Stimulentul de insertie. Daca angajata isi da demisia mai poate beneficia de aceasta indemnizatie?

stimulent de insertie demisieacordare stimulent de insertiestimulent de insertie conditii
Copierea de continut din prezentul site este supusa regulilor precizate in Termeni si conditii! Click aici.
Prin utilizarea siteului sunteti de acord, in mod implicit cu Termenii si conditiile! Orice abatere de la acestea constituie incalcarea dreptului nostru de autor si va angajeaza raspunderea!
X
Incepem prin a specifica faptul ca stimulentul de insertie se acorda persoanelor care se afla in concediu de crestere a copilului. Aceste prevederi includ insa mai multe puncte pe care angajatorul este obligat sa le cunoasca. In acelasi timp, si salariatul trebuie sa inteleaga care sunt drepturile care i se cuvin pentru a putea beneficia de acestea in situatiile in care angajatorul decide sa nu ii acorde anumite beneficii.

In principiu, trebuie sa retinem faptul ca stimulentul de insertie se cuvine beneficiarilor concediului si indemnizatiei pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani, daca acestia revin mai devreme decat era prestabilit conform optiunii de la inceput.


Va reamintim ca stimulentul de insertie este in cuantum de 650 de lei pe luna, in momentul de fata.


"Salariata cu CIM suspendat pentru ingrijire copil pana la varsta de 2 ani, pana in data de 20.08.2018. Va beneficia de stimulentul de insertie, daca isi solicita demisia de la firma unde are suspendat CIM si pleaca cu data de 01.07.2018, la o alta firma?", se intreba cineva pe PortalCodulMuncii.ro.


Raspunsul specialistilor Rentrop & Straton:


Conform art. 7 din OUG 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru concediu crestere copil, persoanele care, in perioada in care sunt indreptatite sa beneficieze de concediul pentru cresterea copilului obtin venituri supuse impozitului au dreptul la stimulent de insertie in cuantum de 650 lei.

ATENTIE!

Asadar, conditia pentru ca salariata sa obtina stimulent de insertie este obtinerea de venituri impozabile.

In acelasi timp, salariata poate sa ramana cu contractul suspendat pentru concediu crestere copil si sa incheie un alt contract de munca la o alta unitate deoarece pe de o parte in cazul persoanelor care beneficiaza de indemnizatie lunara si solicita dreptul la stimulent de insertie, plata acestei indemnizatii se suspenda, iar pe de alta parte conform art. 35 din Codul muncii orice salariat are dreptul de a munci la angajatori diferiti, in baza unor contracte de munca, beneficiind de salariul corespunzator pentru fiecare dintre acestea.


Cu alte cuvinte, salariata poate demisiona si va obtine stimulent de insertie daca obtine venituri impozabile indiferent de unitatea platitoare.


Sursa: PortalCodulMuncii


de Isabela Alexe


Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
stimulent de insertie demisieacordare stimulent de insertiestimulent de insertie conditii

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!


Data aparitiei: 30 Mai 2018
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


Stimulentul de insertie. Daca angajata isi da demisia mai poate beneficia de aceasta indemnizatie? Nota: 3.75 din 5 - 18 voturi.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

Comentarii (5)


Simona Corovita
23-Iun-2020

Buna ziua,dacă am stimulent de inserție și am fost concediata pe data de 23 și o să mă angajez pe data de 24,pot pierde stimulentul de inserție? Va mulțumesc!

Isvoranu Elena
12-Oct-2019

Dacă soțul meu nu va mai lucra din data de 24 noiembrie pana în martie mai poate lua stimulentul în continuare. Precizez copilul are 8 luni luna asta. Dacă lui i se întrerupe cartea de munca poate sa mai ia încontinuare?

Stoia Ioana
16-Iul-2019

Dacă am intrerupere intre 2 contracte pot pierde stimulentul?

corina rus
04-Feb-2019

Cum sa ramana la o unitate in CCC si sa se angajeze la o alta ??? Inteleg ca din punctul de vedere al platii indemnizatiei se suspenda automat, dar mai sunt si cele doua unitati implicate nu numai statul. Nu mi se pare corect deloc...legal da, dar nu etic!

Luminita Florea
19-Nov-2018

Buna ziua, Daca o persoana este angajata cu contract de munca pe perioada determinata, care va inceta la 30 iunie 2019, insa aceasta angajata intra in Concediu de crestere a copilului incepand cu Ianuarie 2019, daca se va intoarce la munca cu 60 de zile inainte de implinirea celor 2 ani, va beneficia de stimulentul de insertie, avand in vedere ca, contractul ei va fi finalizat si nu va mai fi angajata din 1 iulie 2019, ci va fi in somaj...? Multumesc.

 

Sfaturi de la Experti - Intrebari si Raspunsuri

 
Angajatorul nu poate obliga salariatul sa comunice decizia de pensie pentru limita de varsta cu reducerea varstei standard de pensionareIntrebare: Ce trebuie sa faca angajatorul, daca un salariat a primit decizia de pensionare pentru limita de varsta cu reducerea stagiului de cotizare, dar aceasta nu a fost comunicata angajatorului?
vezi AICI raspunsul specialistilor <<
 
Incetare CIM in perioada de probaIntrebare: Am inregistrat un salariat cu CIM din 14.04.2021 cu incepere pe 15.04.2021 si am primit telefon ca nu mai vine. Cum procedez cu inregistrarea facuta in data de 14.04.2021.
vezi AICI raspunsul specialistilor <<


Descarca GRATUIT
“Controale ITM 2021! DOCUMENTELE verificate si SOLUTIILE specialistilor”

exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.
Rentrop ∧ Straton

 

 

Atentie la documentele solicitate la controalele ITM!

Descarcati gratuit Raportul Special

"Controale ITM 2021! DOCUMENTELE verificate si SOLUTIILE specialistilor"
Controale ITM 2021! DOCUMENTELE verificate si SOLUTIILE specialistilor

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


 

 

 
 
 



 
Atentie la documentele solicitate la controalele ITM!
Descarcati gratuit Raportul Special

"Controale ITM 2021! DOCUMENTELE verificate si SOLUTIILE specialistilor"

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016
[x]