 4 februarie mi-am dat demisia de la locul de munca nestiind ca sunt insarcinata (am aflat pe 25 februarie). Am citit criteriile de acordare a indemnizatiei insa sunt nelamurita cu un lucru, eu cele 12 luni in ultimii 2 ani le am, pentru ca de la 18 ani tot lucrez, pot beneficia de insemnizatie? Banuiesc ca de prenatal nu.. mentionez ca sotul meu lucreaza, daca ajuta la ceva, dar eu nu mai lucrez, chiar nu am pe cine sa intreb. Multumesc!
 

Raspuns: Buna ziua, da.<br />Veti beneficia de concediu crestere copil, pentru ca ati spus ca indeplini... citeste tot raspunsul aici


Descarca GRATUIT
“SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti”

exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.

 

Afla totul despre modificarile din SALARIZARE in 2019!

Cazuri practice si mod de calcul
 
Descarcati gratuit Raportul Special
"SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti"
SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


 

 


 
Afla totul despre modificarile din SALARIZARE in 2019!
Cazuri practice si mod de calcul

Descarcati gratuit Raportul Special

"SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti"

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016
[x]