legislatiamuncii.ro cauta meniu

 

Decontare test COVID de angajator. Obligatii fiscale si serviciul de medicina muncii

decontare teste covid angajatormedicina munciisupraveghere ssm medicina muncii
Decontare test COVID de angajator. Obligatii fiscale si serviciul de medicina muncii
Daca un angajator deconteaza testele COVID-19 pentru angajatii sai, din punct de vedere fiscal se deconteaza ca beneficii? Se calculeaza si contributii sociale
 
Societatea deconteaza aceste teste in cazul unor angajati pe care ii considera cu risc la intoarcerea in unitate.
 
Raspunsul specialistului:
 
Angajatorul are obligatia de supraveghere a sanatatii salariatilor. Aceasta supraveghere se realizeaza prin serviciile de medicina muncii. De aceea pentru evitarea oicarui risc se recomanda ca testele sa fie prescrise de medicul de medicina muncii.
 
Astfel, conform HG 355/2007 privind supravegherea sanatatii lucratorilor:
 
Art. 2. – In sensul prezentei hotarari, supravegherea sanatatii lucratorilor reprezinta totalitatea serviciilor medicale care asigura prevenirea, depistarea, dispensarizarea bolilor profesionale si a bolilor legate de profesie, precum si mentinerea sanatatii si a capacitatii de munca a lucratorilor.
 
Art. 7. – Angajatorii sunt obligati sa asigure fondurile si conditiile efectuarii tuturor serviciilor medicale profilactice necesare pentru supravegherea sanatatii lucratorilor, acestia nefiind implicati in niciun fel in costurile aferente supravegherii medicale profilactice specifice riscurilor profesionale.
 
Art. 8 alin. (2):
Pentru stabilirea aptitudinii in munca, medicul specialist de medicina muncii poate solicita si alte investigatii si examene medicale de specialitate, suplimentare celor prevazute la art. 8.
 
Conform art. 76 alin. (4)  lit. f) din noul Cod fiscal, nu sunt venituri impozabile contravaloarea echipamentelor tehnice, a echipamentului individual de protectie si de lucru, a alimentatiei de protectie, a medicamentelor si materialelor igienico-sanitare, a altor drepturi privind sanatatea si securitatea in munca, precum si a uniformelor obligatorii si a drepturilor de echipament, ce se acorda potrivit legislatiei in vigoare.
 
In privinta contributiilor sociale art, 142 lit. e) din noul Cod fiscal  stabileste ca, nu intra in baza de calcul al contributiilor sociale contravaloarea echipamentelor tehnice, a echipamentului individual de protectie si de lucru, a alimentatiei de protectie, a medicamentelor si materialelor igienico-sanitare, a altor drepturi privind sanatatea si securitatea in munca, precum si a uniformelor obligatorii si a drepturilor de echipament, ce se acorda potrivit legislatiei in vigoare.
 
Asadar, serviciile medicale de medicina muncii suportate de angajator sunt scutite de impozit pe venit si contributii sociale.
 
Raspuns oferit de Irina Dumitrescu pentru PortalCodulMuncii.ro
 
Pentru consultanta specializata si spete similare, va recomandam PortalCodulMuncii.ro >>
 
 

de LegislatiaMuncii.ro


Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
decontare teste covid angajatormedicina munciisupraveghere ssm medicina muncii

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!


Data aparitiei: 08 Septembrie 2020
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


Decontare test COVID de angajator. Obligatii fiscale si serviciul de medicina muncii Nota: 3.88 din 5 - 4 voturi.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

 

Sfaturi de la Experti - Intrebari si Raspunsuri

 
Cercetare disciplinaraIntrebare: In cazul unei cercetari disciplinare, convocarea la cercetare disciplinara se poate efectua prin e-mail sau alta metoda online? De asemenea, intrevederea comisiei cu salariatul cercetat poate avea loc online, mai ales ca salariatul are contract de munca la domiciliu?
vezi AICI raspunsul specialistilor <<
 
Salariata revenita din CCC. Modificare functie. Incetare CIM in perioada de probaIntrebare: O salariata revine din concediu crestere copil pana la 2 ani pe postul suspendat. Angajatorul ii propune un alt post in alt departament, salariata accepta. Se poate pune perioada de proba pentru noua pozitie? In aceasta situatie pot sa ii incetez contractul dupa perioada de proba? sau trebuie sa respect cele 6 luni de la revenirea din suspendare?
vezi AICI raspunsul specialistilor <<


Descarca GRATUIT
“Fise de Post modificate de Pandemie - 12 modele actualizate la zi”

exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.
Rentrop ∧ Straton

 

 

eNews Resurse Umane

Regulamentul Intern - Ce verifica inspectorii veniti in control?
Descarcati GRATUIT raportul special

"Regulamentul Intern - Ce verifica inspectorii veniti in control?"
 

 


 
Angajarea - pasii catre o recrutare de succes
Cazuri practice, solutii si exemple

Descarcati acum GRATUIT Raportul Special

"Regulamentul Intern - Ce verifica inspectorii veniti in control?"

Da, vreau sa primesc revista de Resurse Umane
[x]