legislatiamuncii.ro cauta meniu

 

Venit scutit de plata CASS. Se poate beneficia de indemnizatie crestere copil?

venit scutit cassindemnizatie crestere copil 2020scutire cass salariu
Copierea de continut din prezentul site este supusa regulilor precizate in Termeni si conditii! Click aici.
Prin utilizarea siteului sunteti de acord, in mod implicit cu Termenii si conditiile! Orice abatere de la acestea constituie incalcarea dreptului nostru de autor si va angajeaza raspunderea!
X
In cazul in care o persoana este angajata la o firma cu domeniul de activitate in constructii, avand in vedere ca este scutita de plata Asigurari Sociale de Sanatate (CASS), poate beneficia de indemnizatie pentru crestere copil? Care sunt criteriile pentru a beneficia de indemnizatie pentru crestere copil si cum se calculeaza acesta indemnizatie?
 
Raspunsul specialistului:
 
Conform art. 2 alin. (1) din OUG 111/2010 privind concediile si indemnizatiile de asigurari sociale de sanatate, persoanele care, in ultimii 2 ani anteriori datei nasterii copilului, au realizat timp de cel putin 12 luni venituri din salarii si asimilate salariilor, venituri din activitati independente, venituri din drepturi de proprietate intelectuala, venituri din activitati agricole, silvicultura si piscicultura, supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 227/2015 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare, denumite in continuare venituri supuse impozitului, beneficiaza de concediu pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani, respectiv 3 ani, in cazul copilului cu handicap, precum si de o indemnizatie lunara.
 
Astfel, dreptul la concediul pentru cresterea copilului este conditionat de realizarea de venituri impozabile cum ar fi venituri din salarii si asimilate salariilor, venituri din activitati independente, venituri din drepturi de proprietate intelectuala, venituri din activitati agricole, silvicultura si piscicultura timp de 12 luni in ultimii 2 ani anteriori datei nasterii copilului si nu de contributiile sociale platite.
 
Drept urmare,  persoana in cauza va beneficia de concediu si indemnizatie pentru cresterea copilului daca in ultimii 2 ani anteriori datei nasterii copilului, au realizat timp de cel putin 12 luni venituri din salarii si asimilate salariilor, venituri din activitati independente, venituri din drepturi de proprietate intelectuala, venituri din activitati agricole, silvicultura si piscicultura chiar daca nu a platit contributii sociale.
 
Cuantumul indemnizatiei lunare este de 85% din media veniturilor nete realizate in ultimele 12 luni din ultimii 2 ani anteriori datei nasterii copilului. Cuantumul minim al indemnizatiei lunare nu poate fi mai mic decat suma rezultata din aplicarea unui coeficient de multiplicare de 2,5 la valoarea indicatorului social de referinta (1250 lei intrucat valaorea indicatorului social de referinta este de 500 lei), iar cuantumul maxim al acesteia nu poate depasi valoarea de 8.500 lei.
 
Raspuns oferit de Rodica Mantescu, specialist in legislatia muncii, pentru PortalCodulMuncii.ro >>
 
 
 

de LegislatiaMuncii.ro


Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
venit scutit cassindemnizatie crestere copil 2020scutire cass salariu

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!


Data aparitiei: 22 Iulie 2020
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


Venit scutit de plata CASS. Se poate beneficia de indemnizatie crestere copil? Nota: 2.5 din 5 - 2 voturi.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

 

Sfaturi de la Experti - Intrebari si Raspunsuri

 
Kurzarbeit in domeniul constructiilor. Posibilitatea de a acorda bonusuri salariatilor. Aplicarea facilitatilor fiscaleIntrebare: Suntem o firma de constructi care aplicam OUG132/2020 pt o parte din salariatii nostrii. As dorii sa stiu daca se pot majora salariile brute ale salariatiilor nostri,se pot da prime sau bonusuri salariale atat pt cei pt care se aplica OUG 132 cat si pentru cei care nu sunt afectati de reducerea de norma . Atat cei afectati de reducerea de norma cat si cei pt care nu se aplica OUG 132 au incadrari diverse, de la muncitori necalificati, soferi la functii de manageri. Fiind firma de constructii ,...
vezi AICI raspunsul specialistilor <<
 
Internship. Tichete cadou si tichete de masaIntrebare: Va rog sa imi spuneti cum se procedeaza in cazul contractelor de internship in urmatoarele cazuri: - Acordare de tichete de masa. Se pot acorda ca la orice angajat cu contract individual de munca? daca da, cum se inregistreaza pe statul de salarii? pe tichete de masa sau avantaje in natura? - Acordare de tichete cadou zi nastere (100 lei )/de Paste (150 lei) Se pot acorda? daca da, cum se inregistreaza pe statul de salarii?
vezi AICI raspunsul specialistilor <<


Descarca GRATUIT
“Controale ITM 2021! DOCUMENTELE verificate si SOLUTIILE specialistilor”

exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.
Rentrop ∧ Straton

 

 

Atentie la documentele solicitate la controalele ITM!

Descarcati gratuit Raportul Special

"Controale ITM 2021! DOCUMENTELE verificate si SOLUTIILE specialistilor"
Controale ITM 2021! DOCUMENTELE verificate si SOLUTIILE specialistilor

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


 

 

 
 
 



 
Atentie la documentele solicitate la controalele ITM!
Descarcati gratuit Raportul Special

"Controale ITM 2021! DOCUMENTELE verificate si SOLUTIILE specialistilor"

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016
//
[x]