Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie

 

Tichetele cadou si primele de Craciun. Cum se impoziteaza si ce trebuie sa aiba in vedere angajatorii

tichete cadouprime craciunimpozit tichete prime craciun
In apropierea sarbatorilor, multi angajatori doresc sa le ofere salariatilor diverse prime sau tichete cadouri, pentru a recompensa eforturile depuse de acestia de-a lungul anului.


Desigur ca nu putini sunt angajatorii care nu stiu exact cum se procedeaza in aces caz. Se impoziteaza aceste cadouri, ce prevede legislatia in vigoare?


"Daca societatea doreste sa acorde o prima de 150 lei net (virata in contul angajatului) cu ocazia Craciunului, acesta prima se poate incadra cf. Codului fiscal (art. 76 si art. 142) astfel incat sa fie neimpozabila si netaxabila pt. asigurarile sociale? (in mod similar tichetelor cadou acordate cu aceasta ocazie). In caz afirmativ, este suficienta o decizie a conducerii cu modalitatea de acordare a primei de Craciun?", intrebari extrase din PortalCodulMuncii.ro

Inca de la inceput, vom lamuri si specifica prevederile art. 76 si art. 142 din Codul Fiscal:

Asadar, potrivit prevederilor art. 76 din Codul fiscal, urmatoarele venituri nu sunt impozabile, in intelesul impozitului pe venit:

a) ajutoarele de inmormantare, ajutoarele pentru bolile grave si incurabile, ajutoarele pentru dispozitive medicale, ajutoarele pentru nastere, ajutoarele pentru pierderi produse in gospodariile proprii ca urmare a calamitatilor naturale, veniturile reprezentand cadouri in bani si/sau in natura, inclusiv tichete cadou, oferite salariatilor, cat si cele oferite pentru copiii minori ai acestora, contravaloarea transportului la si de la locul de munca al salariatului, contravaloarea serviciilor turistice si/sau de tratament, inclusiv transportul, pe perioada concediului, pentru salariatii proprii si membrii de familie ai acestora, acordate de angajator pentru salariatii proprii sau alte persoane, astfel cum este prevazut in contractul de munca.

In privinta contributiilor sociale, art. 142 din Codul fiscal prevede:

- ajutoarele de inmormantare, ajutoarele pentru bolile grave si incurabile, ajutoarele pentru dispozitive medicale, ajutoarele pentru nastere,(...) veniturile reprezentand cadouri in bani si/sau in natura oferite salariatilor, cele oferite pentru copiii minori ai acestora, inclusiv tichetele cadou, (...) acordate de angajator pentru salariatii proprii si membrii de familie ai acestora, astfel cum este prevazut in contractul de munca.

In acest sens, putem observa ca prevederile Codului fiscal mentioneaza ca acele cadouri in bani acordate cu ocaziile enumerate mai sus, printre care regasim si Craciunul, in suma de 150 de lei nu intra in baza de calcul al impozitului pe venit si al contributiilor sociale, daca este prevazut in contractul de munca.

ATENTIE! Daca acordarea cadourilor in suma de 150 de lei NU este prevazuta de contractul de munca (individual sau colectiv), suma de 150 de lei va intra in baza de calcul al impozitului si al contributiilor sociale.


Sursa: PortalCodulMuncii


Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
tichete cadouprime craciunimpozit tichete prime craciun

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!


Data aparitiei: 14 Decembrie 2016
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


Tichetele cadou si primele de Craciun. Cum se impoziteaza si ce trebuie sa aiba in vedere angajatorii Nota: 4.06 din 5 - 16 voturi.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

 

ClubLegislatiaMuncii.ro - intrebarea zilei

 
Care Este Vechimea In Munca Si Cand Ma Pot PensionaIntrebare: Buna ziua. Sunt nascuta pe data de 10.03.1968. Am lucrat in 1986-1987, pentru scurte perioade ca ziliera la o unitate ce mi-a eliberat adeverinta de lucru pentru 79 de zile. Se specifica ca s-au retinut cele 3% pensie suplimentara si CAS. Datele nu apar in cartea de munca ci doar in adeverinta. Se iau in calcul ca vechime in munca (perioada contributiva)? Din 1.10. 1988- 1.09.1989 am lucrat in aceeasi unitate cu Carte de munca. Am urmat Facultate cursuri la zi 5 ani: 1989-1994.Pe Diploma
 

Raspuns: Multumesc pentru raspuns. Dar, se poate face un calcul al vechiimi mele pana in prezent? Cat ar fi? ... citeste tot raspunsul aici


Descarca GRATUIT
“SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti”

exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.

 

Afla totul despre modificarile din SALARIZARE in 2019!

Cazuri practice si mod de calcul
 
Descarcati gratuit Raportul Special
"SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti"
SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


 

 

 

 
 
 



 
Afla totul despre modificarile din SALARIZARE in 2019!
Cazuri practice si mod de calcul

Descarcati gratuit Raportul Special

"SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti"

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016
[x]