Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
legislatiamuncii.ro cauta meniu

 

Cheltuielile de formare profesionala sunt deductibile?

formare profesionala

Cheltuielile de formare profesionala sunt deductibile?

Conform art. 4 alin. (1) din OUG 129/2000 republicata, formarea profesionala a adultilor reprezinta formare profesionala initiala si/sau continua organizata prin alte forme decat cele specifice sistemului national de invatamant.

Rezulta ca exista doua forme de formare profesionala:

- formare profesionala prin sistemul national de invatamant;

- formare profesionala in afara sistemului national de invatamant.

Sistemul national de invatamant este alcatuit, conform art. 15 din Legea 84/1995 cu modificarile si completarile ulterioare, din ansamblul unitatilor si institutiilor de invatamant de diferite tipuri, niveluri si forme de organizare a activitatii de instruire si educare si cuprinde atat unitati si institutii de invatamant de stat, cat si unitati particulare.

Acestea sunt grupate in unitati de invatamant prescolar, primar, secundar, postliceal si invatamant superior, univeristar si postuniversitar.

In conformitate cu art. 21 alin. (2) lit. h) din Codul fiscal, cheltuielile pentru formare si perfectionare profesionala a personalului angajat sunt cheltuieli deductibile la calculul impozitului pe venit. In completarea acestei prevederi, articolul 34 din OUG 129/2000 privind formarea profesionala a adultilor cu modificarile si completarile ulterioare, prevede ca societatile comerciale, companiile si societatile nationale, unitatile cooperatiste, regiile autonome si alte institutii pot efectua cheltuieli pentru formare profesionala a salariatilor, cheltuieli care se deduc, dupa caz, din impozitul pe profit sau din impozitul pe venit.

Prin urmare, se deduc cheltuielile pentru formare profesionala a salariatilor, NU si cheltuielile efectuate de catre angajatori cu plata taxelor angajatilor pentru facultate sau masterat, intrucat acestea nu pot fi considerate cheltuieli cu formare profesionala a personalului angajat fiind realizate prin unitati care fac parte din sistemul national de invatamant.

Daca aceste taxe sunt platite de catre angajator, sumele achitate constituie pentru salariat avantaj in natura, fapt pentru care trebuie considerate elemente similare veniturilor din salarii si trebuie tratate ca atare, respectiv impozitate ca orice alt venit de natura salariala.


Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
formare profesionala

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!


Data aparitiei: 07 Octombrie 2010
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


Cheltuielile de formare profesionala sunt deductibile? Nota: 5 din 5 - 1 vot.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

Comentarii (1)


16-Iul-2012

Cursurile de conversie profesionala o noua specializare, alta decat cea pe care o am acum in invatamant, sunt considerqate cursuri de formare continua sau de formare initiala? Va multumesc.

 

ClubLegislatiaMuncii.ro - intrebarea zilei

 
Ce Si Ia In Calcul C.i.m. Sau Codul Muncii La Zile De PreavizIntrebare: buna seara, va rog sa ma ajutati cu un raspuns. Am depus cererea de demisie cu preaviz in 14.06.2019, pe contractul individual de munca scrie 15 zile lucratoare iar conform codului muncii scrie 20 zile lucratoare. care este perioada corecta care se va lua in calcul. 0762667614 geanina.velea@gmail.com
 

Raspuns: Prevederile codului muncii sunt minimale la incheierea contractului individual de munca.<br />... citeste tot raspunsul aici


Descarca GRATUIT
“SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti”

exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.

 

eNews Resurse Umane

Angajarea - pasii catre o recrutare de succes - Cazuri practice, solutii si exemple
Descarcati GRATUIT raportul special

"Angajarea - pasii catre o recrutare de succes - Cazuri practice, solutii si exemple"
 

 

 


 
Angajarea - pasii catre o recrutare de succes
Cazuri practice, solutii si exemple

Descarcati acum GRATUIT Raportul Special

"Angajarea - pasii catre o recrutare de succes - Cazuri practice, solutii si exemple"

Da, vreau sa primesc revista de Resurse Umane
[x]