Angajati cetateni UE si NON-UE. Cand poate fi angajatorul roman exceptat de la plata contributiilor?

angajati UEangajati non UEcontributiile socialedocument portabil a1
Angajati cetateni UE si NON-UE. Cand poate fi angajatorul roman exceptat de la plata contributiilor?
Copierea de continut din prezentul site este supusa regulilor precizate in Termeni si conditii! Click aici.
Prin utilizarea siteului sunteti de acord, in mod implicit cu Termenii si conditiile! Orice abatere de la acestea constituie incalcarea dreptului nostru de autor si va angajeaza raspunderea!
X
O societate rezidenta in Romania angajeaza pe durata nedeterminata personal cetateni UE si non-UE care vor desfasura activitatea in Romania pentru o perioada mai mare de 183 zile/an, insa vor continua sa isi plateasca asigurarile sociale in tara lor de provenienta. In acest caz, angajatorul Roman, in baza unui formular A1, poate fi exceptat de la retinerea si plata contributiilor sociale?
 
Raspunsul specialistului:
 
In cazul salariatilor cetateni UE, potrivit dispozitiilor cuprinse in Regulamentul (CE) 883/2004 al Parlamentului European si al Consiliului din 29 aprilie 2004 privind coordonarea sistemelor de securitate sociala, art. 11 alin. (3) lit. a), contributiile sociale se datoreaza in statul in care salariatul presteaza activitate. De la aceasta regula sunt stabilite doua exceptii in ceea ce ii priveste pe salariati:
 
- Detasarea transnationala pe o perioada de cel mult 24 de luni;
- Pluriactivitatea (activitatea prestata simultan in doua sau mai multe state membre).
 
Exceptiile se stabilesc pe baza formularului A1.
 
In situatia expusa, salariatii nu sunt detasati si intelegem ca nu se afla in stare de pluriactivitate pentru a se obtine A1.
 
Asadar, statul in care se platesc contributii sociale nu este ales nici de salariati si nici de angajator. Acest stat este cel reglementat de Regulamentul (CE) 883/2004 asa cum am aratat mai sus si anume:
 
-regula- statul in care se presteaza activitate, in speta Romania.
 
- exceptii doar daca exista document portabil A1 – statul inscris in acest document, in speta nu este cazul.
 
Documentul portabil A1 nu scuteste angajatorul de la obligatia de retinere si plata a contributiilor sociale ci reprezinta un document in care este stabilit statul a carui securitate sociala se aplica si in care angajatorul are obligatia sa plateasca si sa declara contributiile sociale.
Prin urmare, angajatorul roman retine, declara si plateste contributiile sociale in Romania.
 
Termenul de 183 de zile nu are nicio legatura cu plata contributiilor sociale.
 
In cazul salariatilor cetateni NON UE, daca exista conventie/acord in domeniul securitatii sociale se aplica prevederile acestor documente. Daca nu exista acord/conventie, contributiile sociale se platesc in Romania.
 
Raspuns oferit de Irina Dumitrescu pentru PortalCodulMuncii.ro >>
 

de LegislatiaMuncii.ro


Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
angajati UEangajati non UEcontributiile socialedocument portabil a1

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!


Data aparitiei: 30 Aprilie 2021
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


Angajati cetateni UE si NON-UE. Cand poate fi angajatorul roman exceptat de la plata contributiilor? Nota: 5 din 5 - 1 vot.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

 

Sfaturi de la Experti - Intrebari si Raspunsuri

 
Tichete de masa. Regim acordareIntrebare: O intrebare daca luna are 21 de zile lucratoare si un angajat lucreaza 20 de zile lucratoare are o zi de concediu de odihna si mai lucreaza si o sambata si o duminica pentru aceste zile nu se ia recuperare cum se pot acorda tichete pt zilele de weekend sub ce forma si ce contributii trebuiesc platite pt ele?
vezi AICI raspunsul specialistilor <<
 
Venituri primite de la un angajator din Olanda. Impozit pe venit. Contributii sociale. Modalitate de declarare.Intrebare: O companie din Olanda care nu are sediu social/permanent/reprezentanta in Romania si nu este inregistrata fiscal in Romania, angajeaza cu contract de munca cetateni romani care isi vor desfasura activitatea pe teritoriul Romaniei si vor obtine venituri sub forma de salariu. Optiunea angajatorului este ca salariatii sa fie inregistrati fiscal in Romania pentru declararea si plata contributiilor sociale, in baza unui acord in acest sens. Va rugam sa ne comunicati ce documente trebuie sa depunem la...
vezi AICI raspunsul specialistilor <<


Descarca GRATUIT
“Controale ITM 2021! DOCUMENTELE verificate si SOLUTIILE specialistilor”

exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.
Rentrop ∧ Straton

 

 

Atentie la documentele solicitate la controalele ITM!

Descarcati gratuit Raportul Special

"Controale ITM 2021! DOCUMENTELE verificate si SOLUTIILE specialistilor"
Controale ITM 2021! DOCUMENTELE verificate si SOLUTIILE specialistilor

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


 

 

 
 
 



 
Atentie la documentele solicitate la controalele ITM!
Descarcati gratuit Raportul Special

"Controale ITM 2021! DOCUMENTELE verificate si SOLUTIILE specialistilor"

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016
[x]