Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
legislatiamuncii.ro cauta meniu

 

GDPR: Cand un angajat al unui operator poate fi considerat imputernicit? Trebuie incheiat un act aditional la CIM?

persoana imputernicitagdpr regulament protectie a datelor personaleRegulamentul (UE) 2016/679
Este demn de mentionat ca Regulamentul (UE) 2016/679 al Parlamentului European si al Consiliului din 27 aprilie 2016 privind protectia persoanelor fizice in ceea ce priveste prelucrarea datelor cu caracter personal si privind libera circulatie a acestor date si de abrogare a directivei 95/46/CE defineste notiunile de operator si persoana imputernicita de operator, astfel:
  •     operator inseamna persoana fizica sau juridica, autoritatea publica, agentia sau alt organism care, singur sau impreuna cu altele, stabileste scopurile si mijloacele de prelucrare a datelor cu caracter personal;
  •     persoana imputernicita de operator inseamna persoana fizica sau juridica, autoritatea publica, agentia sau alt organism care prelucreaza datele cu caracter personal in numele operatorului.


"In situatia in care un angajat al unui operator de date cu caracter personal, cu contract individual de munca de 4 ore zilnic (part-time) - contabil inspector resurse umane, desfasoara activitatea la domiciliul sau, utilizand calculatorul personal, poate fi considerat ca imputernicit al operatorului? In caz afirmativ operatorul (angajatorul) poate incheia cu respectivul un act aditional la contractul individual de munca cu prevederi din GDPR privind relatia operator-imputernicit? Sau se va incheia un act distinct de cel de munca in domeniul prelucrarii datelor?"


Raspunsul specialistilor de la Rentrop & Straton:


Operatorul este acea entitate care, pentru desfasurarea activitatii sale, prelucreaza date cu caracter personal in sensul ca el este cel care stabileste/decide care este scopul si modalitatile de prelucrare a datelor cu caracter personal.

Persoana imputernicita de operator este acea entitate (persoana juridica sau persoana fizica autorizata) care prelucreaza date cu caracter personal, nu in nume propriu, ci in numele unui operator, pe baza unui contract de prestari servicii prin care operatorul externalizeaza practic atributul sau de prelucrare a datelor cu caracter personal. Relatia dintre operator si persoana imputernicita de operator este reglementata la art. 28 din Regulament.

Astfel, societatea dumneavoastra, in calitate de angajator si operator de date cu caracter personal, poate exercita activitatea de prelucrare a datelor privind contabilitatea si resursele umane, fie prin personalul propriu cu atributii de serviciu in acest sens, stabilite prin fisa postului, fie externalizand aceste servicii catre persoane juridice sau persoane fizice autorizate.


ATENTIE!

In cazul prezentat de dumneavoastra contabilul/inspectorul de resurse umane nu este imputernicit al operatorului de date cu caracter personal, intrucat el isi exercita activitatea in calitatea sa de salariat (probabil in regim de telemunca) si realizeaza prelucrarea de date ca atributie de serviciu stabilita de angajator sau prin fisa postului. Prin urmare acesta este un membru al personalului propriu, autorizat de angajator prin contractul de munca si prin fisa postului - sa efectueze operatiuni de prelucrare a anumitor categorii de date cu caracter personal.

In ceea ce priveste contractul individual de munca al respectivului salariat, acesta ar trebui sa contina clauze privind pastrarea confidentialitatii datelor prelucrate. In fisa postului ar trebui foarte precis detaliate atributiile de prelucrare a datelor, aceste aspecte putand fi stabilite prin incheierea unui act aditional la contractul de munca. De asemenea, in procedurile interne aplicabile la nivelul angajatorului in domeniul contabilitatii si resurselor umane trebuie precizat clar intregul proces de prelucrare a datelor, astfel incat salariatul sa stie ce are voie sa faca si ce nu are voie sa faca.


...mai multe pe PortalProtectiaDatelor >>>


Credeti ca sunteti la adapost de un control privind respectarea prevederilor GDPR? Va inselati! DA, si firma dvs. poate fi amendata cu 4% din cifra de afaceri. Aflati aici cat de usor puteti intra in vizorul organului de control si ce masuri trebuie sa luati >>>

de Mara Dobrin


Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
persoana imputernicitagdpr regulament protectie a datelor personaleRegulamentul (UE) 2016/679

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!


Data aparitiei: 28 Septembrie 2018
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


GDPR: Cand un angajat al unui operator poate fi considerat imputernicit? Trebuie incheiat un act aditional la CIM? Nota: 3.33 din 5 - 3 voturi.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

 

Sfaturi de la Experti - Intrebari si Raspunsuri

 
Fisa postului pentru optician - cod COR 731110Intrebare: Ma puteti ajuta cu o fisa de post pentru optician - cod COR 731110?
vezi AICI raspunsul specialistilor <<
 
Salariul de baza lunar brut nu se acorda in functie de numarul zilelor lucratoareIntrebare: In cazul unei firme de constructii, daca un salariat care are salariu de incadrare 3000 lei iar in luna iunie (20 zile lucratoare) salariul brut realizat este de (3000 : 167.333) lei/ ora 160 ore = 2868.53 lei. Este corect 2868.53 lei sau trebuie sa realizeze 3000 lei?
vezi AICI raspunsul specialistilor <<


Descarca GRATUIT
“CORONAVIRUS - Ghid de MASURI URGENTE pentru Angajatori. Reguli impuse pentru fiecare firma”

exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.
Rentrop ∧ Straton

 

 

Alerta Coronavirus - Masuri de preventie pentru Angajatori

Descarcati gratuit Raportul Special

"CORONAVIRUS - Ghid de MASURI URGENTE pentru Angajatori. Reguli impuse pentru fiecare firma"
CORONAVIRUS - Ghid de MASURI URGENTE pentru Angajatori. Reguli impuse pentru fiecare firma

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


 

 

 
 
 



 
Alerta Coronavirus - Masuri de preventie pentru Angajatori
Descarcati gratuit Raportul Special

"CORONAVIRUS - Ghid de MASURI URGENTE pentru Angajatori. Reguli impuse pentru fiecare firma"

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016
[x]