Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
legislatiamuncii.ro cauta meniu

 

Tichete de masa

tichete de masa

Tichete de masa

Intrebare:

I. Daca acordam tichete de masa ulterior lunii pentru care se cuvin, in prima decada a lunii urmatoare, este legala prevederea conform careia salariatilor care pleaca in cursul lunii nu li se mai acorda tichete de masa?
II. Daca da, ce se va intampla cu tichetele neridicate de salariati care au parasit locul de munca fara a-si face nota de lichidare?

Raspuns:

I. Potrivit art. 5 din Legea nr. 142/1998 “angajatorul distribuie salariatilor tichete de masa, lunar, in ultima decada a fiecarei luni pentru luna urmatoare”.

De exemplu:

La sfarsitul lunii august se distribuie tichete de masa pentru luna septembrie. Pentru luna septembrie a acestui an se distribuie fiecarui salariat, un numar de tichete de masa corespunzator numarului de zile lucratoare din luna, respectiv 21 de tichete de masa.
Astfel, distribuirea de tichete de masa ulterior lunii pentru care se cuvin este o incalcare a Legii nr. 142/1998 privind acordarea de tichete de masa.

II. Potrivit art. 25 din Normele de aplicare a Legii nr. 142/1998, aprobate de Hotararea Guvernului nr. 5 din 14 ianuarie 1999, publicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 26 din 25 ianuarie 1999 “tichetele de masa neutilizate de salariati si returnate de catre angajator unitatii emitente se pastreaza de catre aceasta o perioada stabilita potrivit dispozitiilor legale”.


In anexa nr. 3 din Normele de aplicare a Legii nr. 142/1998 este prezentata “inregistrarea in contabilitate a operatiunilor privind emiterea, achizitionarea si utilizarea tichetelor de masa”.
Pentru mai multe detalii despre tichete de masa, deduceri personale, coeficienti de ierarhizare click aici


Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
tichete de masa

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!


Data aparitiei: 13 Octombrie 2006
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


Tichete de masa Nota: 2.5 din 5 - 2 voturi.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

 

ClubLegislatiaMuncii.ro - intrebarea zilei

 
Prelungire CIM Perioada DeterminaIntrebare: Un CIM pe perioada determinata de cate ori se poate prelungi pe periada determinata incazul unui pensionar?
 

Raspuns: multumesc mult!<br />... citeste tot raspunsul aici


Descarca GRATUIT
“SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti”

exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.

 

Afla totul despre modificarile din SALARIZARE in 2019!

Cazuri practice si mod de calcul
 
Descarcati gratuit Raportul Special
"SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti"
SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


 

 


 
Afla totul despre modificarile din SALARIZARE in 2019!
Cazuri practice si mod de calcul

Descarcati gratuit Raportul Special

"SALARIZAREA: modificari majore in 2019 - 7 Cazuri Practice explicate de specialisti"

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016
[x]