Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
legislatiamuncii.ro cauta meniu

 

Cum stabilim indemnizatia de maternitate? Angajatorul se confrunta cu o situatie neobisnuita

indemnizatie maternitateindemnizatie de maternitate 2014concediu cresterea copilului


Angajata a fost in concediu de risc maternal pana la data de 03.02.2014, inclusiv. Din data de 04.02.2014 a intrat in prenatal.

Certificatul medical de prenatal este un certicat medical initial, cu un cod de diagnostic diferit (995 - diferit de RM). Angajatorul doreste sa afle daca se calculeaza cu aceeasi baza ca si cel de maternitate care s-a incheiat in 03.02.2014, sau se va lua baza de calcul CM pe ultimele 6 luni calendaristie, adica perioada august 2013 - ianuarie 2014.

In primul rand, pentru a solutiona speta expusa de acest angajator, tinem cont de art. 37 alin. (2) din Norma de aplicare a prevederilor  OUG 158/2005 privind concediile si indemnizatiile de asigurari sociale de sanatate, care prevede ca in situatia in care unui asigurat i se acorda doua sau mai multe concedii medicale pentru aceeasi afectiune, fara intrerupere intre ele, durata lor se cumuleaza, iar plata se suporta conform art. 12 din OUG 158/2005.

In aceasta situatie, in vederea calculului indemnizatiilor pentru certificatele de concediu medical in continuare se mentine baza de calcul determinata pentru certificatul de concediu medical initial.

Mentionam faptul ca medicul care acorda concediul medical trebuie sa bifeze pe certificatul medical in partea dreapta sus Initial sau In continuare.

Mai mult, in cazul unui concediu medical in continuare, trebuie sa fie completata seria certificatului initial.

Exclusiv - beneficiati acum de Oferta Speciala de mai jos:
Consilier Ghid complet pentru Departamentul HR abonament 12 actualizari


Inlaturati obstacolele cotidiene cu cel mai eficient instrument din domeniul HR  Consilier Ghid complet pentru Departamentul HR TOTUL despre Recrutare Angajare Motivare Evaluare Formare Profesionala Documentatie obligatorie Mediere Lucrarea contine inclusiv modele de formulare obligatorii intocmite in concordanta cu prevederile GDPR...

Oferta Speciala
valabila 48h


Atentie! Certificatul de concediu medical acordat in continuare este certificatul care prelungeste concediul medical anterior neintrerupt pentru aceiasi afectiune (acelasi cod de diagnostic).
In speta, concediul de maternitate nu este un concediu medical in continuare, astfel incat, la stabilirea indemnizatiei de maternitate, baza de calcul se constituie din veniturile realizate de salariata in ultimile 6 luni anterioare lunii februare(luna acordarii concediului medical).


Raspuns oferit de specialistii PortalCodulMuncii.ro

Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
indemnizatie maternitateindemnizatie de maternitate 2014concediu cresterea copilului

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!


Data aparitiei: 05 Martie 2014
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


Cum stabilim indemnizatia de maternitate? Angajatorul se confrunta cu o situatie neobisnuita Nota: 5 din 5 - 1 vot.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

 

ClubLegislatiaMuncii.ro - intrebarea zilei

 
La Ce Varsta Ma Pot Pensiona In Conditiile In Care Am Ani De Grupa I?Intrebare: Buna ziua, Numele meu este Sabin Enescu si m-am nascut in 06.02.1960. -In perioada oct. 1979-iunie. 1980 am efectuat stagiu militar TR. -in perioada sept. 1980-iunie 1985 am urmat cursurile universitare (inginerie). -in perioada 10.10.1985-15.03.1990 am fost incadrat 50% grupa I. -in perioada 15.03.1990-01.04.2001 am fost incadrat 100% grupa I, incadrare obtinuta in urma unei hotarari judecatoresti definitive, firma la care lucrez eliberand in consecinta adeverinta in acest sens. In aceste
 

Raspuns: Indepliniti conditiile de pensionare la: 58 ani si 6 luni (August 2018)<br /> <br />... citeste tot raspunsul aici


Descarca GRATUIT
“Codul Muncii: 5 modificari majore in 2018”

exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.

 

Modificari majore in Codul Muncii 2018

- contributii sociale, noutati Revisal, concedii medicale -
 
Descarca GRATUIT raportul special
Codul Muncii: 5 modificari majore in 2018
 
Toate modificarile sunt explicate detaliat in raportul

Codul Muncii: 5 modificari majore in 2018

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


 

 


 
xx
Atentie la modificarile din Codul Muncii in 2018!
- Revisal, contributii, concedii + alte noutati -

Descarcati gratuit Raportul Special

"Codul Muncii: 5 modificari majore in 2018"

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016
[x]