Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
legislatiamuncii.ro cauta meniu

 

GDPR 2018. Angajatorul are obligatia de a informa in scris si de a solicita acordul angajatilor in vederea prelucrarii datelor din dosarul personal?

gdpr 2018Regulamentul (UE) 2016/679prelucrarea datelor cu caracter personal

Va reamintim ca, in Regulamentul (UE) 2016/679 al Parlamentului European si al Consiliului din 27 aprilie 2016 privind protectia persoanelor fizice in ceea ce priveste prelucrarea datelor cu caracter personal si privind libera circulatie a acestor date si de abrogare a directivei 95/46/CE se prevede la art. 6 alin. (1) c prelucrarea este legala daca se aplica cel putin una din urmatoarele conditii:

b) prelucrarea este necesara pentru executarea unui contract la care persoana vizata este parte [.];
c) prelucrarea este necesara in vederea indeplinirii unei obligatii legale care ii revine operatorului.
In cazul prezentat de dumneavoastra prelucrarea datelor salariatilor pentru activitatile de evidenta muncii se incadreaza atat in prevederile lit.b) cat si in prevederile lit.c) de la art. 6 din Regulament si prin urmare reprezinta o prelucrare legala.



"Angajatorul are obligatia de a informa in scris si de a solicita acordul angajatilor in vederea prelucrarii datelor aflate in documentele din dosarul personal? Fisierele aflate pe server cu date despre angajati fac si ele obiectul regulamentului? Trebuie incheiat un document intre angajator si furnizorul de servicii medicale (medicina muncii), SSM?", se intreba cineva in cadrul PortalProtectiaDatelor.ro.



Raspunsul specialistilor Rentrop & Straton:

Exclusiv - beneficiati acum de Oferta Speciala de mai jos:
Consilier Ghid complet pentru Departamentul HR abonament 12 actualizari


Inlaturati obstacolele cotidiene cu cel mai eficient instrument din domeniul HR  Consilier Ghid complet pentru Departamentul HR TOTUL despre Recrutare Angajare Motivare Evaluare Formare Profesionala Documentatie obligatorie Mediere Lucrarea contine inclusiv modele de formulare obligatorii intocmite in concordanta cu prevederile GDPR...

Oferta Speciala
valabila 48h



Consideram nu este necesara obtinerea acordului salariatilor in ceea ce priveste prelucrarea datelor cu caracter personal din dosarul de personal daca acestea sunt prelucrate pentru activitatile de evidenta muncii, deoarece aceasta activitate este una obligatorie pentru angajator, dar si pentru angajat si este reglementata prin legislatia muncii.

Obligatia angajatorului de a prelucra, pentru scopul realizarii evidentei muncii, datele personale ale salariatilor este o obligatie legala, stabilita prin Codul muncii si prin H.G. nr. 905/2017 privind registrul general de evidenta a salariatilor.

 Cunoasteti toate masurile pe care trebuie sa le ia orice manager de resurse umane incepand cu data de 25 mai? La acea data intra in vigoare Regulamentul General privind Protectia Datelor Personale, iar amenzile sunt uriase - de pana la 20 de milioane de euro sau de pana la 4% din cifra de afaceri.
 
Termenul de 25 mai la care GDPR va intra in vigoare se apropie cu repeziciune si, daca nu luati masuri acum, va puteti afla intr-un pericol real! (...detalii aici >>)

Referitor la cel de-al doilea aspect semnalat, apreciem ca fisierele cu datele cu caracter personal ale salariatilor sunt supuse prevederilor Regulamentului, intrucat ele fac parte dintr-un sistem de evidenta a datelor organizat la nivelul societatii dumneavoastra si intra in sfera de aplicabilitate a regulamentului prevazuta la art. 2 alin. (1).

Astfel, trebuie sa asigurati un nivel corespunzator al securitatii bazelor de date si sa stabiliti cine si in ce conditii are acces la respectiva baza de date.

Referitor la cea de-a treia intrebare, consideram ca in contractul de prestari servicii incheiat de dumneavoastra cu furnizorul de servicii de medicina muncii si cu furnizorul de servicii SSM, trebuie sa includeti anumite clauze care sa garanteze, pentru dumneavoastra in calitate de operator, faptul ca respectivii prestatori de servicii respecta la randul lor prevederile Regulamentului.

In contextul in care prestatorii acestor servicii au calitate de persoana imputernicita de operator intrucat acestia prelucreaza date personale ale salariatilor dumneavoastra in baza unui contract incheiat cu societatea dumneavoastra.

Consulta Legea privind protectia datelor si descarca Raportul special gratuit. >>>


Sursa: PortalProtectiaDatelor



Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
gdpr 2018Regulamentul (UE) 2016/679prelucrarea datelor cu caracter personal

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!


Data aparitiei: 11 Mai 2018
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


GDPR 2018. Angajatorul are obligatia de a informa in scris si de a solicita acordul angajatilor in vederea prelucrarii datelor din dosarul personal? Nota: 3.46 din 5 - 13 voturi.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

 

ClubLegislatiaMuncii.ro - intrebarea zilei

 
Impozit Pe Salariu Angajat IT Fara LicentaIntrebare: Avem un angajat care a finalizat in 2012 studiile facultatii de Automatizari si Calculatoare cu o durata de 4 ani dar nu a dat examenul de licenta. Functia pe care o ocupa este de ajutor programator. De la 1 februarie 2018 ,acest angajat care a urmat o forma de invatamant superior( deci nu mai este student), poate beneficia de scutirea de impozit pe veniturile din salarii? Va multumesc,
 

Raspuns: Acum cativa ani, pentru a beneficia de scutirea de impozit, era necesar sa lucrezi intr-o firma de I... citeste tot raspunsul aici


Descarca GRATUIT
“Codul Muncii: 5 modificari majore in 2018”

exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.

 

Modificari majore in Codul Muncii 2018

- contributii sociale, noutati Revisal, concedii medicale -
 
Descarca GRATUIT raportul special
Codul Muncii: 5 modificari majore in 2018
 
Toate modificarile sunt explicate detaliat in raportul

Codul Muncii: 5 modificari majore in 2018

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


 

 


 
xx
Atentie la modificarile din Codul Muncii in 2018!
- Revisal, contributii, concedii + alte noutati -

Descarcati gratuit Raportul Special

"Codul Muncii: 5 modificari majore in 2018"

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016
[x]