Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie

 

Ajutorul de deces. Conditiile in care se acorda trebuie sa fie prevazute de CCM?

ajutor deces ccmajutor decesconditii ajutor deces ccm
Conform art. 125 din Legea 263/2010, in cazul decesului asiguratului sau al pensionarului, beneficiaza de ajutor de deces o singura persoana care face dovada ca a suportat cheltuielile provocate de deces.


Aceasta poate fi sotul supravietuitor, copilul, parintele, tutorele, curatorul sau, in lipsa acestora, oricare persoana care face aceasta dovada, potrivit legislatiei in vigoare.


Analizam un caz intalnit in cadrul PortalCodulMuncii.ro: "In contractul colectiv de munca (CCM), aplicabil la nivel de societate, avem urmatorul articol:
In afara ajutoarelor prevazute de lege la care au dreptul, prin contractul colectiv de munca la nivel de unitate se pot da si alte ajutoare in urmatoarele situatii:
- cel putin trei salarii medii nete pe unitate platite de societate la decesul sotului sau sotiei, ori la decesul unei rude de gradul I aflate in intretinerea salariatului (parinti, socrii, copii), in cazul in care ambii soti sunt incadrati vor beneficia de prevederile prezentului alineat fiecare in parte. Avem angajati doi frati carora le-a decedat tatal. Fiecare dintre ei a prezentat declaratie pe propria raspundere (autentificata) ca a suportat cheltuielile de inmormantare si solicita acordarea ajutorului material prevazut de CCM. Putem acorda ajutorul material prevazut de CCM fiecaruia dintre ei?"



Asa cum am mentionat inca de la inceput, conform art. 125 din Legea 263/2010 se prevede ca ajutorul de deces se acorda unei singure persoane. Insa, textul citat nu se refera la ajutorul de deces prevazut de contractul colectiv de munca, ci la ajutorul de deces reglementat de Legea 263/2010 privind sistemul public de pensii.

In cazul prezentat, in care ajutorul de deces este prevazut de contractul colectiv de munca, conditiile de acordare trebuie sa fie prevazute de acest contract.

IMPORTANT! Legea nu prevede conditii pentru acordarea ajutorului de deces prevazut de contractul colectiv de munca.

Din prevederile contractului colectiv de munca nu rezulta ca ajutorul de deces se acorda unei singure persoane care a suportat cheltuielile de inmormantare.  Insa, rezulta ca acest ajutor se acorda salariatului pentru parintele decedat aflat in intretinerea sa. Din declaratia autentificata trebuie sa rezulte ca decedatul se afla in intretinerea salariatului.


Desigur, contractul colectiv de munca trebuie sa precizeze ce se intelege prin persoana aflata in intretinerea salariatului.


Partile contractului colectiv de munca trebuie sa dea o interpretare articolului care prevede acordarea ajutorului de deces  pentru situatia in care doi salariati frati solicita ajutorul de deces pentru parintele lor.

In concluzie, aceasta problema poate fi rezolvata intr-un singur mod, trebuie sa ajunga la un consens partile contractului colectiv de munca, adica angajatorul si salariatii, printr-o interpretare a contractului colectiv de munca.


Sursa: PortalCodulMuncii




Citeste mai multe articole pe aceeasi tema:
ajutor deces ccmajutor decesconditii ajutor deces ccm

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!


Data aparitiei: 09 Ianuarie 2017
Cat de utila va este aceasta informatie?
Noteaza folosind stelele


Rating:


Ajutorul de deces. Conditiile in care se acorda trebuie sa fie prevazute de CCM? Nota: 4.83 din 5 - 3 voturi.
 

 
x
(cel putin 10 caractere)


Pentru a activa formularul, trebuie sa raspundeti corect la intrebare!
 

Comentarii (1)


Laurentiu Cristian
21-Ian-2017

In cazul in care persoana decedata nu a lucrat niciodata, dar a beneficiat de ajutor de handicap, poate beneficia de acest ajutor de deces?

 

ClubLegislatiaMuncii.ro - intrebarea zilei

 
Cum Pontez O Zi Lipsa Cu Adeverinta Medicala Pentru A Servi Ca JustificareIntrebare: O salariata aduce azi, 13.02.2018, o adeverinta medicala pentru ziua de luni, 12.02.2018, ca si justificare ca a fost la medic, dar nu aduce si concediu medical. Eu ce fac in aceasta situatie, cum o pontez, firma nu este de acord sa-i plateasca ziua lipsa. Ca si suspendare trebuia sa o transmit in revisal vineri, 09.02.2018, nemotivata nu pot sa o pontez ca a adus motivare/justificare. Cum fac sa fiu in litera legii, dar nici sa nu o platesc, deoarece nu a fost la munca? Va rog mult sa ma ajutat
 

Raspuns: Daca salariata nu prezinta certificatul de concediu medical, angajatorul nu are temei pentru plata i... citeste tot raspunsul aici


Descarca GRATUIT
“7+1 modele de fise de post actualizate conform GDPR”

exclusiv abonatilor la newsletterul gratuit E-News LegislatiaMuncii.

 

Atentie la Fisele de Post modificate de GDPR!

Modele de Fise de Post actualizate in 2018
 
Descarcati gratuit Raportul Special
"7+1 modele de fise de post actualizate conform GDPR"
7+1 modele de fise de post actualizate conform GDPR

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016


 

 


 
Atentie la Fisele de Post modificate de GDPR!
Modele de Fise de Post actualizate in 2018

Descarcati gratuit Raportul Special

"7+1 modele de fise de post actualizate conform GDPR"

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016
[x]