Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
legislatiamuncii.ro cauta meniu

 

Concediul de crestere copil mai este recunoscut ca vechime in munca daca salariata doreste lichidarea la revenirea la serviciu?

vechimea in muncaconcediu crestere copil vechime in muncaconcediu ingrijire copil vechime munca
Ce se intampla in situatia in care o angajata a fost in ingrijire copil, avand contractul suspendat pentru 2 ani si revine in campul muncii insa doreste lichidarea la zi (art. 55 lit. b) Codul muncii?


Aceasta i se aproba. Daca ea pleaca din companie inainte de 6 saptamani cei doi ani nu ii mai sunt recunoscuti ca si vechime in munca?

Raspunsul expertilor PortalCodulMuncii.ro :

"Anterior expirarii termenului pentru care a fost incheiat, contractul individual de munca (CIM) incheiat pe durata determinata poate inceta prin oricare dintre modalitatile prevazute de lege.

Asadar, in situatia expusa, contractul individual de munca poate inceta anterior expirarii termenului pentru care a fost incheiat, prin acordul partilor.

Temeiul de drept al incetarii CIM prin acordul partilor este art. 55 lit. b) din Codul muncii.
Art. 55 lit. b) din Codul muncii constituie temeiul legal al incetarii contractului individual de munca prin acordul partilor. Astfel, contractul individual de munca poate inceta ca urmare a acordului partilor, la data convenita de acestea.

Potrivit art. 22 alin. (2) din OUG 111/2010, perioada concediului pentru cresterea copilului constituie vechime in munca si in serviciu, precum si in specialitate si se are in vedere la stabilirea drepturilor ce se acorda in raport cu acestea.

Asadar, vechimea in munca nu este conditionata de continuarea raportului de munca dupa expirarea perioadei de concediu crestere copil."


Raspuns oferit de specialistii PortalCodulMuncii.ro



Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
vechimea in muncaconcediu crestere copil vechime in muncaconcediu ingrijire copil vechime munca

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!


Data aparitiei: 02 Martie 2015
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


Concediul de crestere copil mai este recunoscut ca vechime in munca daca salariata doreste lichidarea la revenirea la serviciu? Nota: 2.75 din 5 - 2 voturi.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

 

ClubLegislatiaMuncii.ro - intrebarea zilei

 
Calcul Concediu De Odihna Dupa Un Concediu Fara PlataIntrebare: Buna ziua, Puteti sa ma ajutati cu un raspuns in legatura cu baza de calcul a unui concediu de odihna in cazul in care un angajat a avut 2 zile concediu fara plata in luna Mai, iar in luna August 5 zile concediu de odihna?Se elimina din baza de calcul cele 2 zile fara plata sau media pe cele 3 luni se face tinand cont de numarul de zile lucratoare din luna? Se tine cont de salariul de baza sau in luna mai se face medie pe salariul de baza/ numrul de zile lucratoar din luna? Va multumesc.
 

Raspuns: Va multumesc pentru clarificare. ... citeste tot raspunsul aici


Descarca GRATUIT
“7+1 modele de fise de post actualizate conform GDPR”

exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.

 

Atentie la Fisele de Post modificate de GDPR!

Modele de Fise de Post actualizate in 2018
 
Descarcati gratuit Raportul Special
"7+1 modele de fise de post actualizate conform GDPR"
7+1 modele de fise de post actualizate conform GDPR

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


 

 


 
Atentie la Fisele de Post modificate de GDPR!
Modele de Fise de Post actualizate in 2018

Descarcati gratuit Raportul Special

"7+1 modele de fise de post actualizate conform GDPR"

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016
[x]