Consultanta in afaceri | Manager

     eNews Legislatia Muncii

Descarca GRATUIT raportul special

"Modificari in Codul Muncii - noutati REVISAL si Evaluarea Angajatilor"



detalii aici

Cauti un loc de munca?


Stiati ca...
...... exista peste 40 de documente OBLIGATORII pe care inspectorii ITM le verifica atunci cand vor sa va amendeze cu orice pret >> Detalii aici <<
:: mai multe intrebari si raspunsuri

Cuantumul indemnizatiei pentru cresterea copilului. Venituri luate in calcul

Intrebare:

Una dintre angajatele societatii noastre urmeaza sa nasca in luna ianuarie a anului 2011. As dori sa stiu daca la completarea adeverintei de venit in vederea intrarii in cocediu pentru crestere copil se trece salariul net chiar daca acesta a continut si bonusuri. De exemplu in lunile iunie, iulie si august 2010 salariata a obtinut pe langa salariul tarifar de 3200lei si un bonus de 1430 lei, rezultand un venit brut total de 4630 lei si un venit net de 3866 lei, iar dupa calcularea impozitului de 619 lei rezultand un salariu net de 3247 lei. In restul lunilor salariul tarifar este tot de 3200 lei, iar salariul net aferent este de 2244lei, angajata nemaibeneficiind de bonus. In acest caz baza de calcul la acordarea concediului de crestere copil este 29937 lei? Si in cazul in care opteaza pentru o perioada de 1 an suma primita lunar de catre aceasta pe perioada celor 12 luni este de 25446 lei?

Raspuns:
Conform art. 2 din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor, incepand cu data de 1 ianuarie 2011, persoanele care, in ultimul an anterior datei nasterii copilului, au realizat timp de 12 luni venituri din salarii, venituri din activitati independente, venituri din activitati agricole supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare, denumite in continuare venituri supuse impozitului, pot beneficia optional de urmatoarele drepturi:
a) concediu pentru cresterea copilului in varsta de pana la un an, precum si de o indemnizatie lunara in cuantum de 75% din media veniturilor nete realizate pe ultimele 12 luni ce nu poate fi mai mica de 600 lei si nici mai mare de 3.400 lei;
b) concediu pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani, precum si de o indemnizatie lunara in cuantum de 75% din media veniturilor nete realizate pe ultimele 12 luni ce nu poate fi mai mica de 600 lei si nici mai mare de 1.200 lei.
   
Asadar, la calcului indemnizatiei pentru cresterea copilului se au in vedere toate veniturile din salarii, veniturile din activitati independente, veniturile din activitati agricole supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal, realizate de solicitant in ultimile 12.
   
Potrivit dispozitiilor art. 55 alin. (1) din Codul fiscal, sunt considerate venituri din salarii toate veniturile in bani si/sau in natura obtinute de o persoana fizica ce desfasoara o activitate in baza unui contract individual de munca sau a unui statut special prevazut de lege, indiferent de perioada la care se refera, de denumirea veniturilor ori de forma sub care ele se acorda, inclusiv indemnizatiile pentru incapacitate temporara de munca.
   
In consecinta, in calculul indemnizatiei pentru cresterea copilului intra veniturile salariale deci si bonusurile primite de salariati, acestea urmand a fi inscrise in adeverinta eliberata de catre angajator.
   
Dispozitiile O.U.G nr. 148/2005, aprobata cu modificari si completari prin Legea nr. 7/2007, cu modificarile si completarile ulterioare, cele ale Normele metodologice de aplicare a prevederilor O.U.G nr. 148/2005 precum si cele ale Instructiunilor de aplicare a unor prevederi din aceste norme metodologice se mai aplica numai persoanelor care au nascut sau nasc pana la data de 31 decembrie 2010 inclusiv, precum si cele care au adoptat sau adopta copilul, carora li s-a incredintat sau li se incredinteaza copilul in vederea adoptiei sau care au sau vor avea copilul in plasament, in plasament in regim de urgenta, cu exceptia asistentului maternal profesionist, ori care au fost sau urmeaza sa fie numite tutore pana la aceasta data.
   
Pentru aplicarea Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 111/2010, conform art. 27, in termen de 30 de zile de la data publicarii acestei ordonante de urgenta, Ministerul Muncii, Familiei si Protectiei Sociale va elabora norme metodologice in aplicarea acesteia, care se aproba prin hotarare a Guvernului.
   
Prin urmare, alte aspecte legate de aplicarea Ordonantei de urgenta a Guvernului nr.111/2010 cum ar fi modelul si completarea adeverintei de catre angajator speram sa fie clarificate de aceste norme metodologice.

Ti-a placut acest articol? Trimite-l si prietenilor tai!


Data aparitiei: 21 Decembrie 2010



Votati pagina "Cuantumul indemnizatiei pentru cresterea copilului. Venituri luate in calcul":
Rating:

Nota: 5 din 1 voturi

ClubLegislatiaMuncii.ro - intrebarea zilei

Spor De WK + Spor Ore Suplimentare???

Intrebare: Buna ziua, ma adresez din nou DVS, cu o intrebare la care nu am gasit pana acum un raspuns lamuritor pe dea-ntregul, respectiv. In firma noastra nu se lucreaza in mod normal S si D, ci doar ocazional. De fapt acest lucru este precizat si in CIM ( orar de la 7-15 ,15-23 23-7 de L-V). Il pot considera in acest caz spor ocazional? Insa se mai intampla sa fie solicitati si in zile de Sambata sau Duminica. In RI este precizat ca se acorda un spor dupa cum urmeaza "" d) in cazul in care, se va lucra in zilele de sambata sau duminica, pentru care se acorda zile de repaus saptamanal in alte zile ale saptamanii, altele decat cele de sambata sau duminica, angajatilor li se acorda la salariul de baza, un spor de minim 1% , pentru orele lucrate in aceste zile"" --- este corecta aceasta formulare? Cum se calculeaza acest spor, doar pe cele 8 ore lucrate sambata? Sa luam si cazul in care nu se acorda repaus saptamanal in alta zi decat S sau D, si nu se pot acorda zile libere platite nici in urmatoarele 60 de zile, cum se platesc orele de Sambata in aceasta situatie?? tariful orar normal +100% spor pt munca suplimentara+1 % pt orele lucrate Sambata? Sa presupunem ca are un salar tarifar orara de 6 lei/h, .pentru o zi de Sambata va primii atunci: 6x8 lei=48 lei +48 lei(100% ore suplim)+ 0.48lei(1% pt 8h)... este corect acest calcul? Multumesc inca o data anticipat pt lamuririle dvs.

Raspuns: Sporul ocazional este cel care nu apare in contractul individual de munca, caracterul permanent este... citeste tot raspunsul aici



ARTICOLE SIMILARE



ULTIMELE ARTICOLE







Din reteaua RS:
Info tva | Blogul Specialistului | Carti de afaceri | Campeanu.ro | Contabilitate si fiscalitate | Timp liber
Idei de afaceri | Librarie de afaceri | Libraria R&S | Management | Stiri juridice | Agricultura | AdSense



Utile
    Afaceri profitabile cu ferme     Codul fiscal     Declaratii fiscale     Legea Contabilitatii     Monitorul Oficial     Codul civil 2014     Codul penal 2014     Legislatie TVA



LegislatiaMuncii.ro poza

© 2006 - 2014 Rentrop & Straton. All rights reserved.
Privacy Policy | RSS RSS Flux RSS 2.0     Sitemap XML Sitemap XML     Autori     Termeni si conditii     Contact

SATI