Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici
legislatiamuncii.ro cauta meniu

 

Atentie: Femeile mai pot lucra dupa atingerea varstei de pensionare?

pensiepensionaremunca dupa varsta de pensionaremunca dupa atingerea varstei de pensionare
 


Contractul individual de munca existent inceteaza de drept la data indeplinirii cumulative a conditiilor de varsta standard si a stagiului minim de cotizare pentru pensionare; la data comunicarii deciziei de pensie in cazul pensiei de invaliditate, pensiei anticipate partiale, pensiei anticipate, pensiei pentru limita de varsta cu reducerea varstei standard de pensionare (art. 56 alin. (1) lit. c) din Codul muncii republicat).

Asadar, contractul individual de munca existent inceteaza de drept in cazul salariatilor ce indeplinesc conditiile de varsta standard si a stagiului minim de cotizare pentru pensionare, la data indeplinirii cumulative a celor doua conditii.

Prin urmare, in cazul pensionarii pentru limita de varsta, contractul individual de munca inceteaza de drept la data indeplinirii cumulative a conditiilor de varsta standard si a stagiului minim de cotizare pentru pensionare, legiuitorul neimpunand, ca in celelalte cazuri de pensionare, conditia comunicarii deciziei de pensionare.

Astfel, in cazul pensionarii la limita de varsta, independent de vointa salariatului si a angajatorului sau de comunicarea deciziei de pensie contractul individual de munca inceteaza de drept in ziua in care salariatul indeplineste cumulativ conditiile de varsta standard si stagiu minim de cotizare pentru pensionare, si nu la data comunicarii deciziei de pensionare pentru limita de varsta.

In baza art. 56 alin. (2) din Codul muncii, constatarea cazului de incetare de drept a contractului individual de munca se face in termen de 5 zile lucratoare de la intervenirea acestuia, in scris, prin decizie a angajatorului, si se comunica persoanelor aflate in situatiile respective in termen de 5 zile lucratoare.

Astfel, rolul angajatorului este de a constata nu de a dispune incetarea contractului individual de munca, incetare care s-a produs in puterea legii la data indeplinirii cumulative a celor doua conditii.

Dupa data indeplinirii cumulative a conditiilor de varsta standard si a stagiului minim de cotizare, contractul individual de munca nu mai exista.

202 Modele de fise de post
202 Modele de fise de post

Vezi detalii aici

 Telemunca. Avantaje. Dezavantaje. Optimizare cost
Telemunca. Avantaje. Dezavantaje. Optimizare cost

Vezi detalii aici

Procedura completa la angajare
Procedura completa la angajare

Vezi detalii aici




Prin urmare, dupa aceasta data, orice persoana care se afla in aceasta situatie poate presta activitate numai daca incheie cu angajatorul un alt contract individual de munca Altfel, munca este prestata fara incheierea unui contract individual de munca fapta ce constituie contraventie si se sanctioneaza potrivit dispozitiilor din Codul muncii.

Prestarea muncii de catre o persoana fara incheierea unui contract individual de munca constituie contraventie si se sanctioneaza cu amenda de la 500 lei la 1.000 lei.


In concluzie, femeile mai pot lucra dupa atingerea varstei de pensionare daca incheie cu angajatorul un nou contract de munca.


Analiza realizata de specialistii PortalCodulMuncii.ro



Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
pensiepensionaremunca dupa varsta de pensionaremunca dupa atingerea varstei de pensionare

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!


Data aparitiei: 28 Mai 2014
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


Atentie: Femeile mai pot lucra dupa atingerea varstei de pensionare? Nota: 2.75 din 5 - 2 voturi.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

 

ClubLegislatiaMuncii.ro - intrebarea zilei

 
Acordare De Tichete De Masa Incluzand Valoarea Lor In Salariul NegociatIntrebare: Buna Ziua! Incepand de 1 martie 2018, am negociat un salariu brut de 3756+892 spor de risc comform act aditional. Cand am primit salariul era o diferenta de 300 lei net. Angajatorul mi-a coumicat ca diferenta este valoarea tichetelor de masa, deoarece acestea sunt incluse in valoarea salariului negociat. In aceasta situatie eu doresc sa renunti la tichete pt. ca doresc sa cheltuiesc salariul meu cum o doresc eu. Este legal ca tichetele sa fie incluse in salariul negociat, fara sa se mentio
 

Raspuns: NU ESTE LEGAL! Tocmai de aceea legea prevede negocierea individuala a salariului brut(salariu de ba... citeste tot raspunsul aici


Descarca GRATUIT
“Codul Muncii: 5 modificari majore in 2018”
exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.

 

Modificari majore in Codul Muncii 2018

- contributii sociale, noutati Revisal, concedii medicale -
 
Descarca GRATUIT raportul special
Codul Muncii: 5 modificari majore in 2018
 
Toate modificarile sunt explicate detaliat in raportul

Codul Muncii: 5 modificari majore in 2018

 

 

 

 
 
 



 
xx
Atentie la modificarile din Codul Muncii in 2018!
- Revisal, contributii, concedii + alte noutati -

Descarcati gratuit Raportul Special

"Codul Muncii: 5 modificari majore in 2018"

Da, vreau sa primesc newsletterul Legislatia Muncii