Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici
legislatiamuncii.ro cauta meniu
Raporturile de munca ale PFA

 

Norme SSM: instruirea pentru schimbarea locului de munca in cadrul unitatii

norme ssminstruire schimbare loc muncainstruire general-introductiva
Instruirea la locul de munca are ca scop prezentarea riscurilor pentru securitate si sanatate in munca, precum si masurile si activitatile de prevenire si protectie la nivelul fiecarui loc de munca, post de lucru si/sau fiecarei functii exercitate.



Chiar daca un angajat este promovat la un alt departament al companiei unde lucreaza, este demn de mentionat ca este necesara o noua instruire la locul de munca.

In speta, vom raspunde unei intrebari adresate in cadrul site-ului PortalSSM.ro: "La schimbarea locului de munca in cadrul unitatii ce tip de instruire trebuie facuta si unde trebuie trecuta in fisa de instruire individuala?"


†In acest sens, la schimbarea locului de munca in cadrul unitatii trebuie facuta instruirea la locul de munca de catre conducatorul direct al noului loc de munca.



Inceperea efectiva a activitatii la noul loc de munca de catre lucratorul instruit se face numai dupa verificarea cunostintelor de cate seful ierarhic superior celui care a facut instruirea.


Instruirea la locul de munca se consemneaza in fisa de instruire individuala, conform Legii nr. 319/2006 a securitatii si sanatatii in munca.


Motivarea angajatilor
Motivarea angajatilor

Vezi detalii aici

MEMO Relatii de Munca
MEMO Relatii de Munca

Vezi detalii aici

Softuri online de legislatia muncii
Softuri online de legislatia muncii

Vezi detalii aici





In aceasta situatie, se va deschide o noua fisa de instruire individuala, care se va anexa vechii fise a angajatului. Pentru ca angajatul isi schimba locul de munca in aceeasi unitate, instruirea introductiv-generala nu trebuie refacuta. De aceea, pe noua fisa de instruire individuala, cimpul destinat instruirii introductiv-generale nu va mai fi completat.


Mai multe detalii poti citi pe PortalSSM


Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!


Data aparitiei: 08 Noiembrie 2016
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


Norme SSM: instruirea pentru schimbarea locului de munca in cadrul unitatii Nota: 5 din 5 - 3 voturi.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

 

ClubLegislatiaMuncii.ro - intrebarea zilei

 
Marire Salarii Familia Ocupationala CulturaIntrebare: Deoarece avem o nelămurire privitoare la anexa IV din Legea nr. 284/2010, vă rugăm frumos să ne răspundeți la o Óntrebare. Dacă suntem angajații unei Case de Cultură Municipale, care are personalitate juridică și se află Ón subordinea Consiliului Local, facem parte din Familia ocupațională Cultură conform Anexei IV din Legea nr. 284/2010, in spiritul Ordonantel nr.2/2017 si primim 50 la suta marire de salariu, sa
 

Raspuns: De asemenea, consider ca ati avea dreptul la marirea de 20% conform art.1), alin.(1) din OUG 2/2017 ... citeste tot raspunsul aici


Descarca GRATUIT
“Noutatile anului 2017 in REVISAL”
exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.

 

REVISAL-ul a fost modificat (din nou) in 2017

 
Descarca GRATUIT raportul special
Noutatile anului 2017 in REVISAL
 
Toate schimbarile aparute in REVISAL
sunt explicate detaliat in raportul
 
"Noutatile anului 2017 in REVISAL"

 

 

 

 

 
 
 



 
REVISAL-ul a fost modificat in 2017!
Atentie la toate noutatile aduse de modificarea legii! Este obligatoriu sa respectati noua lege in 2017.

Descarcati gratuit Raportul Special

"Noutatile anului 2017 in REVISAL"

Da, vreau sa primesc newsletterul Legislatia Muncii
[x]