Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
legislatiamuncii.ro cauta meniu

 

Angajatii care au contracte de mandat pot beneficia de tichete de masa si de prevederile contractului colectiv de munca?

contract de mandatcontractul de mandat prevederitichete de masa
Vom lamuri inca de la inceput ce inseamna si ce prevede un contract de mandat si de ce este diferit de contractul individual de munca (CIM).


Asadar, este important de retinut ca prin contractul de mandat, o parte (mandant) imputerniceste cealalta parte (mandatar) de a o reprezenta la incheierea de acte juridice, iar aceasta, prin acceptarea mandatului, se obliga sa actioneze in numele si pe contul mandantului.

De asemenea, trebuie mentionat faptul ca un contract de mandat nu se va incheia pentru a evita incheierea unui CIM, legislatia in vigoare nu permite acest lucru.

"Va rugam sa ne precizati, daca o persoana, care are incheiat un contract de mandat cu firma noastra, are dreptul la tichete de masa? De asemenea, va rugam sa ne precizati, daca aceasta persoana beneficiaza de prevederile contractului colectiv de munca?"

Raspunsul specialistilor Rentrop & Straton:

Vom readuce aminte cititorilor ca Legea 142/1998 a adus posibilitatea, pentru personalul incadrat cu CIM, de a beneficia de alocatia individuala de hrana acordata sub forma tichetelor de masa si suportate integral de catre angajator.

Cine poate beneficia de tichete de masa?

Exclusiv - beneficiati acum de Oferta Speciala de mai jos:
202 Modele de fise de post actualizate conform GDPR


ACTUALIZATE conform Noului GDPR Scapati de stresul controlului Va oferim 202 modele de fise de post redactate impecabil EDITABILE si conforme noului COR & GDPR Atentie Cand vine vorba despre fise de post stiti bine Trebuie sa fie in deplina conformitate cu Regulamentul General privind Protectia Datelor Personale GDPR –...

Oferta Speciala
valabila 48h


Pentru a raspunde intrebarilor de mai sus precizam ca potrivit art. 1 alin. (1) din Legea 142/1998 privind acordarea tichetelor de masa, salariatii din cadrul societatilor comerciale, regiilor autonome si din sectorul bugetar, precum si din cadrul unitatilor cooperatiste si al celorlalte persoane juridice sau fizice care incadreaza personal prin incheierea unui (CIM) pot BENEFICIA de o alocatie individuala de hrana, acordata sub forma tichetelor de masa, suportata integral pe costuri de angajator.

IMPORTANT! Tichetele de masa pot fi acordate doar personalului incadrat cu CIM, asadar persoanele care isi desfasoara activitatea in baza unui contract de mandat nu vor beneficia de tichete de masa.

Pentru a raspunde celei de-a doua intrebari, mentionam ca prevederile contractului colectiv nu le sunt aplicabile celor care au contract de mandat. Conform Legii62/2011 a dialogului social, clauzele contractelor colective de munca produc efecte pentru toti angajatii din unitate, in cazul contractelor colective de munca incheiate la acest nivel.


Sursa: PortalCodulMuncii




Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
contract de mandatcontractul de mandat prevederitichete de masa

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!


Data aparitiei: 08 Februarie 2017
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


Angajatii care au contracte de mandat pot beneficia de tichete de masa si de prevederile contractului colectiv de munca? Nota: 4.75 din 5 - 10 voturi.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

 

ClubLegislatiaMuncii.ro - intrebarea zilei

 
Pensionare Dup Noua LegeIntrebare: Bună ziua Sunt născută la 10.11.1960 și lucrez de la 01.10.1979. După noua lege cānd mă pot pensiona anticipat? Multumesc
 

Raspuns: Stagiul de cotizare la zi este<br />2018.05.14<br />1979.10.01<br /> 38.07.13&l... citeste tot raspunsul aici


Descarca GRATUIT
“Codul Muncii: 5 modificari majore in 2018”

exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.

 

Modificari majore in Codul Muncii 2018

- contributii sociale, noutati Revisal, concedii medicale -
 
Descarca GRATUIT raportul special
Codul Muncii: 5 modificari majore in 2018
 
Toate modificarile sunt explicate detaliat in raportul

Codul Muncii: 5 modificari majore in 2018

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


 

 

 

 
 
 



 
xx
Atentie la modificarile din Codul Muncii in 2018!
- Revisal, contributii, concedii + alte noutati -

Descarcati gratuit Raportul Special

"Codul Muncii: 5 modificari majore in 2018"

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016
[x]