Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
legislatiamuncii.ro cauta meniu

 

Se pot acorda retroactiv tichete de masa salariatilor cu contractele suspendate?

salariati somaj tehnictichete acordate retroactivtichete de masa stare de urgenta
Legea nr. 59/2020, la pct. 9, prevede prin derogare de la Codul muncii ca se pot acorda tichete de masa si salariatilor care au contractele de munca suspendate in temeiul art. 52, alin. 1, lit. c din Codul muncii, ca urmare a instituirii starii de urgenta. Tichetele pot fi acordate retroactiv pentru perioada 16 martie - 19 mai (data publicarii in M. Of a prezentei legi) sau numai pe perioada cuprinsa intre publicarea Legii 59 si data ridicarii tututor restrictiilor,asa cum este mentionat in pct. 10 din Legea 59/2020?
 
 
 
 
Solutia specialistului:
 
Conform pct. 9 din Legea 59/2020: 
 
"Art. XVII1. - (1) Prin derogare de la prevederile Legii nr. 53/2003 - Codul muncii, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare, si ale Legii nr. 165/2018 privind acordarea biletelor de valoare, cu modificarile si completarile ulterioare, angajatorii pot acorda tichete de masa salariatilor ale caror contracte de munca sunt suspendate in temeiul art. 52 alin. (1) lit. c) din Legea nr. 53/2003, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare, ca urmare a instituirii starii de urgenta."
 
 
 
 
Textul citat reglementeaza posibilitatea de acordare a tichetelor de masa salariatilor ale caror contracte de munca sunt suspendate in temeiul art. 52 alin. (1) lit. c) din Legea nr. 53/2003, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare, ca urmare a instituirii starii de urgenta.
 
Asadar, nu se prevede ca se pot acorda tichete de masa retroactiv de la data instituirii starii de urgenta, ci se prevede ca se pot acorda tichete de masa salariatilor ale caror contracte individuale de munca sunt suspendate ca urmare a instituirii starii de urgenta. Cu alte cuvinte, suspendarea contractului individual de munca a intervenit ca urmare a instituirii starii de urgenta. 
 
Conform art. 78 din Constitutia Romaniei, legea intra in vigoare in termen de 3 zile de la data publicarii in Monitorul Oficial. Astfel, se pot acorda tichete de masa salariatilor aflati in somaj tehnic incepand cu data de 21 mai pana la 31 mai inclusiv. Dupa data de 31 mai, se pot acorda tichete de masa doar in cazul contractelor de munca ce au fost suspendate ca urmare a instituirii starii de urgenta si raman suspendate dupa aceasta data datorita mentinerii restrictiilor in domeniul respectiv.
 
 
 
 
 
 

de LegislatiaMuncii.ro


Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
salariati somaj tehnictichete acordate retroactivtichete de masa stare de urgenta

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!


Data aparitiei: 18 Iunie 2020
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


Se pot acorda retroactiv tichete de masa salariatilor cu contractele suspendate? Nota: 5 din 5 - 1 vot.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

 

Sfaturi de la Experti - Intrebari si Raspunsuri

 
Fisa postului pentru optician - cod COR 731110Intrebare: Ma puteti ajuta cu o fisa de post pentru optician - cod COR 731110?
vezi AICI raspunsul specialistilor <<
 
Salariul de baza lunar brut nu se acorda in functie de numarul zilelor lucratoareIntrebare: In cazul unei firme de constructii, daca un salariat care are salariu de incadrare 3000 lei iar in luna iunie (20 zile lucratoare) salariul brut realizat este de (3000 : 167.333) lei/ ora 160 ore = 2868.53 lei. Este corect 2868.53 lei sau trebuie sa realizeze 3000 lei?
vezi AICI raspunsul specialistilor <<


Descarca GRATUIT
“CORONAVIRUS - Ghid de MASURI URGENTE pentru Angajatori. Reguli impuse pentru fiecare firma”

exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.
Rentrop ∧ Straton

 

 

Alerta Coronavirus - Masuri de preventie pentru Angajatori

Descarcati gratuit Raportul Special

"CORONAVIRUS - Ghid de MASURI URGENTE pentru Angajatori. Reguli impuse pentru fiecare firma"
CORONAVIRUS - Ghid de MASURI URGENTE pentru Angajatori. Reguli impuse pentru fiecare firma

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


 

 

 
 
 



 
Alerta Coronavirus - Masuri de preventie pentru Angajatori
Descarcati gratuit Raportul Special

"CORONAVIRUS - Ghid de MASURI URGENTE pentru Angajatori. Reguli impuse pentru fiecare firma"

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016
[x]