Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie

 

Asigurarea de calatorie a salariatului. Ce tratament fiscal va avea?

asigurare calatorie salariatasigurare sanatate salariatart 76 codul fiscal
Va reamintim ca, potrivit Codului fiscal, regula generala potrivit careia asigurarile suportate de angajator pentru salariat reprezinta avantaj impozabil, fiind exceptate doar cele obligatorii si cele voluntare de sanatate si serviciile medicale furnizate sub forma de abonament, suportate de angajator pentru angajatii proprii, astfel incat la nivelul anului sa nu se depaseasca echivalentul in lei al sumei de 400 euro.



Asigurarea internationala de sanatate, deductibila fiscal in limita a 400 de euro/an

Importanta unei asigurari de sanatate oferite de angajator este justificata si de cresterea anuntata a costurilor medicale din ultimii ani doar in 2017, PWC a estimat ca rata de crestere a costurilor este de 6,5%.

Importanta asigurarii medicale este datorata si beneficiilor extinse ale planurilor...mai multe despre asigurarile medicale >>>


"Care este regimul fiscal al cheltuielilor cu asigurarile de calatorie ale administatorului si/sau salariatilor? Sunt cheltuieli deductibile la calculul profitului impozabil? Sunt asimilate veniturilor din salarii si impozitate ca atare?", intreba cineva pe PortalCodulMuncii.ro.


Raspunsul specialistilor Rentrop & Straton:


Conform art. 76 alin. (3) lit. g) din Codul fiscal, „primele de asigurare, precum si cu serviciile medicale furnizate sub forma de abonament platite de catre suportator pentru angajatii proprii sau alt beneficiar de venituri din salarii si asimilate salariilor, la momentul platii acestora, altele decat cele obligatorii si cele care se incadreaza in conditiile prevazute la alin. (4) lit. t)” reprezinta avantaje impozabile supuse impozitului pe salarii.

In aceasta situatie, consideram ca trebuie analizat caracterul obligatoriu al unor astfel de cheltuieli privind asigurarea pe timpul calatoriei, respectiv asigurarea medicală, in cazul in care asistenta medicala pentru aceste persoane nu este prevazuta de regulamentele europene sau de un acord bilateral in vigoare incheiat de Romania.

ATENTIE!

Astfel, in situatiile in care angajatorul este obligat sa angajeze astfel de cheltuieli pe perioada calatoriei (de exemplu in unele tari non UE în care nu este acceptat CEASS), ele urmeaza sa fie considerate obligatorii, sumele respective reprezentand venituri neimpozabile la nivelul salariatului.



In ceea ce priveste deductibilitatea la calculul impozitului pe profit, cheltuielile respective vor reprezenta cheltuieli DEDUCTIBILE potrivit art. 25 alin. (2) din Codul fiscal, indiferent de tratamentul fiscal la nivelul persoanei fizice.


Sursa: PortalCodulMuncii


Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
asigurare calatorie salariatasigurare sanatate salariatart 76 codul fiscal

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!


Data aparitiei: 18 Iunie 2018
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


Asigurarea de calatorie a salariatului. Ce tratament fiscal va avea? Nota: 5 din 5 - 2 voturi.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

 

ClubLegislatiaMuncii.ro - intrebarea zilei

 
Perioadele De Lucru De Grupa A II-a, Sunt Cumulative?Intrebare: Buna ziua, Sunt nascut in 23.12.1958 (am implinit 60 de ani la 23.12.2018). Am absolvit facultatea, cursuri de zi - 5 ani. Am efectuat serviciul militar 9 luni... M-am angajat in 26.10.1983. La data de 26.10.2018, am atins (si efectuat) cei 35 de ani de cotizare efectiva. In cei 35 de ani de munca, am activat in grupa a II-a de munca (cu 100% contributie) in 2 din locurile de munca, dupa cum urmeaza: - la primul loc de munca, am activat in perioada 26.10.1983 - 15.09.1994 (10 ani, 10 l
 

Raspuns: Cu placere! Pentru cei 16 ani de grupa vi se calculeaza si in stagiu suplimentar de 4 ani care se ad... citeste tot raspunsul aici


Descarca GRATUIT
“SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti”

exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.

 

Afla totul despre modificarile din SALARIZARE in 2019!

Cazuri practice si mod de calcul
 
Descarcati gratuit Raportul Special
"SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti"
SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


 

 

 

 
 
 



 
Atentie la Fisele de Post modificate de GDPR!
Modele de Fise de Post actualizate in 2018

Descarcati gratuit Raportul Special

"SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti"

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016