Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
legislatiamuncii.ro cauta meniu

 

Cand este posibila scutirea de la plata CAS pentru veniturile salariale?

plata caspensii mapn
Este demn de mentionat ca, potrivit art. 141 din Codul fiscal, se excepteaza de la plata contributiilor de asigurari sociale anumite venituri.


Astfel, sunt scutiti de la plata CAS pentru veniturile salariale, pensionarii unui sistem propriu de asigurari sociale.

"Un pensionar MAPN angajat cu contract de munca este exceptat de la plata contributiilor sociale in conditiile art 141 din
Codul fiscal? Care sunt conditiile de aplicare a acestui articol?"
, intrebare extrasa din PortalCodulMuncii.ro


Conform art. 141 lit.b) din Codul fiscal, se excepteaza de la plata contributiilor de asigurari sociale urmatoarele venituri: b) veniturile din salarii si asimilate salariilor realizate de persoanele fizice asigurate in sisteme proprii de asigurari sociale, precum si de catre persoanele care au calitatea de pensionari ai acestor sisteme, care nu au obligatia asigurarii in sistemul public de pensii, potrivit legii.

Pensiile militare au fost integrate in sistemul public de pensii si sunt reglementate de Legea 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice.

Prin urmare, un pensionar militar nu are calitatea de pensionar al unui sistem propriu ci al sistemului public de pensii. De aceea, salariatul care are calitatea de pensionar MAPN NU este scutit de la plata CAS pentru veniturile din salarii.


Sursa: PortalCodulMuncii


Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
plata caspensii mapn

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!


Data aparitiei: 03 Ianuarie 2017
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


Cand este posibila scutirea de la plata CAS pentru veniturile salariale? Nota: 3.07 din 5 - 7 voturi.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

Comentarii (1)


Spinean Vasile
03-Ian-2017

Pensionarul militar, de la 01.10.2016, nu mai face parte din sistemul public de pensii, deoarece la data mentionata a intrat in vigoare Legea 223/2015 Lege privind pensiile militare de stat.

 

Eroare conectare : Eroare selectarea : Access denied for user 'manager_usr'@'185.90.51.10' to database 'manager_clublegislatiamuncii_ro'
Descarca GRATUIT
“SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti”

exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.

 

Afla totul despre modificarile din SALARIZARE in 2019!

Cazuri practice si mod de calcul
 
Descarcati gratuit Raportul Special
"SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti"
SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


 

 

 

 
 
 



 
Afla totul despre modificarile din SALARIZARE in 2019!
Cazuri practice si mod de calcul

Descarcati gratuit Raportul Special

"SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti"

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016
[x]