Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici
legislatiamuncii.ro cauta meniu

 

Sporul de vechime este sau nu obligatoriu?

spor de vechimecontractul colectiv de munca
Sporul de vechime nu este reglementat legal. Astfel, obligatia angajatorului de a acordare a sporul de vechime, conditiile in care se acorda acest spor, etc., sunt elemente care se stabilesc prin contractul colectiv de munca si/sau contractul individual de munca.

 
Prin urmare, veti calcula sporul de vechime in conditiile prevazute in contractul colectiv de munca aplicabil sau in contractul  individual de munca.
 
Spre exemplu, contractul colectiv de munca unic la nivel national pe anii 2007 2010 in vigoare pana la data de 31 decembrie 2010 prevedea la art. 41 alin. (3), printre sporurile minime ce se acordau in baza acestui contract si sporul pentru vechime in munca de minimum 5% pentru 3 ani vechime si maximum 25% la o vechime de peste 20 de ani, din salariul de baza. Asadar, sporul pentru vechime in munca acordat in baza acestui contract se calcula la salariu de baza.
 
In perioada in care, salariatul beneficiaza de concediu fara plata contractul individual de munca este suspendat, asa incat, in aceasta perioada, salariatul nu presteaza munca si nu beneficiaza de salariu.
 
In consecinta, in luna in care salariatul a beneficiat de zile de concediu fara plata veniturile salariale, inclusiv sporul de vechime, vor fi reduse corepunzator perioadei in care nu a prestat activitate.
 
Modalitatea de calcul al sporului de vechime nu este influentata, insa, suma repreprezentand sporul de vechime este mai mica raportata la perioada din luna in care salariatul a prestat activitate.

Cartea Verde a Legislatiei Muncii
Cartea Verde a Legislatiei Muncii

Vezi detalii aici

Ghid Complet pentru Departamentul HR
Ghid Complet pentru Departamentul HR

Vezi detalii aici

Ghid complet - Instructiuni proprii de securitate a muncii
Ghid complet - Instructiuni proprii de securitate a muncii

Vezi detalii aici




 
Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!


Data aparitiei: 19 Septembrie 2012
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


Sporul de vechime este sau nu obligatoriu? Nota: 5 din 5 - 1 vot.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

Comentarii (1)


24-Mai-2013

Daca am lucrat 3 ani si 6 luni la o firma iar dupa la alta firma se mai ia in considerare acele 6 luni pentru sprul de vechime?

 

ClubLegislatiaMuncii.ro - intrebarea zilei

 
Pensionar Si PFA - Are Obligatia De A Plati CASSIntrebare: Un pensionar care este si PFA, mai are de platit contributia de asigurari sociale de sanatate in cota de 5,5% in calitate de PFA?
 

Raspuns: D-na Iancu iar vine cu raspunsuri neclare si o face tocmai pentru a sprijini ambiguitatile legislati... citeste tot raspunsul aici


Descarca GRATUIT
“Codul Muncii - 19 modificari majore in luna august”
exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.

 

CODUL MUNCII - 19 modificari majore in luna august 2017

 
Descarca GRATUIT raportul special
Codul Muncii - 19 modificari majore in luna august
 
Toate modificarile aparute in Codul Muncii sunt explicate detaliat in raportul
 
"Codul Muncii - 19 modificari majore in luna august"

 

 

 

 

 
 
 



 
Codul Muncii a suferit 19 modificari in luna august!
Atentie la modificarile din Codul Muncii! De la 1 august au aparut modificari majore care afecteaza toate firmele!

Descarcati gratuit Raportul Special

"Codul Muncii - 19 modificari majore in luna august"

Da, vreau sa primesc newsletterul Legislatia Muncii