Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie

 

Ce inseamna sintagma "apt conditionat", din fisa de aptitudine? Ce trebuie sa stie angajatorii

apt conditionatfisa de aptitudini 2017HG 355/2007
Incepem prin a mentiona ca, potrivit HG 355/2007 privind supravegherea sanatatii lucratorilor, se precizeaza ca aptitudinea in munca reprezinta capacitatea lucratorului din punct de vedere medical de a desfasura activitatea la locul de munca in profesia/functia pentru care se solicita examenul medical.



"Ce obligatii are angajatorul, atunci cand primeste o fisa de aptitudine cu urmatoarele mentiuni: apt conditionat, mediu de lucru fara praf, alergeni, mucegai, recomandare schimbarea locului de munca. Angajatul sustine ca a dezvoltat o alergie din cauza locului de munca", se intreba cineva in cadrul site-ului PortalCodulMuncii.ro.



Raspunsul specialistilor Rentrop & Straton:



Angajatorii trebuie sa stie ca atunci cand medicul de medicina muncii face recomandari de tip medical, aptitudinea este conditionata de respectarea acestora, iar in fisa de aptitudine, avizul medical va fi „apt conditionat". Aceasta inseamna ca lucratorul este apt de munca, dar numai cu respectarea recomandarilor formulate de medic.

In situatia in care locurile de munca existente si organizarea muncii in unitatea dumneavoastra permit respectarea recomandarilor formulate de medic (mediu de lucru fara praf, alergeni, mucegai), atunci lucratorul in cauza isi poate continua activitatea.

Conform Legii 53/2003 - Codul muncii, este demn de mentionat ca la art. 61 lit. c) se prevede ca angajatorul poate dispune concedierea pentru motive care tin de persoana salariatului in cazul in care, prin decizie a organelor competente de expertiza medicala, se constata inaptitudinea fizica si/sau psihica a salariatului, fapt ce nu permite acestuia sa isi indeplineasca atributiile corespunzatoare locului de munca ocupat.

ATENTIE! Inaptitudinea prevazuta la art. 61 lit. c) din Codul muncii presupune ca salariatul nu mai este apt sa presteze activitatea corespunzatoare postului ocupat, dar poate fi apt pentru prestarea unor activitati corespunzatoare unui alt post.

La art. 64 din Codul muncii se prevede ca in cazul in care concedierea se dispune pentru motivul prevazut la art. 61 lit. c) angajatorul are obligatia de a-i propune salariatului alte locuri de munca vacante in unitate compatibile cu capacitatea de munca stabilita de medicul de medicina a muncii.

In situatia in care angajatorul nu dispune de locuri de munca vacante... citeste continuarea pe PortalCodulMuncii >>>




Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
apt conditionatfisa de aptitudini 2017HG 355/2007

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!


Data aparitiei: 04 Decembrie 2017
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


Ce inseamna sintagma "apt conditionat", din fisa de aptitudine? Ce trebuie sa stie angajatorii Nota: 2.9 din 5 - 5 voturi.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

 

ClubLegislatiaMuncii.ro - intrebarea zilei

 
Acordarea Concediului Medical Dupa Cele 273 ZileIntrebare: Buna ziua, Am beneficiat anul trecut, de concediu medical in urma fracturarii gambei(prin cazatura pe gheata) de 273 zile .Deoarece operatia chirurgicala de introducere a tijei in picior nu a fost reusita, tija fiind mai lunga cu 2cm ,am fost nevoita sa umblu cu carje aproape 7luni. Dupa recuperarea totala, adica cele 273 zile (cele 183 + 90 zile prin comisia de expertiza de la Bucuresti) mi-am reluat activitatea si unele investigatii medicale intrerupte dupa cazatura.Astfel, acum sunt diagno
 

Raspuns: Va multumesc pentru raspuns.... citeste tot raspunsul aici


Descarca GRATUIT
“SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti”

exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.

 

Afla totul despre modificarile din SALARIZARE in 2019!

Cazuri practice si mod de calcul
 
Descarcati gratuit Raportul Special
"SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti"
SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


 

 


 
Afla totul despre modificarile din SALARIZARE in 2019!
Cazuri practice si mod de calcul

Descarcati gratuit Raportul Special

"SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti"

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016
[x]