Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
legislatiamuncii.ro cauta meniu

 

Angajatul lucreaza la domiciliu. Cum se considera cheltuielile cu deplasarea pana la locul de munca?

cheltuielile cu deplasarea pana la locul de muncacontract individual de muncacheltuielile de transport la si de la locul de munca sunt deductibile la calculul profitului impozabil
Pe adresa redactiei PortalCodulMuncii a sosit recent o speta deosebit de interesanta, referitoare la situatia unui angajator care a incheiat cu un salariat un contract individual de munca cu munca la domiciliu, prin care angajatorul se obliga sa-i suporte cheltuielile cu deplasarea pana la locul de munca.

Atentie la faptul ca in contract se stipuleaza ca salariatul trebuie sa se deplaseze la angajator de doua ori luna - salariatul locuind la 110 km de unitate.

Cu ajutorul specialistilor PortalCodulMuncii.ro vom stabili:

a) daca aceste cheltuieli pot fi asimilate cheltuielilor de deplasare si documentele justificative
b) daca aceste cheltuieli sunt deductibile.

Raspunsul specialistilor este lamuritor. Plecam de la prevederile art. 109 din Codul muncii, conform carora contractul individual de munca la domiciliu se incheie numai in forma scrisa si contine, in afara elementelor prevazute la art. 17 alin. (3), urmatoarele:
a) precizarea expresa ca salariatul lucreaza la domiciliu;
b) programul in cadrul caruia angajatorul este in drept sa controleze activitatea salariatului sau si modalitatea concreta de realizare a controlului;
c) obligatia angajatorului de a asigura transportul la si de la domiciliul salariatului, dupa caz, al materiilor prime si materialelor pe care le utilizeaza in activitate, precum si al produselor finite pe care le realizeaza.


Tinem cont de faptul ca in situatia in care in CIM s-a prevazut deplasarea salariatului la angajator apreciez ca, cheltuielile suportate de angajator pentru transportul salariatului nu sunt avantaje salariale.

Cat despre deductibilitatea la calculul impozitului pe profit, art. 21 alin. (1) din Codul fiscal prevede faptul ca, pentru determinarea profitului impozabil sunt considerate cheltuieli deductibile numai cheltuielile efectuate in scopul realizarii de venituri impozabile, inclusiv cele reglementate prin acte normative in vigoare.

In aplicarea acestui articol, Normele metodologice stabilesc la pct. 23 lit. f) ca,  cheltuielile efectuate pentru transportul salariatilor la si de la locul de munca sunt cheltuieli efectuate in scopul realizarii de venituri impozabile, in sensul art. 21 alin. (1) din Codul fiscal.


In concluzie, cheltuielile de transport la si de la locul de munca sunt deductibile la calculul profitului impozabil.


Raspuns oferit de specialistii PortalCodulMuncii.ro




Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
cheltuielile cu deplasarea pana la locul de muncacontract individual de muncacheltuielile de transport la si de la locul de munca sunt deductibile la calculul profitului impozabil

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!


Data aparitiei: 21 Mai 2015
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


Angajatul lucreaza la domiciliu. Cum se considera cheltuielile cu deplasarea pana la locul de munca? Nota: 4.25 din 5 - 2 voturi.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

 

ClubLegislatiaMuncii.ro - intrebarea zilei

 
Decizia CCR Din 24 Iulie 2018 Pentru FemeiIntrebare: Un cadru didactic femeie (nascuta in mai 1955) avea dreptul (varsta standard&cotizatie minima) sa se pensioneze conform Legii Pensiilor inca din anul 2015 dar a mai beneficiat inca 3 ani de continuarea activitatii, ani care s-au incheiat odata cu anul scolar 2017-2018. Anul scolar respectiv s-a incheiat la data de 31 august 2018. Hotararea CCR din 24 iulie 2018 data pentru posibilitatea femeilor de a lucra pana la varsta de 65 ani a devenit operabila la 45 zile de la emitere adica pe 7 septembr
 

Raspuns: Prelungirea contractului de munca in faza initiala probabil s-a facut in baza articolului 99 din Leg... citeste tot raspunsul aici


Descarca GRATUIT
“SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti”

exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.

 

Afla totul despre modificarile din SALARIZARE in 2019!

Cazuri practice si mod de calcul
 
Descarcati gratuit Raportul Special
"SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti"
SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


 

 


 
Afla totul despre modificarile din SALARIZARE in 2019!
Cazuri practice si mod de calcul

Descarcati gratuit Raportul Special

"SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti"

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016
[x]