Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
legislatiamuncii.ro cauta meniu

 

Spor de 5% pentru vechimea in munca? Se va acorda in 2019?

contract colectiv de munca 2019spor vechime in muncavechime in munca 2019legea dialogului social 2019
Va readucem aminte ca angajatorii sunt obligati sa elibereze salariatului sau fostului salariat copii ale documentelor existente in dosarul personal si copii ale paginilor din registrul electronic cu inscrierile referitoare la persoana, impreuna cu un document care sa ateste activitatea pe care acesta a desfasurat-o, pe ce durata, cu ce salariu, cu ce vechime in munca, in meserie si in specialitate.


Aceasta obligatie trebuie indeplinita imediat cum inceteaza CIM, indiferent daca salariatul a solicitat-o sau nu. In acest sens, art. 34 alin (5) din Codul Muncii stabileste acest aspect.



"Mai este obligatoriu sporul de 5% pentru vechimea intre 3 si 5 ani in campul muncii?"


Un raspuns oferit de specialistii de la PortalCodulMuncii.ro:


Sporul de vechime nu este reglementat de lege. In acest context, angajatorul are obligatia sa il acorde daca a fost stabilit prin contractul colectiv sau individual de munca.

ATENTIE!

De asemenea, conditiile in care se acorda acest spor sunt cele prevazute in contractul colectiv/individual de munca. Prin urmare, veti acorda sporul de vechime in conditiile stabilite in contractul colectiv sau in contractul individual de munca.

Acest spor de 5% pentru vechimea intre 3 si 5 ani a fost reglementat in contractul colectiv de munca unic la nivel national.

IMPORTANT

In Romania nu mai exista contract colectiv de munca unic la nivel national din 2011. Ultimul contract colectiv de munca unic la nivel national a fost inregistrat pentru perioada 2007 – 2010.

In acest contract s-a stabilit ca pentru vechime in munca salariatul beneficiaza de un spor de 5% pentru 3 ani vechime, 10% pentru 5 ani de vechime, 15% pentru 10 ani vechime, 20% pentru 15 ani de vechime si maximum 25% la o vechime de peste 20 de ani, din salariul de baza.


Legea dialogului social, aproape de finalizare. Ce a declarat ministrul Muncii


Ministrul a tinut sa precizeze ca, in acest mod, odata cu adoptarea noii legi se va rezolva si problema contractelor colective de munca.


"Rezolvam in mare parte ceea ce inseamna contractele colective de munca, contractele colective de munca la nivel national dar, foarte important, si la nivel de ramura. Prin aceste contracte si prin aceste prevederi din legea dialogului social, practic, ne dorim sa intarim mai mult dialogul social direct intre patronate si sindicate, pentru ca acum se pare ca lipseste acest dialog si este rolul nostru ca legiuitor si ca guvern sa ne ocupam de acest lucru," a precizat Budai...citeste mai multe despre contractul colectiv de munca aici >>>


de Mara Dobrin


Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
contract colectiv de munca 2019spor vechime in muncavechime in munca 2019legea dialogului social 2019

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!


Data aparitiei: 29 Aprilie 2019
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


Spor de 5% pentru vechimea in munca? Se va acorda in 2019? Nota: 3.92 din 5 - 19 voturi.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

 

Sfaturi de la Experti - Intrebari si Raspunsuri

 
Somaj tehnic in aprilie si mai. Concediu medical in luna iunie. Baza de calculIntrebare: Avem o angajata care in perioada 01.04.2020- 15.05.2020 a fost in somaj tehnic. In luna 06.2020 a prezentat certificat medical. Cum se calculeaza baza de calcul pentru plata certificatului medical ? Iau in calcul venitul brut realizat in perioada somajului tehnic si nr. de zile de somaj tehnic?
vezi AICI raspunsul specialistilor <<
 
Somaj tehnic vs concediu de odihnaIntrebare: In perioada 01.04.2020-31.05.2020, societatea noastra a suspendat contractele de munca (somaj tehnic) ale salariatilor.In contractual individual de munca sunt prevazute 21 de zile de concediu de odihna/anual. Pentru perioada suspendarii (somaj tehnic), care nu este perioada prestata, salariatii au dreptul la concediu de odihna? zilele cuvenite pentru anul 2020, se calculeaza : 21 zile/12 luni x 10 luni - lucrate?
vezi AICI raspunsul specialistilor <<


Descarca GRATUIT
“CORONAVIRUS - Ghid de MASURI URGENTE pentru Angajatori. Reguli impuse pentru fiecare firma”

exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.
Rentrop ∧ Straton

 

 

Alerta Coronavirus - Masuri de preventie pentru Angajatori

Descarcati gratuit Raportul Special

"CORONAVIRUS - Ghid de MASURI URGENTE pentru Angajatori. Reguli impuse pentru fiecare firma"
CORONAVIRUS - Ghid de MASURI URGENTE pentru Angajatori. Reguli impuse pentru fiecare firma

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


 

 

 
 
 



 
Alerta Coronavirus - Masuri de preventie pentru Angajatori
Descarcati gratuit Raportul Special

"CORONAVIRUS - Ghid de MASURI URGENTE pentru Angajatori. Reguli impuse pentru fiecare firma"

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016
[x]