Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
legislatiamuncii.ro cauta meniu

 

Un angajator poate obliga salariatii sa efectueze concediul de odihna in perioada programata?

concediu de odihna 2018dreptul la concediu odihnaart 144 codul muncii
Este foarte important ca orice angajator sa inteleaga ca dreptul la concediul de odihna este un drept garantat si nu poate forma obiectul vreunei cesiuni, renuntari sau limitari.

Aceste aspecte sunt reglementate de art. 144 din Codul muncii, care mai precizeaza si ca dreptul la concediu de odihna anual platit este garantat tuturor salariatilor, indiferent de situatie.
 
Dar un angajator poate obliga angajatii sa isi ia concediu intr-un anumit interval stabilit in prealabil?

Iata un caz concret prezentat pe PortalCodulMuncii.ro: "Rog sa-mi spuneti daca angajatorul are parghie legala de a-si trimite angajatii fortat in concediu de odihna, in conditiile in care acestia nu si-au efectuat concediul de odihna aferent 2017 conform programarii efectuate in decembrie 2016. De asemenea, e legal ca printr-o nota interna sa le aduc salariatilor la cunostinta ca dreptul la concediul de odihna restant neefectuat in intervalul legal de 18 luni, se pierde?"


Raspunsul specialistilor Rentrop & Straton:

Incepem prin a mentiona ca da, este posibil ca angajatorul sa forteze salariatii sa efectueze concediul de odihna in perioada in care au fost programati prin introducerea in Regulamentul intern a unei clauze potrivit careia neefectuarea concediului de odihna in perioada programata.


IMPORTANT!

In lipsa unor motive obiective, este considerata abatere disciplinara si sanctionata.

Vizazi de sanctiuni, acestea pot fi stabilite in functie de nerespectarea planificarii de efectuare a concediului de odihna si pot fi regasite la art. 248 din Codul muncii.

In ceea ce priveste a doua intrebare, raspunsul este nu, o astfel de nota este lovita de nulitate.
Dreptul la concediul de odihna anual platit este garantat tuturor salariatilor si nu poate forma obiectul vreunei cesiuni, renuntari sau limitari (art. 144 din Codul muncii).

In acest context, salariatii nu pot renunta la drepturile ce le sunt recunoscute prin lege. Orice tranzactie prin care se urmareste renuntarea la drepturile recunoscute de lege salariatilor sau limitarea acestor drepturi este lovita de nulitate (art. 38 din Codul muncii).

In concluzie, salariatii au dreptul la concediul de odihna anual in natura si nu pot renunta la acest drept.


Sursa: PortalCodulMuncii



Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
concediu de odihna 2018dreptul la concediu odihnaart 144 codul muncii

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!


Data aparitiei: 23 Aprilie 2018
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


Un angajator poate obliga salariatii sa efectueze concediul de odihna in perioada programata? Nota: 3.95 din 5 - 31 voturi.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

Comentarii (4)


George Berceni
31-Mai-2018

Buna ziua.as dori sa aflu de la dvs daca mai pot lua zilele de concediu care nu le-am luat pe lunile noiembrie-decembrie 2017?4 zileacum fiind in luna mai anul curent.multumesc

Expertul
13-Feb-2018

Daca nu ai luat co in termen de 18 luni pierzi dreptul de a efectua CO pentru anul anterior.Daca in acest interval de timp incetezi raportul de munca unitatea este obligata sa ti-l plateasca.Daca nu ai efectuat CO fiindca ti-a trimis o adresa unitatea sa te prezinti la munca mai repede iarasi trebuie sa ti-l plateasca.

Gavra Daniela
30-Ian-2018

Ce se intampla insa cand salariatul e pus in situatia de a pierde concediul neefectuat in termen de 18 luni pentru ca unitatea nu i l-a acordat integral an de an pe motiv ca nu e personal suficient si e mult de lucru? Nu e corect ca unii sa beneficieze de tot concediul iar altii sa-l piarda pentru simplul motiv ca prezenta sa e absolut necesara iar conducerea sa motiveze ca nici ea nu beneficiaza de concediu integral an de an. Ce e de facut in aceasta situatie?

Zoica susurinca
30-Ian-2018

Ce e de facut n cazul in care angajatorul iti refuza acest drept?

 

ClubLegislatiaMuncii.ro - intrebarea zilei

 
Pentru Pensia De Urmas , Am 59 De Ani Si 4 Copii Cu Noua Lege Pot Iesi AcumIntrebare: buna seara, pentru pensia de urmas de pe urma sotului decedut am o intrebare . vazand ca nu am varsta inca sa beneficez de pensia de urmas ,intrebarea mea este urmatoare datorita noiei legi a pensiilor se incadreaza si pensia de urmas am 59 de ani si 4 copii , cu nuoa prevedere as putea iesi imediat la pensie vazand ca nu am ajuns la 62 de ani , dar datorita noii prevederi vazand ca am 4 copii , ma incadrez sa ies mai devreme .
 

Raspuns: Legea 127 din 2019 intra in vigoare la data de 01.09.2021.<br />In prezent va puteti pensiona ... citeste tot raspunsul aici


Descarca GRATUIT
“SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti”

exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.

 

Afla totul despre modificarile din SALARIZARE in 2019!

Cazuri practice si mod de calcul
 
Descarcati gratuit Raportul Special
"SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti"
SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


 

 


 
Afla totul despre modificarile din SALARIZARE in 2019!
Cazuri practice si mod de calcul

Descarcati gratuit Raportul Special

"SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti"

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016
[x]